Чим запам’ятався в історії Шполянщини 2015-ий рік

Призначення року
Після майже року відсутності керівника Шполянського району 24 січня 2015 року розпорядженням Президента України Петра Порошенка на посаду голови Шполянської районної державної адміністрації призначено Володимира Миколайовича Потапенка, директора СТОВ «Лан». Діяльність нового очільника стала помітною у принциповій політиці господарювання — наведення благоустрою територій, ремонтів закладів гуманітарної сфери, ремонтів доріг та поліпшення інфраструктури населених пунктів.
У березні наказом командувача сухопутних військ Збройних сил України призначено на посаду Шполянського районного військового комісара черкащанина Олександра Івановича Тіхонова, учасника бойових дій в Афганістані та зоні АТО. З його приходом на посаду якісно змінилася робота райвійськкомату.

Загибель земляків-фронтовиків, міського голови та Кузьми «Скрябіна»
Трагічні звістки отримали шполяни впродовж 2015-го. Захищаючи Донецький аеропорт, у січні героїчно загинув боєць-кіборг, лікар зі Шполи Олександр Кондратюк, у листопаді — у Сватовому загинув боєць із Антонівки Станіслав Майоренко. Шполянщина низько схилила голову перед пам’яттю героїв…
Не меншим потрясінням не лише для шполян, а й для всіх жителів України стала трагічна смерть в автокатастрофі популярного українського співака Андрія Кузьменка (Скрябіна). Тисячі прихильників музиканта вшанували його пам’ять у всіх містах. Концерти на його честь зібрали аншлаги. На місці аварії встановили пам’ятник, в Одесі — стіну пам’яті, а у столиці з’явилась алея патріотів імені Кузьми Скрябіна. Українці любили його за філософські тексти, чарівну музику та гумор, із яким ставився до життя.
Сумують жителі Шполі і з приводу ще однієї непоправної втрати. У липні пішов з життя міський голова Заскалета Віктор Михайлович, який користувався великим авторитетом і повагою у громаді. Пам’ять про цю людину назавжди залишиться в серцях шполян.

Нова поліція
На вулицях Києва з’явилася нова українська поліція, яку впроваджують за грузинським зразком. Незвична американська форма та інструктаж, японські машини і всміхнені поліцейські, повністю пройняті турботою про кожного громадянина. Здавалося, що таке диво в Україні, неможливе. Але кияни вже пересвідчуються у їх ефективній і високопрофесійній роботі. Наприкінці року розпочалася реорганізація районного відділу МВС України в Черкаській області, який перейменовано на відділ поліції.

 

Долар і ціни
Найбільше розчарування року — падіння гривні і стрімкий злет цін на всі товари. У зв’язку з цим рівень добробуту громадян різко знизився.

 

 

 Хода територіальної реформи і децентралізації
У році, що минає, започатковано рух зі зміни адміністративно-територіального устрою в Україні. Зокрема, на Шполянщині проводилися збори жителів населених пунктів щодо роз’яснень нового законодавства в частині адмінреформи. Запитань більше, ніж відповідей. На слуху — децентралізація, на яку чекають об’єднані громади. Спочатку проект адмінреформи передбачав 6 громад в Шполянському районі. Однак потім бачення експертів декілька разів змінювалося і нині район поки залишається без впроваджених змін. З цікавістю спостерігатимемо за трьома об’єднаними громадами в Черкаській області, які мають жити за новими бюджетними правилами: з великим відсотком залишених власних коштів на місцях, з субвенціями з фонду регіонального розвитку та фонду ЄС.

Перший рік створення ринкових відносин в секторі енергетики України тарифи
Підвищення тарифів на газ та електроенергію вразило населення України. Нова система призначення субсидій не вселяла довіри. Однак 9 тисяч сімей Шполянщини отримали норму спожитого газу, за яку компенсує гроші держава. Роботу працівників управління соціального захисту Шполянської райдержадміністрації в частині оформлення справ на призначення субсидій визнано кращою в області.

 

Мобілізація і демобілізація
У березні жителі Шполянщини зустріли першу хвилю демобілізації. З фронту повернулися понад 80 учасників бойових дій в зоні АТО. Весь рік супроводжувався новими хвилями мобілізації, в результаті яких близько двох сотень земляків за повістками відбули на військову службу.

 

 

 

Нове сучасне виробництво у Лебедині
Збудований на базі ПАТ «ЛНЗ» за короткі терміни новий сучасний калібрувальний завод європейського зразка введено в експлуатацію. Вирощена на полях гібридна кукурудза попрямувала до відповідного обробітку у нові модулі, в результаті чого підприємство збільшило кількість робочих місць більш ніж на сотню одиниць.

 

 

 

Закони про декомунізацію
Президент України Петро Порошенко підписав закони про декомунізацію, за положеннями яких місцеві органи влади зобов’язуються демонтувати пам’ятники особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932—1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які займали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР. Члени тимчасової топонімічної комісії, утвореної при Шполянській міській раді і яка носить дорадчий характер, визначили 50 назв міських вулиць та провулків у Шполі, які потрапляють під норми вищевказаного закону.

