Віктор Суворов: Ми ще побачимо, як завалиться Росія

Історик Віктор Суворов недавно створив акаунт у соціальних мережах, де опублікував глави своєї ще невиданої в Україні книги «Змієїд».

Якщо коротко, це — історія про те, як чистили ряди Комітету держбезпеки. Але в цій історії є щось від лицарського роману, є любовна інтрига, є красиві, танцюючі, які вміють чудово битися дівчата, є подробиці кадебістського побуту, мови, є деталі цього життя, які може повідати тільки людина з цієї системи. У розмові з журналістами сайту «Політолог» Суворов гостро резонує з сучасними подіями — вбивством Нємцова і «закручуванням гайок» в Росії, неоголошеною війною на Донбасі.

ТЕРОР — СПОСІБ РОТАЦІЇ ДЛЯ ДИКТАТОРА

— Я читаю глави з Вашого нового роману «Змієїд», про інтриги та чистках в спецслужбах Росії. Раніше ви писали, що за допомогою терору Сталін очищав і партію, і армію, і це нібито можна вважати своєрідним позитивом. По-вашому, такий терор дійсно зберігав боєздатність збройних сил?

— Після того, як я випустив «Криголам», відразу ж посипалися такі питання: як це Сталін міг готувати напад на Німеччину, адже він же знищив великих, могутніх полководців, там такий Тухачевський був, такий він геніальний, там був такий Якір геніальний. І цими питаннями намагалися спростувати «Криголам», тому мені довелося зайнятися питанням. Я вивчив те, що було до Другої світової війни в Радянському Союзі. Я дуже серйозно вникав в ці роки — 1934-38. Вивчав, що там відбувалося і чому. І коли у мене з'явилися якісь хороші документи, я написав книгу під назвою «Очищення», про те, як Сталін чистив НКВС, чому він чистив Червону армію. Є дуже хороший матеріал, але немає документальних доказів, коли я не можу читачеві своєму сказати, ось це взято в такому документі, в такому і такому. Тоді я викладаю те ж саме, але у вигляді повісті або роману і пишу на початку: «Не вірите — прийміть за жарт», — ось і все. Вже самі вирішуйте, наскільки це правда, наскільки вигадка. У мене є такі документальні книги як «Самогубство», «Очищення», «Свята справа», «Криголам», «День М». Але є і художня або малохудожня вигадка, це вже вирішувати читачеві.

Чи були необхідні ці постійні чистки? Так, з моєї точки зору, абсолютно необхідні. Бо в демократичній державі існує механізм оновлення влади. Минуло чотири роки і у Великобританії вибирають нового Прем'єр-міністра, ось у нас лейбористи, от консерватори, з'являється нова партія, якісь там соціал-демократи, дуже швидко з'явилися і відійшли. Зараз з'явилася нова партія Незалежності, щоб вийти з бюрократичної Європи. Тобто, відбувається постійна ротація там нагорі. А при тоталітарному ладі, як було у товариша Леніна, як у його наступника — товариша Сталіна, ротації і вибору у народу немає, і тоді сидить нагорі великий вождь, і він зобов'язаний чистити, тобто робити цю ротацію насильницьким чином. Люди, які дорвалися до влади, вони звідти йти не хочуть, вони там влаштувалися, тому диктатору абсолютно необхідно їх звідти виганяти силою, а вони тримаються за свої місця, і тоді починається велика кров, або диктатор знищує правлячий клас, змінює його насильницьким чином, або правлячий клас знищує диктатора.

Після Сталіна припинилася ця насильницька ротація, і що ми отримали? Ми отримали справжнісінький застій. Вже ось брежнєвська епоха і називається застій. Бо сидять великі начальники по 20 років, по 30 років. Я в одній зі своїх книг навіть навів статистику. Припустимо, начальник головного розвідувального управління 25 років на одній і тій же посаді. Або, подивіться, товариш Громико, міністр закордонних справ — теж там десятиліттями, і члени Політбюро, як туди потраплять, то сидять там уже до повного маразму. Так от, книги ці, повторюю, це в якійсь мірі художній вимисел, але я намагаюся дотримуватися все-таки якоїсь історичної правди.

