Зважені та збіднілі: відтепер водіїв перевантажених вантажівок штрафуватимуть

В Україні запрацювала автоматична дорожня система, яка вимірює вагу вантажівок просто під час руху. Якщо водій перевантажив свій транспорт – система автоматично надсилає штраф.

До цього дня, щоби перевірити, чи немає вантажівка зайвої ваги, інспекторам потрібно було чимало часу: завернути водія на узбіччя, там провести процес вимірювання. Але відтепер це робитиме автоматична система за якихось 2 секунди. 

Так, на трасі Київ-Одеса одна з ділянок на перший погляд не відрізняється від інших, але якщо придивитись – у дорозі металеві смуги. У покриття автомобільних доріг вмонтовані датчики. І якщо датчики в асфальті зважують фури, то пристрої над головою визначають вагу вантажного транспорту, його довжину, ширину, а ще – швидкість руху. 

Сьогодні в Україні запрацювали півсотні таких комплексів. Отримані дані за мить опиняються в центрі обробки. Інспектори перевіряють дані, накладають електронний підпис і постанова надсилається порушнику – власнику транспорту, належному користувачеві або керівнику організації, що володіє транспортом.

– Розмір штрафу залежить від перевантаження на основі відсотків. Починають штрафувати від 5 відсотків. Іде градація 5–10 10 –20 і від цього залежить штраф, – розповідає т.в.о. голови «Укртрансбезпеки» Микита Лагун.

У грошовому вимірі це від восьми тисяч п'ятисот гривень аж до п'ятдесяти однієї тисячі. Але, якщо водій вантажівки порушив одразу кілька норм – штрафи не додаються. Система дасть інспектору винести постанову за порушення, яке є найбільшим.

За словами заступника міністра інфраструктури України Мустафи Наєма, досі весь штраф був на перевізнику. Відтепер – вантажовідправник теж несе відповідальність за перевантаження. 

До цього на водіїв-порушників полювали вручну, але в «Укртрансбезпеці» кажуть – за кілька років планують автоматизувати всі виміри – зокрема, щоби прибрати корупцію.

– Зараз інспектори ще будуть присутніми на дорогах, але поступово це змінюватиметься на користь автоматичних систем, які не беруть хабарі, не заплющують очі на порушення, працюють 24/7, – говорить Лагун.

А от, якщо водії ваговозів намагатимуться об'їжджати датчики ваги та габаритів узбіччям – камера це фіксуватиме і на них теж чекає штраф – 51 тисяча гривень – за ухиляння від зважування.