У Черкасах запрацювали центри підтримки «Дії», де містяни можуть отримати консультації щодо отримання COVID-сертифікатів у мобільному додатку. Загалом по Україні вже діють близько 900 таких пунктів, розповів під час візиту до Черкас керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України Мстислав Банік, інформує Суспільне.
За його словами, такі пункти вирішили відкрити тому, що зі збільшенням темпів вакцинації все більше українців потребують підказок, як встановити «Дію» та отримати сертифікат.
«Людям пояснюють, як генерувати сертифікати та як ними користуватися. Рідше, але трапляється, коли потрібно внести корективи до електронної системи охорони здоров'я. Може бути таке, що сімейний лікар неправильно ввів інформацію або, наприклад, дублюються дані про пацієнта чи була допущена помилка, коли вносили дані про щеплення тощо. Волонтери підказують, що робити, куди йти і до кого звертатися», — пояснив Мстислав Банік. Також він додав, що тепер СOVID-сертифікати доступні в мобільному і для тих, у кого є лише паспорт-книжечка. Крім того, запрацювали сертифікати на основі одужання та запустили у тестовому режимі сертифікати на основі негативних ПЛР-тестів, які діятимуть 72 години:
«Однак при цьому треба пересвідчитися, що лабораторія або медичний заклад, які роблять цей аналіз, під'єднані до електронної системи охорони здоров'я».
За словами Мстислава Баніка, тим, хто купує підробні сертифікати, очікувати на те, що їх «підтягне» додаток, не варто:
«Якщо інформації немає в державному реєстрі, дані не підтягнуться. Але якщо лікар пішов на злочин і вніс таку інформацію, але не зробив щеплення, то сертифікат з'явиться. Зрозуміло, що медик не робить відмітку про неправдиву інформацію, і система цього не покаже. Але уже непоодинокі випадки, коли люди потрапляли в лікарню і зізнавалися, що у них підробні сертифікати, бо протоколи лікування для вакцинованих і невакцинованих різні. В такому випадку з'ясовують, який лікар видав сертифікат і, відповідно, він має нести за це відповідальність».
Наразі на Черкащині працюють два центри підтримки «Дії»: у торговельно-розважальному центрі «Любава» та регіональному центрі підвищення кваліфікації за адресою: Байди Вишневецького, 17. Там же діють і центри вакцинації.
«Черкащани звертаються з різних питань. Нерідко, зокрема, виникають проблеми з установкою додатку, у деяких банально не вистачає пам'яті на телефоні. Буває так, що навіть допомагаємо щось видалити, а щось встановити, аби застосунок запрацював», – розповів керівник відділу з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Черкаської ОДА Дмитро Хулап.
В майбутньому такі центри підтримки планують відкрити на базі ЦНАПів, додав він.