За два роки війни неабияк зменшилась кількість охочих стати на облік до Шполянського управління центру зайнятості. Проблема з кадрами наразі існує у всіх регіонах України і одним із чинників, який впливає на ринок праці є збройна агресія проти нашої країни.
Про це журналістам “Шполяночки+” розповів начальник Шполянського управління Звенигородської філії Черкаського обласного центру зайнятості Ігор Мусюра. За його словами, на ситуацію на ринку праці у Шполянській громаді також вплинула повномасштабна війна України з росією.
"Спостерігаємо тенденцію до зменшення кількості безробітних. У 2023 році у порівнянні з 2022 кількість безробітних зменшилася на 35%, — каже Ігор Віталійович. — Така ж тенденція зберігається на початку поточного року — їхня кількість за поточний рік зменшилася теж суттєво. Наразі цього року послугами Шполянського управління скористалися більше 400 осіб безробітних".
Збройне вторгнення росіян спровокувало масовий виїзд за кордон українців, в тому числі і жителів Шполянської громади, які знімалися з обліку в службі зайнятості. Що стосується чоловіків, то їх у рази поменшало через мобілізацію до Збройних сил України.
“Зараз у статусі безробітних переважно жінки, — продовжив Ігор Віталійович. — Їх 75 відсотків, і серед переселенців також реєструються більшість жінок. Допомогу по безробіттю виплачують стабільно і без затримок протягом трьох місяців, такі правові норми змінились через військовий стан у країні. Після кожного відвідування допомога нараховується подекадно, щомісяця 10-го, 20-го або 30-го числа та по мірі надходження коштів зразу виплачується на рахунки безробітних".
Керівник каже, що безробітним пропонують долучитися до робіт з благоустрою.
“Якщо робота не потребує великого фізичного навантаження, жінки погоджуються працювати. З чоловіками тут складніше, бо їх менше на обліку, — зазначає Ігор Мусюра. - Зараз активно співпрацюємо з Шполянською міською радою ОТГ та Матусівською сільською радою у сфері громадських робіт, безробітні плетуть сітки. Фінансування такого виду робіт стовідсотково здійснюється за рахунок нашого фонду згідно з Програмою міської ради".
За словами начальника управління, до служби звертаються також переселенці.
“За 2023-2024 роки у нас зареєстровано понад 60 внутрішньо перемішених осіб і ця категорія людей продовжує звертатися за послугами до служби зайнятості, — каже Ігор Мусюра. — До речі, діє державна програма, яка передбачає компенсацію роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщеним особам. Зокрема надається у розмірі мінімальної заробітної плати щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку сплачується єдиний внесок і не може перевищувати 3-6 місяців”.
У Шполянському управлінні грантовими програмами скористалися наразі сім роботодавців. Серед них - військовий.
“Серед них є учасник бойових дій з родиною, — каже керівник служби, — Взяли грантову програму на півмільйона гривень і вже відкрили власну справу".
В рамках проєкту єРобота сума мікрогранту за програмою "Власна справа" складає від 50 до 250 тисяч гривень, а для учасників бойових дій або осіб з інвалідністю внаслідок війни - від 250 тисяч до одного мільйона.
Для підтримання конкурентоздатності на сучасному ринку праці Державною службою зайнятості реалізується програма “Ваучер на навчання”.
Довідково
Ваучер мають право отримати громадяни, які мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у центрі зайнятості та відносяться до певних категорій. Вартість ваучера — наразі становить 30 280 грн. Затверджено 124 професії, спеціальності для навчання. Ваучер на навчання видається одноразово деяким категорія громадян які не зареєстровані в службі зайнятості, як безробітні а саме:
особам звільненим з військової служби, які мають вислугу не менше 10 років;
особам, які позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;
внутрішньо переміщеним особам за відсутності підходящої роботи;
особам з інвалідністю; особам старше 45 років, які мають страховий стаж не менше 15 років.