— Але ви в «Змієїді» приводите цифри. Перед початком великої чистки у вищому керівництві НКВС був сорок один комісар держбезпеки. Із семи комісарів ГБ першого рангу були арештовані і розстріляні семеро. З тринадцяти комісарів ГБ другого рангу — арештовані і розстріляні одинадцять.

— Так, це правда. Тут вже нікуди не втечеш від правди. Був сорок один комісар державної безпеки. Один — генеральний комісар, товариш Ягода, сім комісарів першого рангу, тринадцять комісарів другого рангу і двадцять комісарів третього рангу. З них пережили велику чистку тільки дві людини, а після смерті Сталіна — один був розстріляний, а один помер у божевільні. Тобто з 41 людини ось того першого набору своєю смертю помер тільки один, і то завдяки божевільні.

Цей період нашої історії відносно мало знайомий молодому поколінню і друга причина, чому я пишу це у вигляді повісті та роману, полягає в тому, що історія людська, і особливо історія нашої країни, в той час це була єдина країна — Радянський Союз. Так ось історія шалено цікава, і щоб пробудити інтерес до тієї історії, я вдаюся ось до такого простого методу. Я викладаю її у вигляді роману чи повісті, щоб пробудити у молодого покоління інтерес до того, що трапилося. Це наше минуле, ми зобов'язані її знати. І я пишу, я доводжу, я стою на тій точці зору, що хороша книга, оцінюється тільки по одному параметру. Хороша книга повинна бути цікавою, крапка. Мені кажуть: хороша книга, вона ж повинна бути розумною, змістовною. Я з цим усім згоден. Але якщо ми зуміли зробити книгу цікавою, значить, ми добилися всього.

— Ви завжди підносили розвідку, контррозвідку СРСР, як щось логічне і струнке. Але яка логіка в тому, щоб постійно вбивати? Троцького вбили, Бандеру вбили, Новодворську вбили, Старовойтову вбили, Литвиненка вбили, Нємцова, нарешті, убили. От скажіть, який сенс вбивати поваленого або безпечного ворога?

— Справа в тому, що існує дві розвідки, одна — це військова, є ГРУ в даний час в Росії і в мій час була, і існує контррозвідка у вигляді КДБ, в мій час — НКВД. ГРУ ніколи, наскільки я знаю, нікому не мстилася, там ставилося завдання добування та обробки інформації. І якщо я добув інформацію, значить, уже успішний. А відбувалося це через те, що ГРУ — це частина військової розвідки, а армія захищала державу від зовнішніх ворогів, а КДБ, НКВД і ВЧК захищало країну від внутрішніх ворогів, тому вони такі криваві. Я повинен сказати, що між ГРУ і КДБ існувала велика різниця. Їм потрібно було зберегти режим від внутрішніх ворогів. Навіть якщо Олександр Ісайович Солженіцин знаходиться у Вермонті в США, він «мутив» народи Радянського Союзу. І хоча він знаходиться далеко, за тисячі кілометрів, на іншій стороні нашої планети, — все одно він внутрішній ворог, його потрібно якось нейтралізувати або оббрехати і т.д.

Чому у НКВД була ось ця традиція вбивати? Щоб залякати всіх інших. Вбивства політичні здійснювалися в найширшому діапазоні, і вони могли знаходитися на різних краях цього діапазону. Або ж ми вбиваємо так, щоб ніхто не здогадався, що це вбивство, як Степана Бандеру — недемонстративне. Або ж це вбивство має відбуватися так, як вбиває мафія, — на сходинках обласної адміністрації, серед білого дня, на очах поліції і телекамер, з автомата, так, щоб говорив увесь світ. Ось так убитий і Нємцов.

Для ГРУ вбивство було одним з методів роботи, але він використовувався не для того, щоб когось залякати, а для того, щоб когось нейтралізувати. Або ось ще одна мета. Існує, наприклад, дружня країна Афганістан. Якщо почитаєте нашу пресу до 1979 року, то там ви побачите, що Афганістан ніколи не називався просто Афганістан, він називався дружній Афганістан. І ось раптом вирішив хтось там нагорі, що цей дружній Афганістан потрібно пристебнути до себе, і тоді відбувається вбивство вищого керівництва держави. Це не тому, що ми такі криваві, а від того, що ставиться бойове завдання — вбити.

