Хто вирубує шполянський ліс?

Тема функціонування державного лісогосподарства у нашій країні перманентно перебуває на передовицях соціальних мереж. Одна за іншою світлини із великою кількістю вагонів із кругляком, котрі, начебто, безконтрольно прямують за кордон, — змушують піднімати температуру всенародного невдоволення владою, яка допускає, мовляв, незаконну вирізку лісу, кошти з якої ллються в кишені корупціонерів. Про це свідчать, зокрема, фото із карпатських гір з масштабними місцями вирубки. А нещодавно світлини із вирізки дерев в урочищі «Товмач» оприлюднив у «Фейсбуці» сільський голова Села Товмач Сергій Коваль, переконаний, що це робиться не законно. Цим пан голова прикував увагу журналістів «Шполяноки+», які вирішили заглибитися у деталі функціонування лісового господарства та з’ясувати, на яких підставах проводяться ті чи інші вирубки на території Шполянщини. Невже й на шполянському кругляку наживаються якісь ділки? Про це йдеться у нашій розмові із лісничим Шполянського лісництва державного підприємства «Звенигородське лісове господарство» Олександр Хорватом.

— Олександре Миколайовичу, зважаючи на потужні інформаційні війни на рівні політиків нашої держави, котрі намагаються зобразити лісову галузь у непристойному світлі, хотілося б знати, наскільки вони близькі до справжніх реалій? Чи здійснюється вирубка в урочищі «Товмач»?

Так, у державному лісовому урочищі «Товмач», яке знаходиться неподалік села Товмач, у 2018 році ДП «Звенигородське лісове господарство» проводить суцільну вирубку у кварталі 101, виділ 12-й, площа 2,8 га та в кварталі 106, виділ 3, площа 4 га — на основі лісорубного квитка №556622 від 08.12.2017 року. Роботи здійснюються на підставі Наказу Мінприроди №29-аг від 08.09.2014, який видається на основі результатів досліджень Київської лісовпорядної експедиції Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об’єднання. Фахівці цієї організації кожні 10 років здійснюють базове лісовпорядкування лісових масивів та визначають ділянки, котрі підлягають суцільній рубці на наступне 10-річчя. Тому нині на Шполянщині й проводиться цілком законна планова суцільна вирубка — там, де визначили фахівці.

— А як же прийняття нових норм законодавства, які зобов’язують при визначенні таких рубок погоджувати їх із громадами?

— Дійсно, прийнятий 23 травня 2017 року Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» передбачає, що з 1 січня 2018 року проведення суцільних рубок площею більше 1 га повинно погоджуватися з місцевими громадами. Але ж, як бачите, міністерський наказ виданий ще у 2014 році, і в роз’ясненнях з Мінприроди йдеться, що такі документи не мають зворотної дії. Це означає, що він має виконатися, як є, а вже з 2023 року при визначенні площ для суцільних рубок враховуватиметься думка місцевої громади, як і гласять нові норми ЗУ з 1 січня 2018 року.

— Як саме громада погоджуватиме — шляхом загальних зборів чи збиранням підписів?

— Поки що правовий механізм погодження з громадою не визначений. До речі, громадяни можуть і зараз ознайомлюватися із планами суцільних рубок, інформація про це постійно оприлюднюється на сайтах обласного управління лісового та мисливського господарства і Державного агентства лісових ресурсів.

— Що Ви скажете про незаконні вирубки лісу, чи існують вони в країні?

— На території лісництва у держлісфонді незаконні рубки — це поодинокі випадки. Лісова охорона протидіє незаконним рубкам в лісовому фонді. Незаконно ж ріжуть ті лісосмуги, котрі знаходься поза будь-яким балансом, тобто, безгоспні. Їх, дійсно, знищують і більше ніхто їх не відтворює. У нашому ж господарстві повністю контролюється кількість планових вирубок та нових насаджень. До речі, в тому ж таки урочищі «Товмач» ми вже посадили молодий дубовий ліс. А зрізаним дубам уже надійшов вік для рубки — 115 років. Від цієї діяльності прибуток отримує не лише наше господарство — за рубку в урочищі «Товмач» до бюджетів всіх рівнів ДП «Звенигородське лісове господарство» надійшло у цьому році 257 тис. 200 грн.

