НА ШПОЛЯНЩИНІ ВИЯВИЛИ ЗАХВОРЮВАННЯ НА СКАЗ

12 липня до управління Держпродспоживслужби надійшло повідомлення від завідувача Товмацькою дільницею ветмедицини про те, що у приватному секторі запідозрено захворювання корови з ознаками на сказ. Для з’ясування обставин був організований виїзд працівників Шполянської районної лікарні ветеринарної медицини та працівників Шполянської районної державної лабораторії ветмедицини. Під час проведення клінічного та епізоотичного розслідування фахівцями ветмедицини було запідозрено захворювання корови на сказ. Цього ж дня корова загинула. Спеціалістами Шполянської районної державної лабораторії ветеринарної медицини було відібрано матеріал для дослідження, який наступного дня направлено до Черкаської державної регіональної лабораторії ветмедицини. Відповідна експертиза підтвердила захворювання корови на сказ. Власник тварини припускає, що зараження корови відбулося через контакт з дикими тваринами.

Труп корови спалено, а місце загибелі та помешкання продезинфіковано. Про цей випадок повідомлено у головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, медичних працівників району, РВ МНС, сільського голову та голову Шполянської райдержадміністрації.

Слід зазначити, що за останні 6 років це вже четвертий випадок захворювання великої рогатої худоби на сказ у Шполянському районі.

Після встановлення діагнозу на сказ рішенням ДНПК при Шполянській райдержадміністрації накладено карантин на помешкання власника корови та населений пункт село Товмач. Визначено загрозливу зону, розроблено план заходів щодо ліквідації захворювання на сказ на території неблагополучної та загрозливої зони. Нині у Товмачі та населених пунктах району проводиться парентеральна імунізація домашніх тварин, яка включає обов'язкову вакцинацію всього поголів'я собак на всій території району; котів — у зонах стійкого неблагополуччя; сільськогосподарських тварин — у зоні підозри або спалаху захворювання.

Як запідозрити хвору на сказ худобу
На відміну від інших хижих тварин, у корів, кіз та коней перші симптоми проявляються в ураженні нервової системи. Хворі на сказ корови та коні падають і підводяться, намагаються зірватися із прив'язі й утекти, б'ються об огорожу. Їм кортить кусати інших тварин, людей. У худоби поступово віднімає задні кінцівки. Корови голосно і довго мукають. Відзначається слинотеча, пітливість, часті позиви до сечовипускання і дефекація, статеве збудження. Через 2—3 дні розвиваються паралічі м’язів гортані (неможливість ковтати), нижньої щелепи (слюнотеча), задніх і передніх кінцівок. На 3—6 день настає смерть. Особливо агресивно реагують на собак та котів.

Потрібно знати
Інфекція передається через слину хворих тварин, звичайно внаслідок укусу, однак може проникнути в організм і через слину, що потрапила на слизові оболонки (в око, рот, ніс), пошкоджену шкіру. Практично завжди сказ закінчується летальним результатом. Відомо лише три випадки в світі повного вилікування людей.

Часто під клінічними ознаками на сказ маскуються й інші не менш небезпечні захворювання. Сказ слід відрізняти від поліомієліту, парезів та паралічів іншої етіології, правця, енцефалітів, ботулізму, лістеріозу, хвороби Ауески, губчастоподібної енцефалопатії (коров’ячий сказ), істерії і «білої гарячки».

Власникам продуктивних тварин слід пам’ятати, що лише в перший день після контакту з хижими тваринами, підозрілими на сказ, можливо ще буде врятувати корову чи коня, зробивши вчасно пасивну імунізацію. Проблемним питанням є відмова власників тварин від вакцинації домашніх улюбленців проти сказу, які накликають на себе та інших громадян небезпеку. Вартість лікування сказу у людини набагато вища, ніж профілактика у тварин, тож відчутно ефективнішим є проведення заходів недопущення поширення недуги у тварин.

Не треба нехтувати вакцинацією!
На жаль, державної компенсації за загиблу від сказу тварину не передбачено. Тож потрібно завчасно її застрахувати, в обов’язковому порядку ПРОІДЕНТИФІКУВАТИ ТА ПРОВЕСТИ ЗАПОБІЖНІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЩЕПЛЕННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ, щоб потім отримати компенсацію за вимушено забиту або загиблу тварину. Профілактичні щеплення проти сказу здійснюють безкоштовно в усіх державних установах лікарні вете-ринарної медицини. У випадку нанесення укусів собаками та котами, при порушенні правил їх утримання, винні особи будуть притягуватися до адміністративної відповідальності згідно з чинним законодавством. Це покладається на адмінкомісії при виконкомах сільських рад та дільничних інспекторів РВ УМВС. Не варто нехтувати плановою вакцинацією непродуктивних тварин проти сказу.

Володимир ОВЧАРЕНКО.