Поки росія продовжує «газовий шантаж» Європи, українцям уже зараз радять запастися дровами, аби перезимувати. Уряд запевняє, що наступного опалювального сезону ціна на газ для населення не підвищуватиметься, відповідно, не мають зростати і тарифи. Однак навіть при цьому є побоювання, що газу може просто не вистачити. Яка ситуація з вітчизняним газом та які є альтернативи – розбиралася «Шполяночка+».
На чуже немає грошей, а своє іде на імпорт
Нині через повномасштабну війну українська економіка зазнає величезних втрат, тож ресурсу на купівлю імпортного газу не матиме. Разом із тим, найбільша приватна енергокомпанія країни ДТЕК не може продати свій газ на внутрішньому ринку і вимушена його накопичувати. Про це гендиректор ДТЕК Максим Тімченко розповів в інтервʼю Forbes.
ДТЕК пропонує «Нафтогазу» купити свій газ за ринковими цінами, які все одно будуть нижчими за ціни на імпортний газ, каже Тімченко. Але Нафтогаз відмовляється.
«Має бути бажання не лише продавця, а й покупця [Нафтогазу]», – каже Тімченко.
За його словами, через це ДТЕК змушений накопичувати свій газ і не може його реалізувати. Натомість Україна розпочинає імпорт великих обсягів газу, зазначив гендиректор ДТЕК.
«Для мене незрозумілою є логіка, коли держава розпочинає імпортувати замість того, щоб пріоритетно викуповувати вже видобутий українськими компаніями газ за гривні», – каже він.
Гроші за продаж газу «Нафтогазу» Тімченко обіцяє інвестувати у видобуток. ДТЕК планує в цьому році зберегти видобуток на минулорічному рівні – 2 млрд кубометрів, але для цього потрібні інвестиції.
«Ми готові бурити, інвестувати, але нам потрібні сигнали, – зазначив Тімченко, – Ми маємо розуміти, що хоча б на найближчі шість місяців «Нафтогаз» викупить наш газ».
Нині в українських підземних газосховищах зберігається понад 10 млрд кубометрів газу – це третина від потужності цих сховищ. До зими уряд планує накопичити в сховищах 19 млрд кубометрів, для чого, за словами голови «Нафтогазу» Юрія Вітренка, необхідно імпортувати 5,8 млрд кубометрів газу за майже $8 млрд. У «Нафтогазу» цих грошей немає. Головна причина нестачі коштів – це різниця між вартістю імпортного газу й тарифами для українських споживачів, пояснював Вітренко під час засідання парламентського комітету.
Основну частину газу «Нафтогаз» продає населенню й теплокомуненерго за фіксованим тарифом. Біржова вартість газу в Україні коливається в межах 30 грн за кубометр, свідчать дані Української енергетичної біржі. 5 липня ціни на газ на газовому хабі TTF (Нідерланди) перевищили $1900 за 1000 кубометрів.
«Шукаю родичів у селі»
В Уряді планують знизити споживання палива. І експерти кажуть, що за умов зупинки промисловості та від'їзду частини населення за кордон, можливо, вдасться протягнути сезон на власних запасах. Але краще все-таки придбати кілька мільярдів кубометрів. Крім того, не виключено, що росія ближче до опалювального сезону відкриє другий газовий фронт та почне знижувати обсяги транзиту через українську ГТС. У такій ситуації також можуть спостерігатися проблеми з постачанням уже всередині України. В умовах такої «газової лихоманки» посадовці заговорили про початок опалювального сезону вже зараз, а питання встановлення твердопаливних котлів нині актуальне, як ніколи.
Українцям, які мають печі або твердопаливні котли, наполегливо радять мати запас дров на зиму. Говорять про холодну прийдешню зиму і на Черкащині. Так, днями директор КП «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась порадив жителям багатоповерхівок мати план «Б» і бути готовими до можливої відсутності теплопостачання в місті взимку. Про це він зазначив під час прямого ефіру у студії «18000». Водночас він сказав, що комунальники зроблять усе, аби тепло було, і готуються до складної зими вже зараз.
«Чи можливі теоретичні ситуації, що не буде в місті тепла – теоретично це можливо. Газ – ключовий елемент, який потрібен. Я б рекомендував, особливо людям старшого віку, особливо сім’ям з малими дітьми, розглянути варіант тимчасового виїзду у разі особливо поганої ситуації до родичів у сільську місцевість, де є можливість опалюватися без газу», – зазначив Карась.
