Їхня праця належно оцінена громадою

Як усім відомо, Конституція України гарантує в нашій країні безкош­товну медицину. Але в реаліях непро­стого українського сьогодення це ніяк не реалізується на практиці. Досвід передових країн, де запроваджено страхову медицину, досі не взято за основу, тому титанічними зусиллями кожна громада намагається утриму­вати медичні заклади в належному стані, далеко не завжди успішно по­борюючи негаразди.

На Шполянщині функціонують нині як державні, так і приватні медичні установи. Хочу поділитися своїми враженнями від нещодав­но пережитої історії, котра привела мене до стоматпротезного кабінету. В моєму пенсійному віці це й не дивно — настала нагальна потреба протезувати зуби. Здавалося б, ба­нальна ситуація. Обійшовши кількох протезистів у Шполі, переконалася, що найбільш якісно і дешево це ро­блять у державній стоматполіклініці. Тут найкращі умови для клієнтів, де їх справді професійно обслуговують. Дізналася, що тут найбільше замов­ляють зубні протези наші земляки. Це, насамперед, 13 тисяч пенсіонерів Шполянщини, а крім того — члени багатодітних сімей, ветерани Другої Світової війни, учасники бойових дій в Афганістані, миротворці у війнах за межами України, учасники АТО, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС. Ці категорії населення не можуть дозволити собі приватні стоматкабінети, бо ціни там занадто високі.

У стоматологічному відділенні Шполянської центральної районної лікарні ціни удвічі нижчі, аніж у при­ватних. А для пільговиків — взагалі послуги безкоштовні (хоч якось виконується гарантована Основним законом безкоштовна медицина). За послугами шполянських протезистів звертаються жителі і з сусідніх районів — Ватутіного, Ярошівки, Новомир­города. Особливо багато приїжджих влітку, які гостюють у родичів чи знайомих із далекого і ближньо­го зарубіжжя, з Черкас, Києва. Усі лікують і протезують зуби у Шполі.

Зацікавившись життям місцевих стоматологів, я познайо­милася ближче з працівниками зубопротезної частини стоматполіклініки, і це знайомство стало приємним спілкуванням зі справжніми професіоналами своєї неординарної і такої потрібної людям справи.

Лікар Юрій Дердуга народився у Терешках. У 2010 році закінчив Українську медичну стоматологічну академію в Полтаві і відтоді працює лікарем-ортопедом.

Зубний технік Світлана Лисенко родом із Дніпропетровська. Після закінчення Дніпродзержинського медучилища її направили у Шпо­лу, де працює вже 29 років. Її ко­лега Світлана Зайва народилася у Журавці, по закінченні Херсонсько­го медучилища має трудового ста­жу в шполянській стоматполіклініці 36 років. До речі, Світлана Іванівна — представниця династії медиків: її мама, світлої пам’яті, Задорож­ня Лідія Еммануїлівна, понад 50 років працювала акушеркою у Журавці. Кілька поколінь журав­чан пройшли через її руки. Донька Світлани Іванівни — Оксана, наразі навчається у Вінницькому медично­му університеті ім. Пирогова.

Шполянин Анатолій Гегельський після закінчення у 1991 році Чер­каського медучилища теж не змінює вже 24 роки місце роботи. Мед­сестра Людмила Рудас закінчила Смілянську філію Черкаського меду­чилища і працює у зубопротезному відділенні з 1994 року. Її батько — світлої памяті Михайло Комашко ко­лись, у далекому 1976 році, відстояв на рівні вищого керівництва, щоб стоматологічне відділення залиши­лось у Шполі.

Зубні техніки — як бійці неви­димого фронту: ми їх не бачимо, але десятки років носимо плоди їх праці — зубні протези і коронки. Так вважає не один пацієнт нашого мед­закладу.

Особисто дякую лікарю Віталію Панченку, у якого я лікувала і проте­зувала зуби. Він — справжній лікар-професіонал, який вже 40 років віддав служінню клятві Гіппократа.

Нині непросто доводиться цьо­му трудовому колективу, адже стоматвідділенню потрібно оптимізуватися так, щоб раціоналізувати витрати на опалення великого приміщення, існує велика потреба у оновленні обладнання, а заробітна плата, як і в багатьох, не відповідає навіть найелементарнішим потребам людини.

Але вони працюють на совість, їм вдячні сьогодні багато людей, бо зна­ходять тут вихід із проблем: і ціни на­багато нижчі, і робота як належить. І хоч іще далеко до їх професійних свят, мені хочеться висловити вдячність людям, котрі рятують від проблем багатьох людей. Добра і миру вам, добрі і чуйні люди! Нехай прийде мир в Україну, а ми разом відстоїмо і розбудуємо наш спільний дім!

Надія ДАНІШ. м. Шпола.

НА ЗНІМКУ: працівники стоматологічного відділення (зліва направо) Віталій ПАНЧЕНКО, Юрій ДЕРДУГА, Світлана ЛИСЯ­НА, Людмила РУДАС, Анатолій ГЕГЕЛЬСЬКИЙ та Світлана ЗА­ЙВА.

ДО ТЕМИ. Питання оптимізації функціонування стоматологічного відділення Шполянської центральної районної лікарні перебуває на суворому контролі у головного лікаря Василя Уманця. Головною його тезою у відповіді на це питання є те, що і надалі воно функціонуватиме без штат­них скорочень. Нині вивчається можливість значно зменшити використання електроенергії у приміщенні відділення з метою економії бюджетних коштів на утримання закладу.