Липнева спека на Черкащині може знищити частину врожаю, – начальник обласного гідрометцентру

Тривала відсутність ефективних опадів і високі температури у липні можуть серйозно знизити врожайність пізніх культур у центральних областях України. Особливо складна ситуація там, де сподівання на врожай і так були невтішні.

Про це "Телеграфу" повідомив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

За його словами, у західних областях ситуація краща — ґрунт добре зволожений, а найближчими днями там ще й очікуються дощі.

Крім того, погодні аномалії літнього сезону не завадили розвитку врожаю ранніх хлібів. Все пройшло добре, а Черкащина вже навіть розпочала жнивну компанію.

"Умови для збирання врожаю сприятливі — переважно сухо. Проте відсутність ефективних дощів призводить до подальшого висушування ґрунту. Наразі дефіцит опадів значний. З початку року із шести місяців дощовим був лише травень, а червень — історично сухий", — пояснив він.

За даними Гідрометцентру, загальна кількість опадів у регіоні становить лише 50-60% норми, що вдвічі менше, ніж на західних територіях України та навіть у сусідніх областях. У результаті, ґрунт під ранніми культурами вже досяг критерію "сильна засуха" — у метровому шарі запасів вологи менше ніж 25 міліметрів. Однак, це не критично, бо вже тривають жнива.

"Під пізніми культурами в метровому шарі ще достатньо вологи, проте дефіцит відчувається до глибини 70 сантиметрів, де вологозапаси у півтора раза нижче від звичайних значень. Це при тому, що спека себе ще не проявила, а фаза розвитку у кукурудзи, коли відбувається максимальне споживання вологи ще не настала", — зауважив Постригань.

За його словами, ситуація продовжує погіршуватися через високий температурний режим липня.

"Хоч і "розбавлятимуть" його нетривалі похолодання, нестачу дощів на вразливому фазовому розвитку до вологи [коли закладаються зерна] критичні. За дуже нагрітого сухого повітря запаси вологи швидко знизяться до недостатніх значень, а висока температура перешкоджатиме запиленню та сприятиме передчасному дозріванню", — попередив начальник Гідрометцентру. І підсумував: "Пізнім культурам потрібен дощ!".

Коментарі