Згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року, цього дня вшановується пам’ять Героїв Небесної Сотні. Тих, хто змінив перебіг історії нашої держави. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року). Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому – Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назарієві Войтовичу – лише 17. Ці буремні революційні місяці стали наймасштабнішим протестом у новітній історії України, боротьбою українських громадян за свої права і демократичний європейський вибір. Тож згадаймо як усе відбувалось.
21 листопада
Цього дня Уряд Азарова оприлюднив рішення щодо призупинення процесу підготовки до укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Ця Угода готувалася з 1998 року, її повинні були підписати на Вільнюському саміті 28 листопада. Проте, після таємної зустрічі Путіна та Януковича у Сочі, українська влада відмовилась від підписання. Підняти людей на акції протесту допомогли соціальні мережі. Незабаром на Майдані Незалежності зібралося близько 1,5 тис. осіб.
24 листопада
У Києві зібрався найбільший мітинг опозиції за період президентського правління Януковича. На Євромайдані вимагали відставки Азарова, скасування рішення про відмову від асоціації ЄС.
28–29 листопада
На саміті Східного партнерства у Вільнюсі Угода про асоціацію між Україною та Європейським союзом так і не була підписана. Цього дня «Партія регіонів» зібрала людей на Європейській площі, аби показати підтримку дій президента народом. 29 листопада українські студенти організували «живий євроланцюг» між Києвом та Перемишлем.
30 листопада
У ніч з 29 на 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності спецпідрозділ «Беркут» жорстоко розігнав мітингувальників. Люди втікали до Михайлівського собору, щоб уникнути побиття. Внаслідок дій «Беркуту» постраждали щонайменше 80 осіб. 35 людей міліціонери затримали, але згодом відпустили. Події 30 листопада змістили акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий.
1 грудня
Цього дня у Києві пройшов один із наймасовіших мітингів Революції Гідності. Цього дня мітингувальники зайняли будівлю КМДА та Будинок профспілок – там розташувався Штаб національного опору. Частина учасників акції намагалася штурмувати Адміністрацію Президента. «Беркут» відбив штурм, застосувавши світлошумові гранати і газ. Потім почали переслідувати нападників. «Беркут» діяв максимально жорстоко і бив усіх, хто траплявся на шляху. 1 грудня розпочав свою діяльність і Автомайдан – співтовариство автомобілістів, які підтримували Євромайдан. Ввечері колона спробувала проїхати до президентської резиденції «Межигір'я», проте по дорозі їм перегородив шлях «Беркут».
8 грудня
У цей день у Києві відбувся так званий «Марш мільйона». Було оголошено про намір блокувати урядові будівлі та встановлювати наметові містечка. Опозиція дала тодішньому президенту Януковичу 48 годин для виконання вимог Майдану. По завершенні офіційної частини заходу мітингувальники рушили на вулиці урядового кварталу, де створили і побудували кілька блокпостів і барикад. Разом з тим, на Майдані було сформовано 15 загонів цивільної самооборони, які назвали «сотнями».
11 грудня
У ніч із 10 на 11 грудня 2013 року численні підрозділи внутрішніх військ і «Беркута» зробили першу спробу розігнати протест на Майдані у Києві. Тоді Михайлівський Золотоверхий собор безперервно бив у дзвони. Основною точкою протистояння тоді була барикада на Інститутській, а після її руйнування беркутівцями - Європейська площа. Силовики спробували штурмувати Київраду, однак протестувальники почали поливати їх із другого поверху водою з пожежних брандспойтів, а на вході до КМДА зчинилася бійка.
16 січня
Цього дня у 2014 році Верховна Рада України ухвалила так звані «диктаторські закони 16 січня». Вони були проголосовані з порушенням регламенту, і стосувалися обмеження свобод громадян. Наступного дня, пакет прийнятих законів підписав тодішній президент Янукович.
19 січня
Цього дня протистояння на Майдані з мирної фази перейшло в силову. Багатотисячна колона пішла до Верховної Ради, однак зіткнулася із кордоном «Беркуту» на вулиці Грушевського. Почалися сутички, які тривали усю ніч. Під час протистояння мітингувальники закидали міліцію бруківкою, «коктейлями Молотова». При цьому були спалені 6 автобусів і вантажівок правоохоронців. «Беркут» використовував проти демонстрантів шумові гранати і гумові кулі, а також водомет. За повідомленнями столичних медиків, у період з 19 січня до ранку 21 січня за медичною допомогою звернулися 122 постраждалі, 50 із них були госпіталізовані.
22 січня
На Майдані загинули перші активісти – Сергій Нігоян, Михайло Жизневський. Водночас Роман Сеник із Львівщини отримав важкі поранення і помер у лікарні 25 січня. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур Юрія Вербицького.
23 і 24 січня
Протести поширюються по всій Україні. У ряді міст – Тернополі, Львові, Рівному, Івано-Франківську та Хмельницькому, протестувальники захоплюють будівлі ОДА, СБУ, МВС. Подекуди губернаторів змусили написати заяви про відставку. Однак, у Донецьку, Луганську та Харкові пройшли мітинги на підтримку влади.
28 січня
Прем'єр-міністр Микола Азаров подав у відставку. Верховна Рада провела засідання, на якому переважною більшістю голосів анулювала 9 з 12 «диктаторських законів».
18–20 лютого
Протягом 18 лютого в ході зіткнень протестуючі були відтіснені до Майдану, понад 20 людей вбито з вогнепальної зброї. 19 лютого увечері проти демонстрантів були застосовані водомети, БТРи. Близько 22 години загорівся Будинок профспілок, де був штаб євромайданівців та поранені. За офіційними даними на пожежі загинули 2 людини, 41 врятовано. 20 лютого протестувальники змогли зайняти Український Дім, Жовтневий палац і відтіснити силовиків. На дахах будівель навколо Майдану розташувалися снайпери, які розстрілювали мітингарів. Загалом з 18 по 21 лютого на Майдані загинули понад 100 осіб. Всіх їх згодом назвуть «Небесною Сотнею». Тим часом у Києві транспортний колапс: під'їзди до міста охороняють автоматники, метро не працює три дні через оголошену владою терористичну загрозу.
22 лютого
У ніч з 21 на 22 лютого Віктор Янукович з найближчим оточенням покинув країнута втік до Росії. Зранку 22 лютого активісти приїхали до Межигір'я аби перевірити інформацію про втечу Януковича. У резиденції нікого не було. Цього ж дня Верховна Рада України, Адміністрація Президента, Кабмін та МВС перейшли під контроль і охорону Майдану.
23 лютого
Народні депутати 328-ма голосами ухвалили постанову «Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України». Вибори призначили на 25 травня 2014 року. Виконання обов'язків президента України покладено на спікера парламенту Олександра Турчинова.
* * *
Революція Гідності завершилася перемогою. А потім почалася війна з Росією…