Скандальна історія із городами, на яких шполяни вирощували свою городину, не знаючи, що їх власниками є інші люди, набирає нових обертів. З настанням осені шполяни знову почали обробляти землю, втім люди бояться, що кожного дня на ці території можуть пригнати техніку і у такий скрутний час залишити їх без єдиного засобу виживання.
Скандал розгорівся навесні, коли людей із їхніх городів почали виганяти представники СПОП «Відродження».
Тоді кілька сотень жителів цукрозаводського масиву вперше дізналися, що не мають права на обробіток земельних ділянок, які вони використовували протягом майже 20 років. Все — через законодавчі колізії, пов’язані з роздержавленням колективного сільськогосподарського підприємства «Маяк», земельні ділянки якого ще 2001 року були розпайовані та передані у право постійного користування власникам паїв. І все начебто нічого, якби не той факт, що людей, які на той час вже використовували цю землю для городництва, просто забули попередити про зміну власників.
— Ці городи для людей дуже важливі. Земля знаходиться у межах 10—15 метрів від будинків людей. Їх обробляють сьогодні в основному пенсіонери. Є жінка, яка до свого городу на двох палицях добирається, а за спиною у неї ще й сапа стирчить. Вона виживає завдяки цим кільком соткам. Якщо ці городи перенести в інше місце, люди просто фізично не зможуть туди ходити, щоб обробити їх. А якщо і доглядатимуть їх, то при тій кількості безробітних та алкоголіків, яка сьогодні є, врожаї просто розкрадатимуть, — скаржиться власник городу Анатолій Лавроненко.
Аби вирішити проблему люди почали стукати в усі двері держустанов. Зверталися до районної державної адміністрації, районної та міської рад.
— Ми зверталися до голови райдержадміністрації Потапенка. Але він — один олігарх, а Ляшенко — інший олігарх, тож зрозуміло, кого він захищатиме. Голова райдержадміністрації сказав нам, що проти Ляшенка не піде. Тож пішов проти народу. Врешті-решт, скинув все на міську владу, — розповідає пенсіонер Олексій Лозіцький.
Хоча вирішення проблеми не входить до компетенції міської ради, адже землі людей розташовані за межами Шполи, міська влада людям не відмовила і почала шукати можливості вирішення цього питання.
— До міської ради звернулися люди зі словами, що місцеві олігархи хочуть забрати у них городи, — зазначає Сергій Кравченко. — Звичайно, покинути людей напризволяще просто не мали права, адже чудово розуміли, що за рахунок городів сьогодні пенсіонери виживають.
Почали розбиратися. Створили робочу групу, до якої увійшли представники Шполянської міської ради, райдержадміністрації, головного управління Держегеокадастру у Черкаській області, орендарі, власники та користувачі земельних ділянок. Варіантів розглядали багато, аби не образити жодну із сторін. Зрештою, було вирішено провести обмін земельних ділянок шляхом виділення власникам паїв рівноцінних ділянок із земель державної власності, а земельні ділянки масиву Шполянської центральної районної лікарні залишити людям під городи.
У Держземагентстві в Черкаській області підтвердили що, якщо буде зібрано усі необхідні документи і всі сторони дадуть згоду на такий обмін, то процесуально це можна буде оформити. Втім, коли повний пакет документів було підготовлено, в установі раптово змінили свою думку, мовляв, детально вивчивши питання зрозуміли, що технічно обміняти земельні ділянки неможливо.
— Одночасно ми також зверталися в інститут землеустрою в Черкасах, де нам сказали, що перешкод у таких діях вони не бачать. У ситуації, що склалася, нам не залишається нічого, окрім як звертатися до Держземагентства у Києві. Якщо потрібно буде, ми поїдемо туди з людьми і будемо відстоювати нашу позицію до кінця, — повідомив Сергій Кравченко.
Але для цього потрібен час. І люди бояться, що тим часом підприємства, які орендують ці землі почнуть обробіток, тим самим позбавляючи людей городів.
І САМ НЕ ГАМ,
І ЛЮДЯМ НЕ ДАМ
Втім, ситуацію можна було б вирішити одразу на місці, адже землі, на яких розміщені городи шполян, орендують два місцевих підприємства — ТОВ «Маяк-Агро» (16 га) та СТОВ «Відродження» (4,5 га). Але лише керівник ТОВ «Маяк-Агро» Михайло Богач одразу пішов назустріч людям і дав їм час на вирішення земельного питання у правовому полі, дозволивши їм і надалі використовувати ці землі під городи до моменту остаточного вирішення питання.
