Прийди і вшануй героїв!
29-30 червня у селі Товмач Шполянського району вже втретє відбудеться історико-просвітницький фестиваль «Товмацький курінь». Цього року він присвячується 121-річниці з дня народження холодноярського отамана Івана Лютого-Лютенка, 100-річчю Вільного козацтва та 250-річчю Національно-визвольного руху Коліївщина. Очікується приїзд високоповажних гостей.
Як розповідає голова громадської організації «Товмацький курінь» Дмитро Вовк, який також очолює оргкомітет фестивалю, нинішній фест розпочнеться урочистим відкриттям 29 червня в центрі Товмача о 15.00 — біля пам’ятних знаків героям-повстанцям, Небесній Сотні та воїнам АТО.
— Цьогоріч ми відновили в Товмачі ще одну історичну пам’ятку: на місці давнього джерела побудована Гайдамацька криниця, — розповідає Дмитро Васильович. — Після підняття державного прапора на урочистому відкритті фестивалю всі учасники дійства пройдуть ходою до криниці, яка буде освячена. Потім у центрі села розгорнуться молодіжні розваги — футбольний турнір на честь холодноярських отаманів, змагання з елементами військово-патріотичної гри «Джура» (впоряд, стрільба, канати, варта), козацька каша. У 19.00 розпочнеться програма «Надвечір’я», в рамках якої виступлять гості фестивалю — молодіжні музичні гурти із інших районів Черкащини. Ми запрошуємо всіх до Товмача, таборування розпочнеться вдень 29 червня у сільському парку. Тож хто має бажання, приїздіть із наметами, влаштуйте собі туристичний формат відпочинку та водночас збагатіться національною культурою, більше дізнайтеся про історію національного визвольного руху всіх часів.
Наступного дня, 30 червня, з 10.00 проходитиме основний захід, у програмі якого — презентація і вручення Народної премії імені Івана Лютого-Лютенка першим лауреатам; бойовий гопак; окрема програма Романа Коваля — президента історичного клубу «Холодний Яр» разом із заслуженим артистом України, кобзарем Тарасом Силенком, композитором і виконавцем Василем Лютим та іншими видатними митцями; письменник, автор роману «Чорний Ворон» Василь Шкляр; гала-концерт переможців районного фестивалю «Свою Україну любіть!»; Заслужена артистка України Руслана Лоцман; поет Віктор Подорога та багато інших видатних гостей.
— Також із виставкою військових експозицій до нас приїде Олег Бойко із Шампані, народні майстри продемонструють майстер-класи, презентують свої вироби, — каже Дмитро Вовк. — Взагалі готуємо ще ряд приємних сюрпризів, тож чекаємо на кожного з вас! Згадаймо і вшануймо наших відважних героїв-борців за волю України!
До теми
Яворницький писав про наш Товмач
Варіант повстанської пісні записаний у 30-х роках минулого століття у Таврії (нині це Крим та південна частина Запорізької області). Текст зберігається у колекції фольклорних матеріалів Дмитра Яворницького — українського історика, археолога, етнографа, фольклориста, лексикографа, письменника, дослідника історії українського козацтва. У пісні згадується конкретне місце подій — ліс села товмач у районі Сміли та Звенигородки, який тривалий час був притулком для повстанських загонів у час Української революції 1917-1921 років. Народно-фольклорна пісня збережена у книзі «Історичні пісні» 1961 року (стор.458).
Ой що то за птах ворон
В густому лісі кряче?
То Чорний Ворон, отаман,
Своїх вояків кличе:
«Збирайтеся, братове-вояки,
А ви, дівки, не в плач,
Поїдемо, братове-вояки
Та й у наш ліс, в Товмач»
Зліталися сизопері орли,
Здобиченьку чуючи.
Збиралися хоробрі вояки
У лісі, в Товмачі.
Збирав Чорноворон повстанців
У лісі густому,
А в походах його вояки
Та й не знають втоми.
Рости-рости дуб-дерево
Та в пору погідну.
Заспіваймо, братове5-вояки,
Та пісню похідну.
Рости-рости, дуб-дерево
Усе вище й вище.
Ой, шануймо Чорноворона,
Отамана найкраще.