— У вбивстві Нємцова Ви звинувачуєте ФСБ?

— Я звинувачую ФСО, Федеральну службу охорони. Раніше колись це було управління всередині КДБ, яке займалося охороною вождів. Після краху Радянського Союзу ця Федеральна служба була виділена зі складу КДБ, і перейменована. Зараз це окрема секретна служба, яка займається охороною Президента та інших вищих посадових осіб. Кремль перебуває під контролем Федеральної служби охорони, і всі урядові траси, Замоскворецький міст і всі ці мости через Москву-ріку, звичайно, це пряма відповідальність ФСО.

На сусідньому мосту, до речі, якісь хлопці хотіли повісити український прапор. Їх пов'язали прямо відразу. Вони почали розгортати цей прапор, а тут ідуть якісь перехожі просто, і раптом ці перехожі перетворюються в таємних агентів і всі кидаються на цих хлопців, і їх тут же крутять прямо в десять секунд, не встигли вони там нічого розгорнути. Як вдалося комусь вбити на урядовій трасі, поруч з Собором Василя Блаженного, який прямо в кадрі, поруч з кремлівськими баштами, Спаська вежа тут прямо, і ФСО нікого не заарештувала... Вибачте, або ж цих хлопців треба розігнати всіх до бісової матері, заарештувати начальника найголовнішого і посадити його, або ж це зробили вони. Відповідно, за наказом вищого начальства, а підкоряються вони прямо товаришу Путіну.

— Скажіть, а Ви вірите в можливість палацового перевороту в Росії, в те, що все-таки знайдуться сильні люди, які захочуть усунути причини наших бід?

— Я не просто вірю. Вірю — це занадто прісно, ​​занадто м'яко сказано, я свято вірю в те, що палацові перевороти не тільки можливі, вони завжди будуть. Це не тільки традиція, це єдиний спосіб зміни керівництва. Іншого просто немає.

Моя остання книга про Жукова «Облом» присвячена світлій пам'яті Абдурахмана Авторханова, який першим розкрив таємницю вбивства Сталіна і довів, що Сталін був убитий. І якщо товариша Сталіна вбили, то вже якогось Путіна, ну тут, вибачте.

НІЯКОЇ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ НЕ БУЛО

— Ми в травні будемо святкувати 70 років Перемоги. У мене таке змішане почуття. З одного боку, я дивлюся французькі кадри, що Париж зустрічав гітлерівців квітами. А ми все-таки воювали і перемогли. Але цю нашу перемогу з росіянами ми не зможемо святкувати вже ніколи. Вона вже ніколи не буде для нас спільною. З іншого боку — ми всі читали Суворова і знаємо, що героїзм не виключає того факту, що наш людожер Сталін хотів почати війну першим. От як би Ви розставили історичні акценти для своїх онуків?

— Насамперед, якщо у нас зайшла мова про дати, то давайте згадаємо, що 13 березня 2015 виповнилося 75 років закінчення Зимової війни Радянського Союзу проти Фінляндії. Це була бандитська війна проти суверенної держави, яка нам нічого поганого не зробила. Ця війна мала катастрофічні наслідки для Радянського Союзу. Через те, що Радянський Союз напав на Фінляндію, він зробив її своїм ворогом. Спочатку була спроба відразу після Жовтневого перевороту Фінляндію зробити радянською. Потім були 1939-40-й рік, Зимова війна. А 25 червня 1941 Радянський Союз втретє напав на Фінляндію. Ви уявляєте: 25 червня все тріщить і валиться, і в цей час Радянський Союз нападає на Фінляндію, а в серпні СРСР вводить свої війська в Іран.

У цей час Гітлер завершує грандіозне київське оточення, захопили там 664000 бійців і командирів Червоної армії, неймовірна кількість танків, артилерії, боєприпасів, різних інших запасів. Уявляєте, а товаришеві Сталіну нічого робити, от він до Фінляндії і в Іран поліз. Так от, щоб зрозуміти ось цю Велику Вітчизняну війну, розставимо акценти так.

— Тобто, ніякої Великої Вітчизняної війни ніколи не було. Була Друга світова війна, правильно я розумію?

