ДИВНА РІЧ — У ХАТІ ПІЧ

Є скарби, які заховані в зем­лю, а є такі, що розташовані на поверхні і передаються з покоління в покоління, чаруючи людську душу. До таких скарбів належить пам'ять роду, його звичаї, традиції.

Мамина пісня, батьківська хата, бабусина вишиванка, дідусева казка, пожухлий від часу лист-трикутник — все це наша пам'ять, наші символи, наша історія. Не вивітрити з пам’яті, зберегти ці символи людського духу від забуття і байдужості — головне завдан­ня членів гуртка «Першодже­рело» в Лебединському НВК №1. Отож і мета зустрічі учнів з місцевою жителькою Катериною Крещенко — зачерпнути водиці із джерела роду нашого, звер­нутися до народної мудрості, ознайомитися з особливостями лебединської кухні. Катерину Порфирівну Крещенко, людину чесну, працьовиту, знають не тільки у нашому районі, а й у самому Києві. А шанують її за те, що вона вміє дуже смачно готувати українські національні страви і знає багато секретів з прадавніх традицій наших попередників. Що ж повідала дітям майстриня-кухарка, що дізналися нового учні? «У давні часи, у нашому селі гордістю оселі була піч. Вона займала багато місця в хаті, та господарі за цим не жаліли. Бо піч служи­ла для обігрівання, випікання хліба, готування їжі, на печі спали, сушили зерно. Біля печі відбувалося сватання. Піч жінки розмальовували, прикрашали, закурені місця білили глиною. Саме по печі судили про саму госпо­диню: якщо піч вибілена, прибрана, то господиня роботяща, охайна», — повідала жінка.

Поділилася господиня рецеп­том випічки стародавнього хліба. «Дріжджів раніше не було, — розповідала Катерина Порфирівна. — І щоб гарний був хліб, варили шишки хмелю. Потім цим відваром запарювали пшеничні висівки та су­шили. Після кожного випікання хліба залишали кусочок сирого тіста на наступну випічку. Кисле сире тісто змішували з сушеними пшеничними висівками і замішували хліб. Його пекли часто, бо родини були великі. Цукерки дітям заміняли солодкі бу­ряки, які також запікалися у печі. Їх змішували із сушеними слива­ми, яблуками, вишнями. Це була також начинка і для пирогів. У селі були чоловік та жінка, які займали­ся випіканням печива, яке продава­ли на базарі. Робили також бублики із цукру. Цими солодощами хрещені батьки пригощали своїх хрещеників, які приносили їм вечерю на Різдво».

Повідала господиня і секрет при­готування затірки. Молочну затірку готували на весілля. Про неї селяни навіть склали пісню. Холодець на весілля розливали у дерев’яних ноч­вах і виносили на горище холонути. Кусочками нарізали на тарілки і по­давали на стіл.

Вразила учнів розповідь про посуд, яким колись ко­ристувалися лебе динці: маслобійки, копистки, бодні, у яких зберігалося са- ло. Варення вари­ли у мідному посуді. Верх його обмазува­ли глиною, щоб не пригоріло. Варили на вулиці, на цеглинах. Із напоїв у лебединців дуже користувався популярністю узвар, який готувався із су­шених фруктів та меду. Таким смачним цілющим узваром та солодощами при­гостила Катерина Порфирівна дітей. Учні були дуже вдячні цій добрій, щирій господині за цікаву розповідь, людську теплоту.

Зоя ГЕРАЩЕНКО, керівник краєзнавчого гуртка «Першоджерело» с. Лебедин.