Медик розповіла, чим хворіють діти Шполянської громади та яка небезпека може чекати в укриттях

На фото: Шполянська поліклініка

Традиційно з початком нового навчального року та осіннім похолоданням підвищується динаміка захворювань на грип, COVID та ГРВІ. Через погіршення здоров'я зростають черги до сімейних лікарів Центру первинної медико-санітарної допомоги Шполянської громади. За статистикою на Черкащині за вересень та частину жовтня зафіксовано понад 10 тисяч випадків ГРВІ і 1200 випадків ковіду, підтверджених тестуванням. Особливо у зоні ризику опиняються діти, адже щодня перебувають у колективі і проводять багато часу в укриттях.

Про це журналістам "Шполяночки" розповіла Олена Шульга, лікар загальної практики, сімейний лікар КНП "Шполянський Центр первинної медико-санітарної допомоги".

Олена Олександрівна, професійний дитячий лікар, відповіла на питання, які найбільше цікавлять батьків, а також пояснила, як не плутати застудні захворювання, їх попередження та вакцинацію.

Непрості прості застуди, чого від них чекати?

Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) — це широка група захворювань, яка включає у себе аденовіруси, реносинцитіальний вірус. Інфекційна хвороба характерна повільним протіканням: температура тіла не висока, до 38 градусів, є симптоми нежитю, легке першіння у горлі, сухе покашлювання. За словами лікарки, після одужання ГРВІ не дає ускладнень або вони можуть бути досить легкими.

ГРИП — характеризується більш різкими симптомами: високою температурою тіла до 39-40 градусів, сильною слабкістю, ломотою у м’язах і суглобах, різким головним болем. Схожі симптоми може викликати й вірус COVID. Людині важко їх розпізнати, тож батьки часто плутають ці хвороби у дітей. У такому разі краще зробити тест, радить Олена Шульга, адже лише так можна визначити, яким вірусом уражений пацієнт. ГРИП і COVID підступні й небезпечні, бо можуть викликати важкі ускладнення після одужання.

Сімейний лікар розповіла, що наслідки ковіду стають помітними через місяць, а то й півроку після недуги. Ускладнення вражають серцево-судинну і дихальну системи, у багатьох пацієнтів — суглоби. Зараз почали фіксувати транзиторні, постковідні випадки цукрового діабету. Це коли у людини до цього ніколи не підвищувався рівень цукру у крові, а після ковіду, як наслідок, виявляється діабет. 

Фото ілюстративне з відкритих джерел

За спостереженнями лікарів, постковідний діабет триває у пацієнтів рік-два. Потім клітини організму поступово відновлюються і хвороба відступає. Людина повертається до повноцінного життя без призначення таблетованих форм лікування.

Наразі у Центрі первинної допомоги є швидкі тести на COVID, які роблять безкоштовно.

“Якщо пацієнти мають бажання і можливості, тести на ковід можна придбати в аптеці", — зазначила Олена Олександрівна.

Олена Шульга розповіла про ще одну інфекційну хворобу, яка зараз прогресує і про яку теж важливо знати батькам.

Ротавірусна інфекція досить поширена серед маленьких дітей, переважно дошкільнят. Проявляється високою температурою, нудотою, блювотою, сильною слабкістю, може викликати діарею. У дитини зовсім відсутній апетит, вона відмовляється від їжі. Під час хвороби маленькі діти схильні до зневоднення організму, яке потім негативно впливає на серцеву-судинну систему і головний мозок.

Сімейний лікар пояснила батькам, як не сплутати ротавірусну інфекцію з підвищеним ацетоном. Це визначається відповідними тестами, які батьки можуть придбати у аптеці.

“Можна купити тести на ацетон. Якщо в організмі дитини його рівень підвищений, то це покаже через декілька хвилин аналіз сечі. Також продаються тести й на визначення ротавірусної інфекції”, — сказала лікарка.

Зараз почастішали випадки кашлюку в Україні, які трапляються і в Шполянській громаді. Як зазначила Олена Олександрівна, кашлюк  - це бактеріальна інфекція, викликана бактерією бордетела (лат. Bordetella).