— Так. Хто придумав Велику Вітчизняну? Навіщо її виокремили з Другої світової війни? Придумав це товариш Сталін. А навіщо? А потім, щоб всі злочини початкового періоду Другої світової війни забути. Друга світова війна почалася розділом Польщі в 1939 році, цей розділ був здійснений не в імперській канцелярії, а в Кремлі. Гітлера там не було, там були товариші Молотов, Ріббентроп і Сталін. Вони розділили Польщу, і тим самим, розв'язали війну. Далі Сталін обманює Гітлера, Гітлер вступив туди, що ми розділили, — це тобі, це — мені. Гітлер почав, а Сталін каже: ой, я не готовий. Ось і вся вина впала на Гітлера. Після цього послідувала Фінляндія, після цього Бессарабію відірвали від Румунії, Естонія, Литва, Латвія і так далі. Тобто, Радянський Союз атакував всіх західних сусідів. І це була злочинна війна, Радянський Союз був учасником Другої світової війни з самого першого дня і навіть раніше, як тільки підписали 23 серпня документ про розділ Польщі, з цього і почалася Друга світова війна. І Сталін агресором був з самого початку, а потім Гітлер, зміркувавши, що тут відбувається, і зрозумівши, чого йому чекати, напав першим. І Сталін ось цей напад використовував як пропаганду.

Давайте забудемо, як ми напали на Польщу, встромили їй ніж у спину, давайте забудемо Фінляндію, як ми на неї напали, давайте забудемо, як ми знищили Естонію, Литву і Латвію, давайте забудемо, як ми відірвали Бессарабію і Північну Буковину від Румунії, і давайте вважати війну з 22 червня, ось на нас напали, ой, які ми бідні — Велика Вітчизняна війна.

ЯК АГРЕСОР ПОЧАВ ВІЙНУ, ЯК АГРЕСМОР ЗАВЕРШИВ ЇЇ

— Ви виступали на різних лекціях в пострадянських країнах зі своєю концепцією, як люди її приймали?

— Одного разу виступаю я по телебаченню, йде прямий міст з Лондона до Києва. Сидять там мої прихильники і мої противники. І постає противник і каже, що ти нам розповідаєш, як Сталін напав на Польщу, це він повернув назад і приєднав Західну Україну і Західну Білорусію, це ніяка не агресія, він приєднав українські землі до України, а білоруські землі — до Білорусії.

А я теж злий, я йому відповів, що товариш Сталін Західну Україну до України не приєднав і Західну Білорусію до Білорусі не приєднав, він їх приєднав до Радянського Союзу. А це велика різниця, погодьтеся. І влада там була не українська і не білоруська, а влада була радянська, влада була чекістська, кривава, антиукраїнська і антибілоруська — і відразу ж почалися там страшні чистки зі знищенням тисяч людей, а потім і з депортацією людей із Західної України і з Західної Білорусії. Спробуйте заперечити.

Так от, я своїй онучці розповім так, що Велика Вітчизняна війна — це пропаганда. Була Друга світова війна, в якій Радянський Союз брав участь з самого першого дня як агресор і завершив Другу світову як агресор. Між Радянським Союзом і Японією був підписаний пакт про нейтралітет, про ненапад. І поки Радянський Союз валився, Японія ось цей договір дотримувалася. А потім Радянський Союз розгромив Німеччину, а Японія була вже майже розгромлена Америкою, то ось тут товариш Сталін взяв і напав на Японію. Так от, мирного договору з Японією підписано не було, тому що Японія досі не визнає захоплення тих територій, які належали японцям. І скоро ось ці «перемоги Радянського Союзу у Великій Вітчизняній війні» обернуться для Росії великою кров'ю і великими втратами. Японія скоро згадає про те, що Сахалін, Курильські острови — це все-таки не Росія, а Японія. Поки Росія сильна, Японія мовчить, як тільки почнуться в Росії великі проблеми, Японія про свої землі згадає. Також як Кенігсберг, по-польськи Кролевець, був переданий Радянському Союзу на 50 років — з 1945 по 1995 рік. І Кенігсберг, він же — Калінінград, повинен бути повернутий Німеччині, але Німеччина мовчить поки.

