Їх долі потрапили на жертовник рідної землі

Справедливо колись було відзначено одним з вітчизняних діячів, що історію України читати без корвалолу не можна. Біда під знаком полинової зірки, порівняно не дуже від нас віддалена в часі, ще на довгі століття залишить чорне тавро в серцях нашого ба­гатостраждального народу.

Час невмолимо спливає, але спільний літопис мусимо бе­регти, не забувати жодного прізвища, котре належить до числа героїв-звитяжців. Це гли­боко усвідомлюють активісти зі шкільного пошукового загону села Васильків. У їх творчому доробку зберігається не лише інформація про всіх своїх земляків — Героїв Чорнобиля, а й їхні світлини, оформлені в окремий альбом. На жаль, багатьох із них немає серед живих — радіаційне ураження далося взнаки згодом… Ось деякі біографічні рядки на­ших героїчних рятівників з цього цінного самвидаву.

Валентин Панасович БОНДА­РЕНКО, народився 1943 року в селі Васильків. Працював водієм на це­гельному заводі і має 43 роки трудо­вого стажу. В Чорнобилі ніс службо­вий обов’язок з 1987 року, пробув там 55 днів. Возив на станцію робочим спідню білизну для переодягання і так звані «могильники». Жили в наме­тах взимку, спали одягнені в бушла­ти, так перебували тридцятиградусні морози...

Анатолій Миколайович БЕ­РЕГОВИЙ народився 1961 року в селі Васильків. 18 квітня 1987 року викликали на 5 годин ранку до військкомату, пройшов медкомісію. І так потрапив до села Корогод, яке знаходиться в десятикілометровій зоні від Чорнобиля. Возив на станцію робочих, солдатів. Жили в школі, яка за будовою схожа була на рідну васильківську. Його портрет був на дошці пошани цегельного заводу. Зараз перебуває на заслуженому відпочинку.

Василь Олексійович БОД­НАР народився 1954 року в селі Васильків. Виховувався у Корсунь- Шевченківській школі-інтернаті. В Чорнобиль мобілізувався 26 грудня 1987 року. Спочатку йому довірили топити в наметі, потім перевели на хлібокомбінат, пік хліб для робочих. А потім працював у пральні. Прав одяг робітників станції на великих праль­них машинах. Кидав у машину дві лопати глини і трохи порошку. Гли­на добре вбивала радіацію. Додому прибув 26 квітня 1988 року.

Микола Миколайович СТУПКА народився 1953 року в селі Скота­реве. До Чорнобиля мобілізували як електрика за спеціальністю. Але до­велося працювати кухарем, готувати їжу для робітників станції. Пробув там чотири місяці. Чотири рази був на самому реакторі по 10 хвилин. Закидали лопатами пісок. Там на­брав 9,600 Бер радіації. А норма — 25, 26 — це уже смертельно. І зараз продовжує працювати на кар’єрі сто­рожем.

Микола Минович ПІДРЕЙКО на­родився 1952 року в селі Васильків. В Чорнобиль поїхав у 38 років. Був там три місяці, возив техніку, яка опромінилася, за колючий дріт. Все життя пропрацював на тракторі спочатку в колгоспі, потім на Васильківському гранкар’єрі. Зараз перебуває на заслуженому відпочинку.

Микола Миколайович ТАРАВ­КОВ народився 1951 року в місті Луганськ. Влітку 1987 року поїхав добровольцем до Чорнобиля. Там ремонтував автобуси, інший транс­порт, який перевозив спеціалістів на атомну станцію. Пробув там місяць. До пенсії працював у таксопарку. За­раз проживає в селі Василькові. Олексій Наумович ШПИЦЯ на­родився 1955 року в селі Васильків. До Чорнобиля потрапив у 32 роки. Там брав на станції гарячу воду, за­ливав у цистерну, додавав порошок і возив поливати заражені радіацією дерева. Працював дві години на день. Пробув там два місяці. Жив у селі Корогод, яке знаходиться в десятикілометровій зоні від Чорно­биля.

Михайло Артемович РІЗНИК на­родився 1944 року в селі Васильків. 28 років працював у Шполі на нафтобазі. З роботи і забрали його до Чорнобиля. Було це 15 вересня 1987 року по 14 листопада 1987 року. Працював на третьому енергоблоці, дезінфікували мотори свинцем, за­кривали риштаки кабелями. Переїхав з родиною до Василькова у 2000 році.

Левко Панасович БАКАЛИНА народився 1946 року в селі Васильків. Закінчив Одеське морехідне училище, але в море ходити не судилося. Працював укладальником доріг. А потім аж до пенсії — на Васильківському асфальтному заводі. У Чорнобиль потрапив 21 січня 1987 року і пробув там до 7 квітня. Дово­дилося побувати на самій станції. По­мер у 2003 році.

Василь Іванович БОЙКО наро­дився 1951 року у селі Капустине. У 1986 році в складі екіпажу т/х «Крама­торськ» брав участь у доставці різних вантажів для потреб з ліквідації аварії на ЧАЕС. Мав посвідчення ліквідатора ІІ категорії. На пенсії про­живав в селі Васильків. Помер у 2011 році.

Олександр Максимович ГОРДІЄНКО народився 1956 року в селі Васильків. 1 травня 1986 року поїхав у Чорнобиль. Там возив хворих, лікарів Переодягали їх через кожні три годи­ни. Жили в школі. У Чорнобиль їздив двічі. Працював все життя водієм. По­мер 27 квітня 2012 року. 

                                                                                           Левко БАКАЛИНА.

Василь Андрійович КАЛИУШКО народився 1958 року в селі Вербівець Катеринопільського району. Потра­пив до Чорнобиля в 1987 році. Возив керівників, начальників службо­вим автомобілем. Пробув там майже півроку. Потім працював 10 років в Звенигородському лісництві. Помер у 2003 році.

Степан Ілліч ПАВЛЮК народив­ся 17 вересня 1953 року. Потрапив до Чорнобиля у 1987 році взимку. Про­був там три місяці. Працював водієм, возив одяг у пральню. В останні роки життя працював у лісовому господарстві. Помер 2006 року.

Володимир Якович РАДЧЕНКО народився 1956 року в селі Скота­реве, де і закінчив середню школу. У Чорнобиль пробув у 1987 році чо­тири з половиною місяці. Возив на бензовозі солярку, бензин. До пенсії так і не дожив. Помер 10 травня 2008 року.

Олександр Пилипович ЧОРНО­ЗУБ народився 1946 року в селі Весе­лий Кут. У 1976 році переїхав із сім’єю у Васильків, працював машиністом – мотористом в Корсунь-Шевченківській дистанції шляхів сполучень. З 18 квітня по 26 травня 1987 року вико­нував службові обов’язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Інколи пра­цювали всього 15 хвилин на добу, але цього було досить, щоб   отримати пев­ну дозу опромінення. На станції пере­бував десять днів. Робота була небез­печна.

Степан ПАВЛЮК.

Засобів захисту не було. Коли їхав до Чорнобиля, прощаючись із сім’єю, сказав: «Може я не повернусь, то знайте, що я віддав своє життя за вас, щоб ви щасливо жили...».