«єПідтримка»: на що шполяни витратили ковідну тисячу

«єПідтримка», «Є1000», «Ковідна тисяча», «гроші від президента» –  як тільки цю виплату від держави не називають. Отримати кошти мають змогу всі повнолітні українці, які пройшли повний курс щеплення, на картку, зґенеровану у додатку «Дія». Програма виплати цієї ж суми неповнолітнім вакцинованим уже розробляється.

Як відомо, витратити допомогу можна лише на обмежені сфери: книги, кіно, театр, музей, галерея, спортзал чи подорожі в межах України, а для пенсіонерів перелік доповнено також ліками. Наприкінці 2021 року Monobank, один із банків, на картку якого можна отримати виплату, показав статистику витрат. За даними банку, майже половина коштів витрачається на книжки (45%). Далі йдуть кінотеатри (24%) і залізничні квитки по Україні (14%). Найменше українці витрачають на авіаквитки по Україні (0,55%).

Ми поспілкувалися зі шполянами та розпитали їх, на що вони витратили чи планують витратити свою 1000 від «єПідтримки», а також - що вони думають про умови, які держава дала для витрати цих коштів.

Наталія Коваль, начальник служби у справах дітей та соціального захисту населення Шполянської міської ради:

– Ми з чоловіком витратили свої “є-тисячі” в грудні, коли були у Львові на Різдво Західного обряду. Спочатку ми придбали квитки на святковий концерт симфонічного оркестру у Львівському оперному. Купили квитки до музею «Арсенал». Також придбали дві книги в книгарні. Робили вакцинацію заради збереження здоров’я, а в додаток отримали приємний бонус, культурно-духовне наповнення. 

Валерія Вдовиця, хендмейдерка, засновниця бренду Ya.Herbariy:

– Я витратила кошти на новорічні подарунки. У мене картка Monobank, вони самі створюють картку і сповіщають про «єПідтримку», тому я отримала гроші однією із найперших. Ці гроші я так само витратила б на новорічні подарунки, книги, листівки. Стосовно того, що витратити можна тільки на ці обмежені сфери, то я думаю, що це несправедливо і непродумано, перший час я злилася. Бо це один із способів відмивання грошей, через те, що більшість людей не зможуть використати та й взагалі отримати кошти.

Анастасія Бубаренко, студентка:

– Свою 1000 я витратила на книги. Заявку відправила не відразу (на жаль, мого банку не було в переліку тих, які співпрацюють з «єПідтримкою»), але зараз це вже виправили. Я давно хотіла набір книг, які й придбала. Просто пощастило, що у мене так співпали обставини. Насправді, я як економіст та правовик підтримую обмеження сфер витрат, адже ці сфери страждають в економічному сенсі. Особливо культура та мистецтво. А от спорт та подорожі просто слугують мотивацією, як на мене. Багато пенсіонерів, як і моя бабуся, не можуть собі придбати певні ліки, тому й аптеки я підтримую. Однак, якщо подумати, то й кафе та ресторани зазнали значних збитків, тому в цій системі є певні недоліки.

Лариса Ляшенко, головний бухгалтер:

– Заявку на отримання я відправила майже одразу, кошти прийшли вчасно, поки чекала на них, довго обирала книги на різних сайтах (так як збиралася лише замовити книги на всю суму коштів). Поки кошти прийшли, обраних книг вже не було (може воно й на краще). Пробіглася знову «книжковими» сайтами і вирішила замовити книги, але трьох різних напрямків: психологія, художня література та література іноземною мовою для покращення навиків читання. Якби не 1000 від держави, я б ці книги купила, але пізніше. 

Що я думаю щодо обмеження використання коштів в певних галузях? Вони дійсно постраждали від наслідків карантину. Це круто, коли можна їх таким способом підтримати, але якщо копнути глибше, то думаю, що гарна сума осяде в карманах олігархів, які тримають спортклуби та кінотеатри, а малий бізнес просто вмре, якщо ще не вмер. Бо не всі дрібні підприємці зможуть скористатися сервісом «єПідтримка», хоча це суто моя думка. А от решту коштів потрачу швидше всього на квиток до Львова чи Харкова, але попередньо потрібно ще у маленького видавництва купити цікавий путівник по одному з цих міст за кошти держави...

Анна Дяченко, студентка «Національної академії внутрішніх справ України»; студентка «Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини»:

– Я витратила на книги по дитячій психології, які мені допоможуть в моїй професії. Чи зробила б я цю покупку за свої кошти? В майбутньому так, але дякуючи цим коштам покупка книг здійснилася раніше. На мою думку, сфери обрані правильно, але щодо ліків, то люди до 60 років теж хворіють, і було б краще, якби дозволили витратити кошти на ліки людям до 60 років теж. Проте, книги мої ще відправляють, тому на отримання я досі чекаю. 

Лідія Дегтяр, жителька Шполи:

– Я ще не отримала цю 1000 грн, але мої знайомі, що живуть в Черкасах, ходили в книжковий магазин та купували для дітей книги й картини. Коли я отримаю цю 1000, то куплю щось теж в книжковому магазині, бо, на жаль, у нас в Шполі немає де витратити ці гроші. Хоча свої власні кошти я б не витратила, бо, на мою думку, держава не просто так дає ці гроші. Дуже шкода, що наша держава не дає ці кошти на те, що хотілося б витратити кожній людині, адже є люди, які б купили собі щось поїсти, замість того, щоб піти в театр, якого в селі, на жаль, немає. Шкода, що ліки не можна купити нам, молодим людям, адже ми теж хворіємо, як і наші діти, тим паче в теперішній час.

Олександра Лісогор