1 КВІТНЯ — ДЕНЬ СМІХУ
Кожна людина любить поприколюватися над ким-небудь, пожартувати або розіграти, але один день в році цим займаються абсолютно всі, від дитини до дорослого, від студента до ділової людини. Але ось чому цей день припадає саме на перше квітня, точно сказати ніхто не може.
День Першого квітня не внесений до жодного календаря всенародних свят і знаменних дат, але його можна віднести до міжнародного, оскільки він відзначається і в Україні, і в Скандинавії, і в Англії, і в Германії, і у Франції, і навіть на Сході.
Що ж це за свято таке?
Яка його історія?
Щодо 1 квітня існує кілька версій, одні приписують зародження цього свята Стародавньому Риму, де в середині лютого (а зовсім не на початку квітня) святкувалося свято Дурних. Апулей вважав, що в древньому Римі першоквітневий обман був пов'язаний зі святом на честь божества Сміху.
Інші стверджують, що це свято зародилося ще в стародавній Індії, де 31 березня відзначали свято жартів. Також є припущення, що 1-го ж квітня в стародавньому світі жартували тільки ірландці, та й то в честь Нового року. Ісландські саги свідчать, що звичай обманювати 1 квітня, був введений богами на згадку про Скадею, дочку Тіасса.
Ще за однією версією, звичай жартувати 1 квітня, пов'язаний з перенесенням нового року. До другої половини XVI століття, європейський новий рік починався в кінці березня. До цієї події готувалися, ходили один до одного в гості, дарували подарунки. Сама зустріч Нового року відбувалася 1 квітня. Пізніше, за указом французького короля, початок року офіційно стали відзначати 1 січня, але багато підданих продовжували святкувати 1 квітня. Щоб зжити старі традиції, їх стали називати «першоквітневими дурнями», стало модним їх розігрувати і висміювати.
А як в інших країнах?
* Вже близько двох тисяч років назад в древньому Римі святкували День Дурнів, що мав схожість з нинішнім днем Сміху. Цього дня всі римляни влаштовували всілякі розіграші. Правда день цей відзначали в середині лютого.
* У древній Індії 31 березня відзначали День жартів. Зате древні ірландці влаштовували розіграші і жартували саме 1 квітня. За однією з версій деякі народи відзначали 1 квітня як день весняного рівнодення, що символізувало початок Нового року. І цього дня було прийнято влаштовувати веселі витівки.
* У Шотландії 1 квітня називають днем Зозулі і відзначають дві доби. Обдуреного першого квітня називають «роззявою». Другий день називається день Хвоста.
* 20 березня 2003 року почалася операція американських військ в Іраку. 1 квітня Посол Іраку в Росії Аббас Халаф Кунфуд скликав пресконференцію і зачитав журналістам нібито тільки що отриману новину від «Рейтерс»: «Американці помилково уразили британські війська ядерною ракетою. Загинуло семеро». І через декілька секунд в повній тиші заявив шокованій аудиторії: «З першим квітня!».
* Першого квітня помер король Греції Георг III. Але греки не повірили повідомленням газет. Вони подумали, що це був розіграш.
* Англієць Горацій де Вір Коул прославився як знаменитий жартівник. Одним із кращих його жартів стала роздача квитків в театрі. Роздавши строго певні місця лисим чоловікам, він добився того, що разом ці лисі черепи з балкона читалися як непристойне слово.
* У 2003 році Прагу заполонили рекламні оголошення про відкриття нового супермаркету «Чеська мрія» з рекордно низькими цінами. На відкриття зібралися понад 3000 осіб. Після урочистого перерізання стрічки натовп спрямувався всередину, але виявилось, що перед ними був просто величезний плоский плакат посеред поля. Всю цю акцію влаштували два студенти режисерського факультету, знявши фільм про ці події.
ПЕРШОКВІТНЕВІ ЖАРТИ
У мобільники вбудують детектори брехні
Компанія Microsoft розкрила свої плани щодо випуску сенсаційної новинки.
У нову версію операційної системи для мобільних телефонів і смартфонів буде включена опція детектора брехні. ПЗ зможе визначати, наскільки щирий співбесідник, порівнюючи його мову з еталоном. Для здобуття еталону необхідно записати розмову з цією ж людиною, коли вона говорить правду.
Опитування, проведені Microsoft, виявили, що новою функцією із задоволенням скористалася б чимала частина користувачів мобільних телефонів.
А незабаром після впровадження «операціонки» з детектором брехні можна буде зайнятися розробкою антидетектора.
У Казахстані випускатимуть автомобілі «Порше-Кайєн»
Восени нинішнього року на заводі «Порше» в казахському Усть-Кам’яногорську розпочнеться збірка позашляховиків «Порше-Кайєн». Автомобіль, назва якого переводиться як «Береза», призначений для єгерів і рибінспекторов.
На ранніх етапах виробництва «Кайєни» збиратимуться із закордонних деталей, проте вже до 2019 року планується випускати до 58 відсотків запчастин у Казахстані.
До 2019 року буде налагоджена збірка бюджетних версій автомобіля; одна з дешевих моделей називатиметься «Порше-Зейнеткер» («Пенсіонер»). Приблизна вартість творіння казахського автопрому поки не називається.
Китайці створили вірус,
який підриває телефони
Створено вірус, який за допомогою спеціальних сигналів виводить з ладу акумуляторні батареї смартфонів. В деяких випадках пристрій навіть може вибухнути.
За словами журналістів, вже зареєстровано близько десятка подібних випадків. Підкреслюється, що вірус пошкоджує смартфони як з операційною системою Symbian, так і з Windows Mobile.
Представники антивірусних лабораторій вважають, що шкідлива програма прийшла з Китаю. Вони також радять уважно ставитись до незнайомих застосувань і регулярно оновлювати антивірусні бази.
В одні руки —
не більше пляшки горілки
З першого травня в магазинах в одні руки відпускатимуть не більше однієї пляшки горілки.
Для вина норма складе дві пляшки, для пива ― сім пляшок, для інших слабкоалкогольних напоїв ― шість банок.
Прийняті заходи направлені на боротьбу з можливим зростанням вжитку спиртного через кризу.
Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.