Великий стратег, товариш Путін, відкрив ящик Пандори. Після Другої світової війни, після великих перемог Радянського Союзу у Великій Вітчизняній війні було якось неофіційно визнано: хлопці, давайте не згадувати старе, давайте не чіпати кордону, от як воно склалося, нехай так і залишиться. І ось Путін цю рівновагу порушив. І як тільки він відірвав Крим від України, добре це, чи погано, давайте про це не будемо. Він порушив рівновагу, ось що страшно. І тепер понесеться — Фінляндія скаже: «А ви у нас відібрали Виборг». А німці скажуть: «А ви у нас забрали Кенігсберг і в 1995 році повинні були його повернути, 20 років тому, так що поверніть». І Японія, і Китай, хіба мало хто ще. Рівновага Путіним порушена, і це йому дуже скоро гикнеться. Я не знаю, на цьому світі або там, у пеклі, де його будуть смажити в смолі.

Моя улюблена пісня — «НІКОЛИ МИ НЕ БУДЕМО БРАТАМИ»

— Ви думаєте, Росія все-таки ще переживе якийсь свій розпад, так?

— Я мислю як розвідник. Мій добрий вчитель, полковник Землянський, казав: шукай завжди правило, в цьому правилі шукай виняток, постарайся зрозуміти, чому цей виняток є, яка причина і де потрібно шукати новий виняток. І ще шукай тенденцію, ось є одна подія, інше, в якому напрямі йде розвиток, тенденцію влови.

Так от, яка тенденція. Існував надпотужний соціалістичний табір на чолі Союзом Радянських Соціалістичних Республік — економічна, політична і військова наддержава і її вірні друзі: Польська Народна Республіка, Чехословаччина, Німецька Демократична Республіка, Угорщина, Болгарія і т.п. І раптом все це завалилося. У цей час наші вожді мали сісти за круглим столом і вирішити: хлопці, щось ми робимо неправильно, давайте знайдемо причину розвалу. Але ж ніхто ніколи не сів за стіл і не поставив питання, що з нами не так. Не було таких дебатів. Якщо не знаєте, зверніться до вчених, до преси, зверніться до народу: щось з нами було не так, давайте знайдемо помилку і усунемо, бо якось дивно вся ця справа завалилася.

Минає два роки і валиться великий Радянський Союз. Після цього Єльцин мав задати те ж питання: щось у нас не так, щось треба міняти. Але ж нічого ж не змінювалося. Залишився все той же совок, тільки дозволили красти відкрито, раніше потихеньку і потроху, а зараз — відкрито і багато. Ось різниця. Якщо так, то тенденція — ось вона, був великий соціалістичний блок, він звалився, був великий Радянський Союз, він звалився, залишилася велика Росія, що з нею буде — вона впаде, розсиплеться, вона розвалиться. І я більше скажу, що на нашому віку, ми до цього доживемо. І нікуди вона не дінеться, йде вимирання російського народу, йде деградація розумова, емоційна, інтелектуальна, деградація народу і його еліти. Ви подивіться на них. Якщо в Україні щось не так, український народ виходить на Майдан і скидає злодіїв, злочинців і виганяє, а якщо це відбувається в Росії, то російський народ каже, що це Держдеп, там якийсь сидить злий дядько Обама, щось він нам тут заважає.

— Цей рік був для багатьох наших журналістів роком реальної втрати близьких друзів з Росії.

— Пісня моя улюблена зараз — «Ніколи ми не будемо братами». Ви знаєте її? Там це сказано точно — ніколи ми не будемо братами.

АКТИВНІСТЬ У СОЦМЕРЕЖАХ ПОКАЗУЄ, ЩО ВІЙНА УКРАЇНИ — ДІЙСНО НАРОДНА

— Те, що ми всі вболіваємо, підказуємо генералам, коментуємо у Фейсбуці військові операції, аналітики дають в соцмережах прочухана Генштабу, Ви вважаєте, це позитивно для української військової історії, для цієї війни?

