Батьківські комітети учнів усіх класів, які навчаються у Шполянському ліцеї № 1, звернулися до керівництва громади і просять посприяти облаштувати найпростіше сховище для дітей у приміщенні казначейської служби, яка розташована поруч зі школою. Батьки та освітяни хочуть, аби у закладі освіти повністю запрацював очний формат навчання. Під зверненням підписалися 526 осіб.
Журналісти "Шполяночки+" дізнавалися, чому виникла ця проблема та які варіанти її вирішення пропонує влада.
У п'ятницю, 28 червня, у сесійній залі міської ради провели засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за участі батьківської спільноти та дирекції Шполянського ліцею № 1, влади Шполянської громади та профільних фахівців.
Що говорить адміністрації та батьківська рада Шполянського ліцею № 1?
Як зазначила директорка ліцею Валентина Осадча, учні школи вже чотири роки не мають повноцінного очного формату навчання. Спочатку причиною стала епідемія COVID-19, потім повномасштабна збройна агресія росії проти України.
“У нашому пріоритеті - безпека дітей і всіх працівників школи, - каже Валентина Михайлівна, - У закладі навчається понад 600 учнів. Під час повітряних тривог ліцей використовує укриття Шполянської дитячої школи мистецтв, яка розташована поряд зі школою”.
Тому запустити повністю очний формат навчання міський ліцей не може, розводить руками директорка. З міркувань безпеки учні закладу освіти навчаються у змішаній та дистанційній формі.
“Двісті учнів відвідують школу у першу зміну, чотири уроки очно, решта - дистанційно. Двісті дітей у другу - п’ять уроків очно, інші предмети дистанційно. Ще двісті школярів навчаються на всіх уроках дистанційно через три тижні на четвертий”, — розповіла Валентина Осадча.
Крім того, директорка ліцею додала, що більше сотні батьків учнів школи зараз захищають Україну на бойових позиціях фронту. Вони повинні бути впевнені, що їхні діти у безпеці. Тож зобов’язані зробити все можливе, маючи можливість обладнати найпростіше укриття для учнів.
Голова батьківської ради Шполянського ліцею № 1, Тетяна Ляшенко розповіла, що разом з директором школи були на особистому прийомі громадян у начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області Сергія Никопаненка.
“Під час зустрічі з посадовцем компромісу не знайшли, - каже Тетяна Юріївна, — Вони не зацікавлені займатися процесом передачі в оренду підвального приміщення для використання під укриття школою, мотивуючи це незручностями для них і що це нічому не сприяє”.
Втім, голова батьківської ради школи як і всі батьки стурбована ситуацією, яка склалася навколо навчального процесу. Багато матерів зараз виховують дітей одні, впродовж дня люди на основному місці роботи і не мають можливості у будь-який час забрати дитину зі школи.
“Через відсутність додаткового сховища заклад освіти не може забезпечити навчання груп продовженого дня для учнів початкових класів. Уроки закінчуються об 11:20 і батьки не всі можуть забрати своїх дітей, — наголошує Тетяна Юріївна, — Навіть якщо і є можливість забрати зі школи дитину, вони вимушені через роботу залишати її вдома одну. Щастить тим, хто має у допомозі бабусь чи дідусів - а інші?".
Також не всі мають автомобілі, багато учнів ходить до школи пішки. Якщо такий формат навчання подовжиться, то старшокласники, які відвідують школу у другу зміну повертатимуться додому під вечір - це небезпечно, особливо взимку, коли вже темно.
Представниця батьківського комітету Шполянського ліцею № 1, Ірина Звірянська, дружина і мати дитини, батько якої військовослужбовець і зараз рахується зниклим безвісті, вважає безглуздим неможливість використання приміщення, яке належить державній власності і розташоване поруч зі школою як сховищем для дітей у час війни.
"Наша сім'я зараз переживає тяжкий моральний стан, для моєї дитини сприятливо якомога більше перебувати у школі, у колективі друзів і однокласників. Також важливо, що учні під наглядом вчителів. Коли діти вдома, а ми на роботі - не можемо проконтролювати процес навчання, наприклад, чи доєдналась дитина до онлайн уроку, чи уважно слухає, або може під'єдналась і просто займається своїми справами", — зауважила жінка.
Що говорить влада?
Для органів місцевого самоврядування ситуація знайома і вирішується не один рік, тому у спільнодії з батьками школи висловлюють чимало зауважень до Державної казначейської служби України, яка не сприяє передачі в оренду протирадіаційного укриття для дітей громади.
Виконувач обов’язків міського голови Олег Кошовий зазначає, що Шполянський ліцей № 1 є найбільшим за кількістю учнів ліцей у Шполі і розташований у центрі міста. І справді, уже більше двох років учні навчаються за змішаною, в тому числі, дистанційною формою навчання, адже наразі діюче укриття закладу освіти розраховане на 50 місць, для інших 150 учасників освітнього процесу використовують укриття школи мистецтв розташованої поруч. Інші діти навчаються дистанційно.
“Шполянська міська рада територіальної громади вже давно має наміри орендувати приміщення казначейської служби, де зараз також знаходиться Шполянський районний суд і Шполянський відділ державної виконавчої служби, — говорить Олег Іванович. — Майже два роки не можемо знайти порозуміння і дійти до спільної мети - забезпечити дітям надійне сховище на час освітнього процесу”.
Очільник громади розповів, що на неодноразових перемовинах пропонували посадовим особам казначейської служби, як балансоутримувачу сховища, фінансування за рахунок місцевого бюджету ремонтних робіт у приміщенні і створити найпростіше укриття для громади. Також не виключали можливість виділення їм коштів для облаштування сховища — у підсумку успішного результату перемовин не досягли.
“Щоб забезпечити повноцінне очне навчання дітям, запустили процес будівництва нового сховища біля ліцею, — продовжує Олег Іванович. — Планували зробити це якнайшвидше. Втім, вдалому просуванню процесу завадили державні законодавчі зміни у листопаді минулого року, які стосуються норм будівництва укриттів. Вимоги змінились і вартість будівництва здорожчає. Ми уже здійснили коригування проєктної документації, змінили умови тендерної процедури. Словом, робимо все можливе, щоб добудувати для школи сховище, але, на жаль, до нового навчального 2024/2025 року не встигнемо".
У міськраді кажуть, що сподівання на співпрацю з Державною казначейською службою виявились марними. Тому, враховуючи побажання всіх батьків учнів, а також дирекції та педагогічних працівників школи, влада вирішила звернутися з клопотанням до голови Черкаської ОВА Ігоря Табурця, голови Черкаської обласної ради Анатолія Підгорного, начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області Сергія Никопаненка та народного депутат України Андрія Стріхарського. Керівництво громади сподівається, що вони допоможуть знайти компроміс у важливій справі - забезпеченні безпеки та цілісного процесу навчання, який наразі дуже важливий дітям.