Українці, які вже звикли на будь-які труднощі реагувати з гумором, уже зреагували на такі заяви і попередження. Тому жартівливі дописи в соцмережах на кшталт «Шукаю родичів у селі. Самовивіз» – непоодинокі. Інші є всерйоз задумуються над тим, щоб на зиму «перебратися» за місто.
Бензин тисне на ціну дров
Переїхати до села на сьогодні – ідея на перший погляд розумна та завбачлива. От тільки дрова у селі самі по собі не з’являються.
Традиційно наприкінці весни-початку літа їх можна купити мало не вдвічі дешевше, ніж під час опалювального сезону – через невеликий попит. Але цього року все інакше. Напередодні минулого опалювального сезону ціни на дубові дрова підскочили. Після закінчення сезону вони знизилися, але мінімально. Причин цьому декілька. Одна з головних – через війну зменшилася кількість рубок, відповідно, дров на продаж меншає. Ліси відвідувати нині заборонено, тому в лісі їх не назбираєш. Залишається сподіватися на продавців.
І тут постає інше болюче питання – ціна пального. У порівнянні з минулим сезоном дизельне пальне подорожчало, все це впливає на вартість продукції. Продавці на цьому «дров’яному ринку» ціни нині пропонують різноманітні. Відповідно, різні й пропозиції. Наприклад, дехто просить ще окремо оплатити пальне за доставку, а у когось усе це відразу враховано в ціну. Подекуди діють і «оптові» пропозиції. Наприклад, продавець пропонує дубові дрова по 1700 грн за кубометр, але така ціна діє при замовленні від 10 куб. Тобто за раз треба викласти 17 тисяч гривень.
Не дешевшають і паливні пелети. На початку минулого сезону вони подорожчали до 6–7 тисяч грн за тонну. На початку червня цього року їх уже продавали від 6 тисяч грн за тонну соснових та від 6,5 тисячі грн за тонну пелет із твердих порід деревини. На сезон зазвичай купують 3–4 тонни, відповідно, сезон обійдеться у 18–20 тисяч гривень за сезон.
Купити дрова жителі Черкащини можуть і у місцевих держлісгоспах. Для цього потрібно звернутися до контори лісгоспу чи лісництва із заявою та оплатити рахунок. Дрова відпускаються за затвердженими діючими цінами. Ціна одного кубометра (без вартості навантаження та автоперевезення) встановлюється залежно від групи дров: твердолистяні, хвойні, м'яколистяні.
Нині і самі продавці визнають, що за нинішніх цін на деревне паливо багатьом людям дешевше опалювати своє житло газом. Однак його, як уже неодноразово зазначалося, всім не вистачить.
Криза вдарить по всіх
Газовий шантаж – нині головний інструмент впливу росії на Європу. Агресор обмежує постачання блакитного палива в Євросоюз, щоб змусити цивілізований світ відмовитися від підтримки України та зняти з себе санкції. За їхнім планом, це має стати точкою розколу в Європейському Союзі. Однак поки цей план не працює. Європа посилює санкції та продовжує надавати українцям важке озброєння. Вона сподівається за літо підготуватися до опалювального сезону та максимально скинути із себе російське газове ярмо.
Дровами запасаються не лише в Україні. Наприклад, справжня «дров'яна лихоманка» почалася у Польщі. Там на тлі росту цін на енергоносії люди почали збирати в лісі хмиз і запасаються дровами. У Швейцарії уряд представив план вирішення можливої нестачі природного газу найближчої зими, зокрема, можливість його ручного розподілу.
Побоюються, що росія може припинити постачання природного газу і в Німеччині. Голова регуляторного агентства з питань енергетики закликав жителів економити енергію та готуватися до зими. Він сказав, що людям потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів, і що сім’ї мають обговорити те, «чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше». Також людей закликають утеплювати будинки. Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини.
Навіть якщо зима виявиться теплою, росіяни регулярно обмежуватимуть постачання і заважатимуть європейцям готуватися до опалювального сезону, кажуть фахівці. Імовірно, агресор матиме успіх, адже за останні 20 років ЄС за участю російських лобістів підлаштував власну економіку під газову інфраструктуру. Втрата росії як головного імпортера газу боляче вдарить по всіх. Разом із тим, зважаючи на реакцію Європи, можна зробити висновок, що ця зима має всі шанси стати останньою, коли росія зможе шантажувати світ своїм газом. Тому до зими маємо підготуватися так, щоб не довелося шукати черговий компроміс із вбивцями українських дітей.
Підготував Сергій Зубатов