Для того, щоб привести всі українські дороги у порядок, у тому числі дороги місцевого значення, знадобиться близько 1 трлн гривень. Про це нещодавно заявив радник міністра інфраструктури по автошляхах і автотранспорту Роман Хміль. «Тільки для того, щоб відремонтувати дороги державного значення, а це близько 50 тисяч кілометрів, потрібно щорічно витрачати від 50 до 100 млрд. гривень». При цьому він зазначив, що будівництво нових доріг у цю суму не входить. «В Україні багато доріг знаходяться в такому стані, що їх ремонт практично рівносильний будівництву нової траси», — заявив радник міністра інфраструктури.
Звідки беруться гроші на фінансування дорожнього господарства
Як відомо, ключовим джерелом фінансування дорожнього господарства як в Україні, так і в Європі, є акциз на паливо та інші підакцизні товари. «На сьогодні у нас збирають по 100 євро з кожної тонни імпортованого дизельного палива, і по 200 євро — з бензинів. Нещодавно (з січня 2015-го) ввели ще один податок — 5% з підакцизних товарів, які продаються на АЗС. Ці гроші надходять до місцевих бюджетів. До кінця року вони в сумі принесуть бюджету 45-50 млрд. грн. Але від 30% до 40% ринку нафтопродуктів України зараз знаходиться в «тіні». Якщо вийде повністю вивести їх з «тіні», ми зможемо щорічно тільки за рахунок існуючих акцизів збирати до 70 млрд. гривень на рік», — сказав Роман Хміль.
Шполянські дороги ремонтує райавтодор та соціальні партнери
Незважаючи на вимушений перехід підприємства «Шполянський райавтодор» в економний режим роботи, заплановані ремонти доріг на поточний рік здійснюються за робочим графіком. Як повідомив кореспонденту газети «Шполяночка+» керівник підприємства Віктор Мадюдя, працівникам райавтодору вистачає турбот. Нині тривають роботи в селах району, зокрема в селі Сердегівка, де налагоджена тісна співпраця з керівником місцевого сільськогосподарського підприємства ТОВ «Отава» Групи компаній «ЛНЗ» Андрієм Скрипником. Нещодавно завершено ремонти доріг у селі Товмач, які здійснювались спільно із СТОВ «ЛНЗ-Агро». За словами Віктора Васильовича, співпраця з Лебединським насіннєвим заводом полягає у тому, що райавтодор надає матеріал, а «ЛНЗ» відповідну техніку. Таким чином формат соціального партнерства дозволяє досягати поставлених цілей на територіях громад.
«З початку року нами виділено для ремонту доріг як в селах, так і за межами населених пунктів понад 650 000 грн- говорить директор Лебединського насіннєвого заводу Анатолій Ткаченко – ми пройшли ямковим ремонтом Хутір Орлова, від Вітряка до Кримчанського повороту, загалом по селу Лебедин було вкладено в ремонт сільських доріг 250 000 грн.,продовжували ремонт вулиці Артема в м. Шпола. Оскільки до завершення сезону ще далеко, то є певні плани щодо продовження поточних ремонтів доріг комунальної та державної власності».
Ремонти доріг бюджетним коштом
За повідомленням головного спеціаліста управління економіки Шполянської райдержадміністрації Надії Ланяк, на початок року в районі було вражено ямковістю близько 47 тис.м2 доріг загального користування та доріг комунальної власності.
На ремонт трас комунальної власності у 2015 році заплановано 5 млн. 475 тис. грн. коштів місцевих бюджетів у тому числі — на капітальний ремонт 2 млн. 757 тис. грн. та на поточний — 2 млн. 696 тис. грн.
Станом на червень вже проведено капітальний та поточні ремонти доріг комунальної власності, відремонтовано 7976.4м² на суму 2 млн. 442 500 грн. Зокрема в селі Васильків зроблено капітальний ремонт провулку Зеленого на суму 348 999 грн.
У Шполі проведуть капітальний ремонт доріг на 2 млн. 548 100 грн. по вулицях Першотравнева, Тельмана, Ватутіна, Боженка, Леніна, Пролетарська. Як зазначав Віктор Мадюдя, наразі готується для цього проектно-кошторисна документація.
Проведено потрібний ремонт у с. Лебедин вул. Пролетарська, Першотравнева, вул. Кравченка, вул.Фурманова, Лісна та інші на загальну суму 854900 грн., у с. Лип’янка відремонтовано вул. Молодіжна на суму 90 000грн., у с. Терешки — вул. Першотравнева на суму 26 864грн. та проведено підсипку та грейдеровку по вулицях Комсомольська, Пролетарська, Жовтнева на загальну суму 114 800 грн. Повністю освоєно бюджетні кошти на поточний ремонт доріг у с. Бурти — 99 000грн., у с. Веселий Кут — 19 932грн., в Іскреному — 98 000 грн., Надточаївка — 50 000 грн., Нечаєве — 90 000 грн., Сигнаївка — 70 000грн. Капустине — 70 000 грн., Топильна — 100 000 грн. та м. Шпола — 300 000грн.
До фінансування ремонтів доріг долучаються і соціальні партнери. Значну суму коштів виділяє ГК «ЛНЗ», які допомогли додатково до запланованого сільською радою відремонтувати ряд вулиць у Товмачі, Лебедині, Сердегівці, м. Шпола. У ремонтах доріг на територіях громад відчувається соціально-партнерська допомога і ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» — у селах Васильків та Надточаївка. Відповідальність за стан дороги із Топильної до Лозуватки щороку бере на себе ТОВ «Агро-Шанс». Як зазначає заступник міського голови Віталій Плетінь, і у міської ради є попередні домовленості з керівництвом ТОВ «Шполатехагро» про ремонт вулиці Лебединської за рахунок соціального партнерства. А з ГК «ЛНЗ» вже другий рік поспіль триває тісна співпраця щодо ремонту вулиці Артема.
Тож, незважаючи на далеко не кращі часи в нашій країні, соціальні партнери відповідального бізнесу та громада Шполянщини спроможна знаходити можливості ремонтувати дороги та налагоджувати плідне партнерство.
Наталія СТОРЧАК, фото автора