День села в Лебедині
По-особливому відзначили лебединці День села в нинішньому році. Справжнє грандіозне шоу-дійство організували місцеві соціальні партнери — керівництво ПАТ «ЛНЗ».

 

 

 

 

Відкрито тенісний корт в с. Лебедин, збудований ГК «ЛНЗ».

 

 

 

 

 

 

 

 

Трійня на Шполянщині
Іванко, Богданчик та Софійка — трійнята, які з’явилися на світ у родині сільського голови села Васильків Івана Дубини у березні. Народження трійні є особливою і рідкісною подією, а на території Шполянщини, за повідомленням лікарів-гінекологів Шполянської ЦРЛ, це відбулося вперше за три десятки років.

 

 

 

 

 

 

 

Храми у Лип’янці і Топильній
У духовному житті Шполянського району теж відбулися дві особливі події — відкриття двох збудованих православних храмів у Лип’янці та Топильній. Лип’янська парафія перейшла з Московського до Київського патріархату УПЦ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Новий підхід до організації новорічно-різдвяних свят
Відкриття резиденції Святого Миколая, дивовижна ілюмінація вулиць Шполи стало приємним сюрпризом і для дітей, і для дорослих.

 

 

 

 

 

 

 

 

Битва за завод запасних частин
Неприємною подією 2015-го року є зупинка виробництва на Шполянському заводі запасних частин. Досі триває судовий процес за право власності. Декілька разів звільнені працівники проводили збори біля підприємства та в залі засідань районної ради, зустрічалися з районним керівництвом, однак доля заводу залишається невизначеною.

 

 

 Пам’ятник Тарасу Шевченку у Соболівці
Приємно подивував своїх земляків житель Шполи, уродженець села Соболівка, пенсіонер Йосип Маслюк, який за власні кошти встановив у рідному селі пам’ятну стелу Тарасові Шевченку. Виготовлення і встановлення стели, п’єдесталу і викладеної плиткою доріжки коштували 150 тисяч грн.

 

 

 

 

 

 

Молодь зміцнює свій національний світогляд
Найпопулярнішим предметом серед школярів у цьому році став «Захист Вітчизни», патріотичні заходи у школах набирають сили щирості і справжніх почуттів до рідної землі, до України.

 

 

 

 

 

Дороги в Шполі і селах
2015-й — рік, в якому чи не найбільше відремонтовано доріг в Шполянському районі. Нове асфальтне покриття з’явилося на дорогах Шполи, Лебедина, Буртів, Журавки та інших населених пунктів.

 

 

 

 

 

 Нові види таборів
Мовний та козацький — нові форми пришкільних таборів започатковано в нинішньому році у міській школі №2-ліцеї та Лебединському навчально-виховному комплексі №3 в рамках проведення літньої оздоровчої кампанії серед школярів.

 

 

 

 

Нова влада — ВО «ЧЕРКАЩАНИ»
Неочікувані результати місцевих виборів здивували навіть переможців. Вотум довіри у новоствореної політичної партії ВО «ЧЕРКАЩАНИ» сягнув 40%. Такого результату в районі не досягала жодна партія. Відтак у листопаді відбулася зміна влади у районній та міській радах, переобрано 10 сільських голів. Депутатська більшість у районній раді обрала на посаду голови Олександра Кузуба, його заступником — Лідію Татарину. Міським головою став Сергій Кравченко. Виконання передвиборчих обіцянок стало в основі нової влади, і перші результати відмічено у наведенні благоустрою, організації громадських заходів в новому форматі.

 

 

 

Ремонт районного будинку культури
Нарешті розпочато ремонт фасаду РБК. Директор «Євробуду», приватний підприємець Володимир Плохута, який виконує роботи, розповів, що оновлення стін цього закладу культури, який є архітектурною пам’яткою, — завдання не з простих. Над цим працюють спеціалісти, які вже мають досвід відновлення старих архітектурних споруд. Років з десять тому Володимиру Самійловичу випала нагода співпрацювати з діючим на той час Українським національним фондом «Взаєморозуміння і примирення» при Кабінеті Міністрів України. В рамках тієї співпраці працівники «Євробуду» відновлювали старі архітектурні стіни на одному з об’єктів, розташованих в районі Подолу у Києві. Головні види ремонтних робіт полягають у зміні покрівель, заповнення втрат штукатурки і тому подібне. Враховуючи, що об’єкт є історичною цінністю, звертається увага на елементи, що підлягають особливо дбайливому збереженню.

 

Пам’ятний знак Героям Небесної сотні
З ініціативи громадськості, за підтримки міської ради та приватних підприємців у сквері центру Шполи встановлено новий пам’ятний знак Героям Небесної сотні, який урочисто відкрили до Дня Незалежності України.

 

 

 

 

 Підготувала Наталія ДАВИДЕНКО.