За залишковим принципом: Кабмін ще на рік переніс підвищення зарплат вчителів

Зростання заробітної плати вчителів на 20-70% Кабінет Міністрів України переніс на рік, таким чином зупинивши реалізацію постанови № 822 від 10 липня 2019 року. Про це йдеться в постанові уряду № 1149 від 23 листопада цього року.

Вчителі зазначають: таке рішення має негативні наслідки, оскільки вплинуло на фінансування заробітних плат усіх освітян України. Згідно з  новою постановою:

  • виключено підвищення найменшого розміру посадового окладу в розмірі 3 прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 1 січня 2021 року;
  • відтерміновано до 2022 року схеми посадових окладів, які були затверджені постановою і мали набрати чинності з 1 січня 2021 року;
  • виключено підграфу в схемах посадових окладів, де зафіксований коефіцієнт підвищення заробітної плати у співвідношенні до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 2021 рік.

Директор Шполянської ЗОШ № 2-ліцею Олександр Гончар вважає, що таким чином керівництво держави вкотре знівелювало професію вчителя та ускладнило і без того досить важке фінансове становище на фоні епідемії коронавірусу.

– Економити на вчителях – недоцільно і неправильно. Престиж професії і так падає, фінансова складова винагороди за працю бажає бути кращим, що зумовлює відтік кадрів. Фактично Уряд нівелював професію. Для нього проєкт «Велике будівництво» з ковідофонду важливіше, ніж боротьба з вірусом, підтримка вчителів, медиків. Тих, хто через постійну комунікацію з великою кількістю людей знаходиться зараз на вістрі епідемії, – каже освітянин.

Нагадаємо, що у 2020 році зарплата педагога мала становити 2,5 прожиткового мінімуму, у 2021 році – 3 мінімуми, в 2022 році – 3,5 мінімуму і з січня 2023 року – 4 прожиткових мінімуми.

Проте очільник Міністерства освіти Сергій Шкарлет запевняє, що незважаючи на такі рішення зарплати освітян дещо зростатимуть. Підвищення передбачено проєктом Державного бюджету України на 2021 рік.

–У проєкті держбюджету вказано, що посадові оклади працівників за Єдиною тарифною сіткою у 2021 році збільшуватимуться удвічі: з 1 січня та з 1 липня. Отже, із січня 2021 року розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників бюджетної сфери, в тому числі галузі освіти і науки, збільшаться на 20%, а з липня – ще на 8,3%. Тобто кошти на таке збільшення посадових окладів і заробітних плат на 2021 рік передбачені, – повідомив Шкарлет.

У МОН також запевняють, що у них є гарантії від Міністерства фінансів України, що ці витрати буде чим покривати і що грошей із держбюджету точно вистачить на освітні послуги.