Зберегти для нащадків: на Звенигородщині прагнуть відродити пам’ятку історії

На території Шевченківської громади в селі Будище знаходиться пам’ятка історії, пов’язана з іменем Тараса Шевченка – будинок літньої дачі пана Енгельгардта, який, отримавши в спадщину вісім сіл, у 1828 році збудував тут маєток. Відомо, що у 1828-1829 роках у пана служив козачком юний Тарас Шевченко. Досі на території збереглися три дуби віком більше 1000 років, які називають Шевченковими, у 2009 році вони ввійшли до переліку призерів номінації «Меморіальні дерева» Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України».

Турбуючись про подальшу долю маєтку, який наочно доповнює тему дитинства Тараса Шевченка, Звенигородська районна рада спільно з Національним заповідником «Батьківщина Тараса Шевченка» звернулися з ініціативою до народного депутата України Сергія Нагорняка з проханням сприяти завершенню процесу прийняття будинку в державну власність, зокрема на баланс Національного заповідника, підпорядкованого Міністерству культури та інформаційної політики України. Про це повідомляє пресслужба районної ради.

Минулого тижня проведено виїзну робочу нараду на території будинку літньої дачі пана Енгельгардта.

Учасники зустрічі оглянули внутрішній стан споруди, садово-паркову територію, яка потребує суттєвого впорядкування, актуалізували інформацію про те, що об’єкт розташований на земельній ділянці, право постійного користування на яку зареєстроване за Національним заповідником. Відповідно до звернень управління культури Черкаської обласної державної адміністрації, Національного заповідника та Звенигородської районної державної адміністрації Звенигородською районною радою 19 лютого 2013 року ухвалено рішення №16-4 «Про надання згоди на передачу до складу Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» пам’ятки історії «Будинок, де служив козачком Т.Г.Шевченко в поміщика П. Енгельгардта». На цей час цей документ залишається ще не виконаним.

У 2013 році, з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Кобзаря, розпочато роботи з реконструкції згаданого об’єкту. Тоді робітники клали тротуарну плитку на алеї від воріт до маєтку та на допоміжних алеях, ґрунтували стіни, ремонтували половину стелі, робили автентичну цегляну кладку на зовнішніх стінах. Однак цілковитого оновлення маєтку пана Енгельгардта та прилеглого до нього парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва ХІХ століття не відбулося. За проєктом планувалося відновлення фасаду будинку, малих паркових форм біля маєтку (альтанок, паркової алеї та каскаду ставків), реставрація винного погреба й будинку управителя маєтком. Упродовж майже десяти років унікальна споруда під впливом природно-кліматичних умов і згубним людським чинником підлягає нищівній руйнації. Поряд із цим Будище багато разів згадується у повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали», у поемі «Гайдамаки» Тараса Шевченка, є невід’ємною скарбницею культурної спадщини, яку варто берегти й примножувати.

Звернення районної ради до народного депутата України Сергія Нагорняка, а також до Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської обласної ради створює передумови для включення об’єкту до загальнодержавної програми відродження культурної спадщини, уможливлює виділення відповідного достатнього фінансування на завершення його реконструкції та збереження від остаточної загибелі.