Гуртківці команди KiberPank, які вивчають робототехніку на безкоштовних гуртках, представили нову цікаву ідею – моніторинг якості повітря та оцінки особистого комфорту перебування в приміщеннях (або відкритому просторі) шкіл, садочків, закладів та установ завдяки приладу, який вони самі розробили.
Уявіть, що ви зможете в онлайн-режимі моніторити якість повітря та оцінювати власний комфорт перебування в закритих/відкритих місцях громадського користування міста або населених пунктах громади. Якість повітря визначатиме датчик системи моніторингу повітря, розроблений школярами Шполянської ОТГ.
За словами юних винахідників, кліматичні зручності відкритого чи закритого просторів, де перебувають люди, визначається температурою, вологістю повітря, атмосферним тиском. Датчик дозволяє автоматично коригувати отриману інформацію в залежності від погодних умов, а наявність модуля підігріву – отримати достовірну інформацію під час туману, опадів при від’ємних температурах. Також він проводитиме вимір вуглекислого газу, кількість сонячного світла, яке саме потрапляє на нього, метану та рівень інших газів. Отже, станція дасть змогу отримувати дані в реальному часі і не лише про повітря, а й про погоду.
Інформування жителів громади про стан якості повітря буде за допомогою інтернет-сайту та мобільного додатку. Прилад системи моніторингу повітря підключений до мережі, проводить вимірювання кожні 145 секунд та відправляє дані напряму до онлайн ресурсів – системи SaveEcoBot, agicn.org, OpenSenseMah.org, air-poiiution.ml, eco-city.org.ua та інших — це мапи забруднення повітря.
Наразі прилад системи моніторингу вже встановлений у міській школі № 2-ліцей, на базі якої діє гурток робототехніків. Після перемовин із міською владою, якій гуртківці представили свій проєкт, виготовлять відповідну кількість пристроїв, які встановлять у фоє/вестибюлях всіх загальноосвітніх закладів громади. Відповідно фінансову підтримку на складові частини приладу забезпечить бюджет міської громади, за попередніми підрахунками це коштуватиме близько 22 тис. грн.
Юні винахідники вважають це лише початком своєї справи. Далі планують розроблені датчики встановлювати у відкритому просторі, адже пристрій може моніторити повітря – визначати місця паління листя або скупчення великої кількості машин з перевищенням вихлопних газів, фіксувати зміни якості повітря, які впливають на стан самопочуття і здоров’я людини.
Міський голова Сергій Кравченко підтримує талановиту молодь та переконаний, що проєкт юних винахідців дасть новий поштовх у вирішенні екологічних питань об’єднаної громади.
– Завдяки молодіжній ініціативі, кожен зможе побачити проблему, почне думати над її вирішенням, а відтак і почне дбати про навколишнє середовище, – говорить очільник громади.
До команди юних винахідників входить шестеро осіб: двоє хлопців та четверо дівчат – Андрій Пластун, Данило Плахута, Мар’яна Пелепенко (капітан), Мирослава Теличко, Анастасія Максименко, Аліна Шевченко. Тренери команди – Борис Ховряк та Ліна Халамей.