Натомість, генеральний директор СПОП «Відродження» — депутат Шполянської районної ради та член постійної депутатської комісії районної ради з питань земельних відносин, екології і природокористування, розвитку села та аграрного виробництва — Юрій Ляшенко не йде на контакт з людьми.
Йому навіть пропонували віддати у тимчасове користування інші 4 га землі замість людських городів, розповідає керівник «Маяк-Агро» Михайло Богач:
— Не думаю, що, маючи 8 тис. га землі у користуванні, для «Відродження» нещасних 4 га грають велику роль. Але, якщо для них це так принципово, то поки це питання не вирішиться, «Маяк-Агро» запропонував їм дати у користування свої 4 га землі.
Більше того, ініціативна група жителів цукрозаводського масиву, Шполянська міськрада та депутатський корпус офіційно звернулися до Юрія Ляшенка з проханням надати можливість містянам використовувати земельні ділянки для городництва до моменту вирішення ситуації та долучитися до спільного вирішення питання (текст звернення наведено нижче).
Як поведе себе керівник СПОП «Відродження», в користуванні якого величезні земельні території, в тому числі майже 500 га земель державної власності, які залишилися після роздержавлення КСП «Маяк»? Чи відгукнеться він на крик про допомогу чи таки пожаліє людям ці нещасні 4 га? І це у той час, коли голова райдержадміністрації Потапенко (який, до речі, чудово знає про проблему і міг би зарезервувати цю землю для людей) знову надав цьогоріч «Відродженню» без конкурсу 14 га землі державної власності.
ПОДАЄМО ЛИСТ-ЗВЕРНЕННЯ У ПОВНОМУ ОБСЯЗІ
(лист підписали 85 осіб):
Шановний Юрію Васильовичу!
Звертаємося до Вас у зв’язку із ситуацією, що склалася навколо земель, розташованих на території масиву Шполянської центральної районної лікарні, а саме: 4,34 га, які знаходяться в оренді СПОП «Відродження», та протягом останніх 17 років використовуються місцевими жителями Шполи для городництва.
2001 року, під час роздержавлення колективного сільськогосподарського підприємства «Маяк», ці земельні ділянки були розпайовані та передані у право постійного користування власникам паїв, про що не було повідомлено громадян, які на той час вже використовували цю землю для городництва.
І лише цього року, коли запрацювала електронна кадастрова база, декілька сотень жителів цукрозаводського масиву вперше дізналися, що не мають права на обробіток земельних ділянок, які вони використовували протягом усього цього часу.
Справжнього соціального конфлікту ситуація набула, коли на початку весни СПОП «Відродження» виявило бажання використовувати орендовані землі, що призвело б до втрати громадянами своїх городів.
Задля забезпечення прав усіх зацікавлених сторін, було проведено зустрічі за участю представників Шполянської міської ради, Шполянської районної державної адміністрації, головного управління Держегеокадастру у Черкаській області, орендарів, власників та користувачів земельних ділянок. За результатами цих зустрічей було вирішено провести обмін земельних ділянок шляхом виділення власникам паїв рівноцінних ділянок із земель державної власності, а земельні ділянки масиву Шполянської центральної районної лікарні залишити під городи.
Нині Шполянською міською радою, в межах повноважень, проводиться робота щодо збору відповідних документів та матеріалів для проведення обміну земельних ділянок.
Враховуючи вищевикладене та з метою недопущення соціальної напруги у місті і районі, ініціативна група жителів цукрозаводського масиву, Шполянська міська рада та депутатський корпус міської ради просить Вас, як генерального директора СПОП «Відродження», депутата Шполянської районної ради і члена постійної депутатської комісії районної ради з питань земельних відносин, екології і природокористування, розвитку села та аграрного виробництва, надати можливість використовувати жителями міста земельні ділянки (кадастровий номер 7125710100:04:001:0121 площею 2,1719 га, кадастровий номер 7125710100:04:001:0083 площею 2,172 га) для городництва до моменту вирішення ситуації, та долучитися до спільного вирішення питання.
Ми розуміємо, що СПОП «Відродження» має всі законні підстави для використання орендованих земель та просимо з розумінням поставитися до проблеми людей, для яких ця земля чи не єдиний засіб виживання у нинішній скрутний економічний час.
Сьогодні, коли дохід громадян залишився на рівні 2014 року, а ціни зросли у кілька разів, не можна проявити байдужість та відібрати у шполян землю, яку вони обробляли протягом багатьох років, вкладаючи свою працю, сили та здоров’я.
Сподіваємось на позитивне вирішення порушеного питання.
Оксана ШЕВЧЕНКО.