У Шполянській громаді, як і по всій країні, має розпочатися опалювальний сезон. Водночас, якщо погода буде ще теплою, запуск котелень можуть відкласти. Ніхто не знає, якою буде зима і чого чекати від сусіда-ворога, тому економія не буде зайвою.
«Шполяночка+» дізнавалася, чи готова громада до холодів та чим можуть опалювати заклади, окрім газу та дров.
Виконувач обов’язків очільника громади Олег Кошовий каже, що до сезону опалення вже майже все готово.
– Договори на газ вже підписані, все добре. Також провели тендери для шкіл, опалення яких на твердому паливі, – розповідає Олег Кошовий. – Була проблема, що один переможець тендера не зміг привезти дрова, тому ми заново провели закупівлю. Загалом, частина дров вже скрізь завезена. Також наші соціальні партнери з ними допомогли. Залишилося трохи більше 800 кубів ще довезти. Плюс ще є залишки з минулого року. Під тверде паливо в громаді 7 об’єктів, а всі інші на газу. У громаді також ще залишилося трохи вугілля, але ми ним не будемо користуватися й замовляти ще через його низьку якість. Адже родовища із якісним вугіллям тимчасово окуповані, а замовляти з-за кордону дуже дорого, тому економічно недоречно.
У деяких закладах замінили систему опалення, аби взимку вона не принесла клопоту через зношеність. У ліцеї села Надточаївка вирішили замінити котел на більш сучасний.
– Ми проводили поточні роботи з підготовки до опалювального сезону, – продовжує керівник. – Також була модернізація в Надточаївському ліцеї, де з твердого опалення перейшли на електроопалення. А в ліцеї села Топильна замінюємо старий твердопаливний котел на новий. Вже майже все готове. Всі без викнятку котельні повністю забезпеченні генераторами. Також, в рамках підготовки до увімкнення тепла, у Сигнаївській філії музичної школи міняємо металопластикові труби на пластикові. Те ж саме робимо у старостаті Кримок. Це поточні ремонти, адже старі труби можуть потекти, тому треба замінити, аби не було проблем узимку.
Офіційно опалювальний сезон має розпочатися 15 жовтня. Проте все залежить від погоди, пояснює Олег Іванович.
– Із 15 жовтня ми повинні запустити тепло, але, водночас, будемо орієнтуватися на температурні режими, – каже голова громади. – Тобто, якщо буде тепло, то відтермінуємо запуск котелень і навпаки. Найголовніше, що всі договори на постачання газу, як я вже сказав, підписані. А розпломбувати лічильники, наприклад, це вже нюанси, і все зробиться оперативно, в разі потреби. Загалом, якою б не була ситуація в країні взимку, Шполянська громада буде з теплом.
Наступного року заклади, які використовують дрова для обігріву, можуть перейти на альтернативні види палива. Фахівці міськради вже працюють над цим питанням. Попередньо, замінником можуть стати паливні брикети. Нерідко в інших громадах користуються пелетами, проте, каже Олег Кошовий, для цього треба додати в котли спеціальні горілки. Паливний брикет же можна завантажувати, як вугілля чи дрова. Цей вид палива буде ефективнішим та дешевшим.
У Матусівській громаді також вже готові дати в заклади тепло.
– Ми вже уклали договір з «Нафтогаз Трейдинг» і котельні на альтернативних видах палива також вже майже повністю готові, – коментує голова громади Леся Шаповал. – Генераторами теж забезпечені, а наразі докуповуємо пальне для них. Хоча сподіваюся, що блекаутів не буде. Проте, якщо й будуть, у нас є страховка на такий випадок. В одному закладі котельня може працювати на відходах сільгоспвиробництва. Якщо замінити форсунки, можна буде і дровами топити. Це питання 1–2 днів, якщо буде потрібно. Адже ці відходи можуть бути не завжди. Проте ці відходи вигідні в тому, що витрати є тільки на оплату заробітної плати опалювача і за використане світло для насоса. А так, качани від кукурудзи нам безкоштовно надає група компаній «ЛНЗ», а відходи від соняшника – наші місцеві товаровиробники. Основне паливо в нас – газ, але в разі чого, то будемо використовувати ці відходи.
Аби взимку було якомога тепліше, кілька закладів зробили енергоефективнішими.
– В одному із закладів, наприклад, замінили вікна, – говорить Леся Володимирівна. – Цього року у нас був потужний проєкт, і ми на амбулаторії замінили дах на енергозберігаючий. До цього покрівля й без того була в не дуже гарному стані.
У ліцеях громад директори самі вирішують, коли вмикати тепло. Проте вони вже можуть робити пробні пуски ще до офіційного старту опалювального сезону, аби «прогнати» системи.
Для шполян початок опалювального сезону також є актуальним. Хоча в місті немає централізованого опалення, проте кожен думає, як зекономити, але й щоб в оселі було тепло та комфортно. Можна придбати обладнання, яке буде використовувати відносно мало палива, але максимально віддаватиме тепло. Проте такі системи коштують чимало і далеко не кожному по кишені. Тому кілька порад від фахівців, що робити, аби було і тепло і недорого:
Ізолюйте стіни і дах. Забезпечення гарної теплоізоляції є ключовим елементом у збереженні тепла. Розгляньте можливість додаткового утеплення стін і даху вашої будівлі. Мінвата, пінополістирол, або пінопласт, можуть значно покращити теплоутримання.
Встановіть енергозберігаючі вікна і двері. Вікна і двері є місцями, через які може втікати багато тепла. Заміна старих вікон і дверей на сучасні, енергозберігаючі моделі з подвійним склопакетом та герметичними ущільнювачами допоможе утримувати тепло в будинку.
Здійснюйте регулярне обслуговування опалювальної системи. Впевніться, що ваша система опалення працює належним чином і без витоків. Регулярне технічне обслуговування і чищення системи допоможуть забезпечити її ефективну роботу.
Використовуйте програмовані термостати. Встановлення програмованих термостатів дозволить вам регулювати температуру в будинку відповідно до вашого графіка і потреб. Ви можете знизити температуру вночі або під час вашої відсутності і автоматично підвищити її перед вашим поверненням.
Захищайте будинок від протягів. Витрати на опалення можуть збільшуватися через проникнення холодного повітря через щілини і тріщини в стінах, дверях і вікнах. Застосовуйте ущільнювачі і герметики, щоб уникнути протягів.
Використовуйте теплоізоляційні занавіски і ковдри. В зимовий період можна використовувати теплоізоляційні занавіски або ковдри, щоб утримувати тепло в приміщенні. Вони також можуть бути естетично приємними і додати затишку вашому інтер'єру.
Мінімізуйте відкриття дверей і вікон. Уникайте тривалих відкриттів дверей і вікон, особливо в холодні дні. Це допоможе утримувати тепло в приміщенні і зменшити втрати тепла.
Збереження тепла в квартирі або приватному будинку взимку може значно знизити витрати на опалення і підвищити комфорт вашого проживання. Дотримуючись цих порад і використовуючи сучасні технології теплоізоляції та опалення, ви можете створити тепле і затишне житло навіть за найсуворішої зими.