Чим небезпечний кашлюк? Симптоми можуть починатися як звичайна ГРВІ. Температура тіла не висока до 38 градусів, може бути сухий кашель. Першу фазу хвороби лікують антибіотиками, але у цей період кашлюк важко виявити. На прийомі лікар прослуховує легені і чує відносно спокійний стан. А ось, коли дитина починає кашляти, тоді цей процес важко заспокоїти, може навіть виникнути блювота. Протікання самої хвороби не несе загрози, дуже небезпечні ускладнення кашлюка. Якщо не вакцинована дитина уразилась цією бактерією, викликаний незупинний кашель призводить до набряку головного мозку, енцефалітів. Раніше серед дітей навіть траплялись летальні випадки.

В Україні вакцинація від кашлюка входить в обов'язковий календар щеплень, що попереджає фатальні наслідки цієї хвороби. У країнах Європи від кашлюка вакцинують також дітей у віці 6 та 16 років.

"У нас така вакцинація не обов'язкова, втім батьки можуть вакцинувати діток за бажанням", — сказала лікар.

У яких місцях найчастіше можна захворіти вірусними і бактеріальними інфекціями?

“Зазвичай це відбувається у дитячих колективах і найчастіше хвороби розповсюджують діти, які не вакциновані, - каже пані Олена. - Водночас не вберегтися від інфекцій можуть і вакциновані діти, але хвороба протікатиме легше і без ускладнень”.

Різко збільшилась статистика захворювань дітей через війну. Сімейний лікар зазначила, що однією із причин є щоденне перебування їх у сховищах під час повітряних тривог. У закритих підвалах, які повноцінно не провітрюються швидше інфікуватись. Також перебування в укриттях несприятливе для дітей, які схильні до алергічних захворювань і бронхіальної астми.

"Як би не обробляли підвальні приміщення, може залишатись пліснява, цвілеві гриби, що спрацьовують тригером на дітей з алергічними реакціями", — зауважила Олена Шульга.

Щеплення та вакцинація

Олена Олександрівна розповіла про щеплення, які не входять в обов'язковий календар, водночас радить батькам за бажанням вакцинувати своїх дітей.

Щеплення від ротавірусної інфекції. Вакцину можна придбати самостійно в аптеках. Роблять немовлятам у період від 6 тижнів до 6 місяців. Це добре захищає дитину в майбутньому, або ж хвороба протікає з меншою інтоксикацією та ускладненнями. 

Рекомендована вакцинація від COVID, яку у Шполянській поліклініці роблять безкоштовно. Дітей можна щеплювати, починаючи з 12-ти років.

Дуже важливо знати батькам, про вакцинацію від 4-х штамів грипу. Вакцина доступна в аптеках України від виробників країн: Бельгія, Франція та Корея. Батьки можуть придбати її за орієнтовною ціною 400 грн. Щеплювати дітей можна з шестимісячного віку. Сприятливий час для щеплень — кінець літа, початок осені.

Також є щеплення від пневмококової інфекції (пневмонії, захворювання верхніх дихальних шляхів). За кордоном вакцинація внесена в обов'язковий календар щеплень, в Україні потрібно купувати за власний кошт. За спостереженнями лікарів сімейної медицини, проведені щеплення дають досить позитивні результати.

Поради батькам

Турбуючись про своїх дітей, батьки повинні приділяти значну увагу харчуванню. В раціоні мають бути: м'ясо, риба, молочні продукти, а також овочі та фрукти. Важливо, щоб харчування було збагачене вітаміном С, рослинною їжею, клітковиною.

Якщо батьки купують дітям вітамінні комплекси, то в них мають бути вітаміни групи С, D. Лікар зауважила, що зараз зростає динаміка нестачі вітаміну D серед дітей і підлітків навіть у літній період. Пані Олена пояснила, що з появою гаджетів діти менше рухаються, не бувають, як потрібно, на свіжому повітрі і прогулянках: це знижує утворення вітаміну D в організмі, без якого неможливе засвоєння вітаміну С. Вітаміном D насичений риб'ячий жир, морська та океанічна риба. Кальцій, який потрібний дітям для зміцнення кісток міститься у кунжуті. Тож, батьки можуть додавати його у продукти харчування — салати, випічку, канапки — легко і смачно.

Олена Шульга нагадує не забувати також і про гігієну: часте миття рук, використання антисептиків. Обов'язково робити вологе прибирання у своїх оселях, систематично провітрювати. Під час захворювання важливо не перебувати у колективі, контактним особам із хворим потрібно використовувати маски. Обов'язково належний сон не менше 8-9 годин.

Свіже повітря, прогулянки, помірні фізичні навантаження вбережуть від багатьох хвороб.

Коментарі