Реформа охорони здоров'я, незважаючи на громадські протистояння наприкінці минулого року, продовжується втілюватися під керівництвом вже нової влади в Україні. «В існуючій реформі є раціональні зерна, але вона буде переглянута і продовжена однозначно після нашого внутрішнього і міжнародного аудиту з чітким прописуванням дорожньої карти спільно з провідними міжнародними експертами і після ліквідації корупції у самому МОЗ, — заявив новий міністр охорони здоров'я Олег Мусій. — Ми будемо з'ясовувати, чим незадоволені медичні працівники та населення. Я прихильник медичних реформ, але системних і послідовних, з випереджаючою інформаційно-просвітницькою роботою в ЗМІ. Відсутність такої роботи в попередній період послужило причиною нерозуміння і непідтримки реформ на місцях…
Одним із перших моїх кроків буде запровадження лікарського самоврядування і саморегуляції ринку медичних послуг, тобто функції міністерства будуть передані медичній громадськості, аж до візування найбільш важливих документів.
— Василю Петровичу, наскільки відчутними є зміни після відокремлення від ЦРЛ мережі сільських медичних закладів і частини поліклінічного відділення, які зорганізувалися в Центр надання первинної медико-санітарної допомоги?У більшості розвинених країн професійні медичні організації мають великий вплив на систему, і це той баланс, який необхідний нашій державі. Упевнений, що при монополії будь-яка система працює неефективно», — ці слова міністра свідчать про готовність і розуміння втілювати ефективні зміни в галузі. Утім, про результати заявлених декларацій час прийде поговорити згодом. А сьогодні, напередодні професійного свята — Дня медичного працівника, поговоримо про нинішній стан сфери охорони здоров’я в Шполянському районі у розмові з головним лікарем Шполянської центральної районної лікарні Василем Петровичем УМАНЦЕМ:
— Як відомо, міністр охорони здоров’я Олег Мусій в одному з виступів зазначив, що реформування галузі продовжується і до 1 січня 2015 року основними лікувальними закладами, які надаватимуть первинну медичну допомогу, будуть новостворені Центри. Тому тим районам, де цього не було зроблено, доведеться провести ті зміни, які відбулися, зокрема, в Шполянському районі. Тривоги жителів нашої громади не справдилися: кадрових скорочень не відбулося, якість надання медпослуг не погіршилася, а питання про закриття районної лікарні взагалі не стояло і не стоїть. Відбулося натомість переформатування структури галузі, що посприяло покращити організаційну частину роботи, чітко розмежувати обов’язки і завдання. Є багато позитивного, але, ви ж розумієте, є, звичайно, й труднощі.
— Які поставлені завдання перед медиками району у нинішній час?
— Як і керівництво Центру надання первинної медичної допомоги, так і центральна районна лікарня, як заклад надання другого рівня медичної допомоги, і швидка допомога розуміємо одне — неможливо окремо нічого досягти, якщо між нами не буде тісної співпраці і розуміння того, що потрібно робити одну спільну справу — працювати над профілактикою захворювань і надавати якісні медичні послуги населенню. Не без того, що виникали такі складні ситуації під час реорганізації у стосунках з працівниками, але все вирішено цивілізованим шляхом. Тому перед нами стоїть чи не найголовніше завдання — берегти здоров’я населення. ЦНМД, як перший рівень надання мед-послуг, здійснює профілактичні заходи, своєчасно виявляє захворювання чи передумови їх виникнення. У лікарні ж спеціалісти вузького профілю надають планову і екстрену допомогу людині в стаціонарних умовах.
— Скільки медичних працівників сьогодні працює в ЦРЛ?
— Всього 533 працівники, з них — 72 лікарі, 218 медсестер, 243 обслуговуючого персоналу.
— Які найскладніші проблеми вирішуєте наразі?
— Найперша з них: забезпечення кваліфікованими кадрами, бо тільки вони можуть підняти рівень надання якісної медичної допомоги. Тоді пацієнти обиратимуть саме цей заклад і не буде потреби відправляти хворих на третій рівень надання медичної допомоги — в обласні медичні центри вузького профілю. У даний час у вищих медичних навчальних закладах навчаються 16 студентів зі Шполянського району, у серпні цього року до роботи приступлять два інтерни — ортопед-травматолог та неонатолог, в інтернатурі навчаються ще 5 шполян, тож невдовзі наша ЦРЛ поповниться молодими спеціалістами: стоматологом, окулістом, анестезіологом, дерматологом. Наступне завдання — поліпшити забезпечення лікарні медичним обладнанням, зокрема, потрібен новий сучасний флюорограф у діагностичний центр поліклінічного відділення ЦРЛ.
— А яким є стан фінансування галузі, чи є на що розраховувати при плануванні інших господарських робіт?
— Фінансування йде стабільно по захищеним статтям харчування, медикаменти, енергоносії, заробітна плата. Проведені всі розрахунки та ліквідована заборгованість за минулий рік, освоєні кошти за проведені ремонти, придбання обладнання тощо. За рахунок співпраці з керівництвом райдержадміністрації в цьому році компенсовано брак коштів, необхідних на утримання галузі, за рахунок делегування коштів з сільських бюджетів. У поточному році плануємо відремонтувати дах головного корпусу закладу, замінити ряд вікон, здійснити поточні ремонти. Залишається відкритим питання будівництва очисних споруд на території ЦРЛ, на яке проектно-кошторисна документація була виготовлена ще два роки тому. Щоб збудувати цей об’єкт потрібні кошти у сумі 1300 тис. грн., які планувалося виділити шляхом спів-фінансування з обласного і районного бюджетів. Цей об’єкт був включений до обласного плану реконструкцій 2013 року, але не був реалізований. Тому ми звернулися вже до нової обласної влади терміново допомогти завершити цю важливу роботу, без якої неможливе подальше повноцінне функціонування закладу.
— Якими будуть Ваші побажання колегам у день професійного свята?
— Найголовніше сьогодні, вважаю, щоб був мир у нашій державі, бажаю спокою і щасливого благополуччя всім працівникам медичної галузі Шполянщини і їх родинам. Нехай буде злагода і процвітання в нашому українському суспільстві і хочу, щоб ми завжди цінили і дарували вдячність працівникам охорони здоров’я за їх неоціненну роботу зі збереження здоров’я громадян. Зі святом, дорогі колеги, нових Вам трудових звершень і вдячності від земляків!
Спілкувалася Наталія СТОРЧАК (фото автора)
На фото:
- Головний лікар ЦРЛ Василь УМАНЕЦЬ;
- Працівники відділення рентгенології ЦРЛ: лікар Катерина УМАНЕЦЬ, рентгенлаборант Валентина ЦИБУЛЬСЬКА, санітарний працівник Тетяна ТКАЧЕНКО;
- Завідуюча лабораторії Лідія НАУМЕНКО, старший лаборант Тетяна ОЧЕРЕТЯНА та головний лікар ЦРЛ Василь УМАНЕЦЬ;
- Лаборант Ірина ТИМОШЕНКО біля геманотологічного автоматичного аналізатора.
До 60-річчя утворення Черкаської області Шполянська центральна районна лікарня визнана кращою серед центральних районних лікарень Черкащини (Диплом Черкаської облдержадміністрації та обласної ради).
За І квартал 2014 року Шполянська центральна районна лікарня зайняла І місце по створенню умов роботи для медичних працівників (Грамота обласного комітету профспілки медичних працівників за зайняте І місце в обласному громадському огляді-конкурсі стану безпеки умов праці санітарно-побутового та медичного забезпечення працівників).