— Це індикатор того, що війна народна, це не якісь там «Шурики» сидять у Генштабі та стрілки малюють. Це говорить про те, що народ весь хворіє, підтримує, зустрічає бійця і вітає його, народ обговорює помилки керівництва, народ небайдужий до цієї війни. Ви подивіться, коли Росія воювала в Чечні. Ось порівняйте ставлення народу. Яке ставлення? Щоб мого синочка туди не послали, а те, хто там повернувся без рук, без ніг боєць з тієї Чечні, та кому це треба, якщо це не моє. Нікого це не цікавило і не обходило. А тут йде народна війна. Вітаю це, вітаю. Звичайно, не можна розкривати якихось військових секретів, не розкривати, припустимо, у нас ось така зброя, і ми знаходимося ось тут. Однак повторюю, це війна народна, тому український народ непереможний.

— Як Ви думаєте, цих так званих лідерів «ЛНР», «ДНР» вб'є з часом російське керівництво чи ні, або вони якось будуть їх ще використовувати? Яким бачите їхнє майбутнє?

— У них немає майбутнього, вони не доживуть до нового року. Я дивлюся російське телебачення, от вчора було, вже показують карту і написано «Донецька область». Дивлюся в телевізор, стійте, зупиніться, Донецька область. За московським телебаченням вчора показували Донецьку і Луганську область, ніяких «ЛНР-ДНР». Ці хлопці кінчені, нікому вони не потрібні, вже офіційно оголошено, що цих людей пускати в Росію не можна, тому що вони несуть з собою агресію. Ці ж з'їхали з котушок, котрі скуштували крові, вбивці, це люди, які вже знають, що можна з автоматом в руках взяти гроші, горілку, бабу, взяти наркоту, машину, нікого не питаючи. Людина, провівши рік в такій обстановці, отруєна назавжди і вже не може стати нормальним. Мені доводилося говорити з хлопцями з ГРУ, спецназівцями, які брали участь в якихось подібних справах, коли у них була влада над життям і смертю іншої людини. Мені треба було зрозуміти їх психологію. І ось ці хлопці казали: не знаю, що далі робити, але мені от хочеться так жити. До речі, в «Змієїді» є одна стрічечка про це є, що той, хто скуштував крові, він стає свого роду наркоманом. Він від цього відійти не може, це Чикатило вже, який буде вбивати.

— Скажіть, а Вам як здається, Україна потроху вчиться воювати? Ви бачите, що є якийсь прогрес у наших стратегіях, тактиках?

— Український народ знає, як боротися за свободу, український народ домігся цієї свободи, хлопці стояли на Майдані, стояли на смерть, були готові вмирати і вмирали. Уявляєте, якщо я буду їм давати якісь поради, адже більшість з них вижило, і ці хлопці рано чи пізно, я в це свято вірю, вони розберуться з тими некомпетентними товаришами, які, сидячи в кабінетах, управляють ось цією війною.

— Ви на Фейсбуці вперше показали фотографію своєї дружини. А ми, пам'ятаючи ваші слова, що її образ захований в одній з ваших книг, з великим інтересом розглядаємо. Героїня книжки «Контроль» — блондинка, яка вміє все, танцює, бігає кроси, знає єдиноборства, планує та проводить спецоперації. Ця жінка крутіше місіс Сміт. Скажіть чесно: яка частка там реального образу, а яка — вашого художньої уяви?

— Справа в тому, що Тетяну мою я зустрів у розвідувальному відділі штабу Приволзького військового округу. За професією вона — розвідниця високого класу. Тільки у нас з нею є розбіжності: вона вважає, що я не повинен про наше минуле нікому розповідати, не повинен про це писати книги, що наша професія така, згодні ми чи ні, втекли ми чи не втекли, ми повинні про це мовчати. Але коли я пишу свої книги, у мене є натура, з якою я списую, трішечки дивлячись на неї. І мої найкращі книги, звичайно, присвячені їй. Якщо відкриєте «Акваріум», там тільки чотири літери посвячення «Тані». Книга написана дуже давно. І сама моя найкраща книга, яку я найбільше люблю, називається «Контроль», хронологічно це друга книга.

— Тільки важко уявити, що реальну жінку можна підготувати до таких колосальних навантажень, як Вашу героїню з «Контролю», і вона при цьому ще й залишиться сильним аналітиком і збереже свою жіночність.

— Мені пощастило. У мене така є.

ДЖЕРЕЛО: http://politolog.net