— Яку продукцію і кому збуває підприємство, і чи біркується товар?

— Зазначу, що ми працюємо на 100%-й самоокупності, дотацій із держави не отримуємо вже багато років. На балансі Шполянського лісництва перебуває 6304 га лісу. Зараз на всю лісопродукцію, яка відправляється з лісосік лісництва, чіпляються бірки встановленого зразка. Конкретно на оприлюдненому фото з Товмацького лісу зображені дрова паливні трьохметрові для поставки на основі аукціонного договору ТОВ «Смілаенергопромтранс» — організації, яка займається опаленням у місті Сміла. Згідно із положенням дрова біркуються одною біркою на штабель, в цьому випадку — 6 бірок на 6 машин. Зауважу, що 55% лісопродукції використовується на Шполянщині — продаємо дрова школам, закладам охорони здоров’я, а також приватному сектору. Учасникам АТО дрова обходяться за пільговою ціною. Також відповідну сировину у нас придбавають місцеві приватні деревообробні цехи.

Окрім того, що продаємо лісопродукцію, здійснюємо велику кількість заходів із захисту й безпеки, відновлення лісонасаджень, їх санітарної розчистки тощо. Слід наголосити, що ліси поділені на 4 категорії. Перша: заповідні урочища з високим ступенем захищеності — на Шполянщині це Дар’ївський ліс та урочище «Плосково-Зуєве». Друга: рекреаційно-оздоровчі ліси. У нас їх налічується 745 га, або 12% від усіх лісів Шполянщини. Тут здійснюється лише санітарна рубка. Третя категорія — захисні, вони знаходяться в ярах, біля річок, озер, там теж проводиться лише санітарна рубка. І четверта — експлуатаційні ліси, яких маємо на 3446 га. Тут ми маємо право на 30 га в рік проводити суцільні рубки.

Отже, ми аж ніяк не знищуємо ліс, оскільки в рік вирубуємо 90% від річного приросту, тобто, якщо за рік виросло 22 тис. кубометрів деревини, то вирубується лише 19. При такому підході ліс ніколи не закінчиться.

Розмовляла Наталія СТОРЧАК

 

До теми

В.Бондар: На лісову галузь йде системна і серйозна атака

Обсяги відтворення лісів за останні п’ять років в Україні склали 263 тис. гектарів, що на 15% більше за площу суцільних зрубів (227 тис. га). Про це зазначено під час травневої колегії Державного агентства лісових ресурсів України, на якій обговорено питання переходу від суцільних до поступових і вибіркових систем рубок для заготівлі деревини. За словами заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря, застосування вибіркових систем рубок — це європейська практика, яку необхідно впроваджувати в Україні.

А нещодавно він, спілкуючись із журналістами, відповів, зокрема, на питання, кому вигідна кампанія з дискредитації лісової галузі.

— Це не лише дискредитація лісової галузі, але й держави Україна, — вважає Володимир Бондар. — Чому? Ми говоримо не тільки про лісоматеріали в круглому вигляді. Йдеться про те, що в Україні проводяться суцільні незаконні рубки, а, отже, ліс заготовлений за стандартами, які не відповідають вимогам європейських структур. А, отже, з нього виготовляти щось є неправильно відповідно до європейських норм і правил. Тобто, всю лісову галузь України, я ще раз хочу підкреслити, не тільки і не стільки круглий ліс, але й продукцію виробництва круглого лісу, починаючи з виробництва пиломатеріалів, і закінчуючи готовою продукцією, треба заборонити до реалізації на європейському ринку. Тобто, український ліс вибуває з європейського ринку. Це досить проблемна позиція і вона б завдала великої шкоди Україні. Такі гіганти, як «Ікея» оголосили про вхід на український ринок. Всі ми знаємо, що ця компанія не працює по контрабандних і незаконних схемах. І вони вирішили зайти саме в цей час, вивчивши український ринок, а вони дуже довго його вивчали, на відміну від фахівців громадських, вони робили це достатньо системно і професійно. І коли вони б почали заходити на український ринок, вони б когось потіснили. Це був би серйозний перерозподіл ринку всередині України. Особливо це не сподобалось конкурентам на нашому напрямку. Безперечно цей фактор, як і інші фактори були в основі написання цього матеріалу (компрометуючого, — ред.), я в цьому переконаний.