Піднімаючи завісу «забороненого»: які таємниці приховує місцева секс-індустрія

Попри те, що секс-індустрія в Україні незаконна, для декого вона є щоденним методом заробітку. Ніка Бердишева, черкаська секс-працівниця, розповідає, що у жінок цієї професії є власний план безпеки, індивідуальні методи пошуку замовців, дрес-код, за який можуть доплатити, а ще чорний список клієнтів. Про це повідомляє сайт "ПроВсе" https://provce.ck.ua/intym-za-hroshi-iaki-taiemnytsi-prykhovuie-cherkas-ka-seks-industriia/

Ніка Бердишева – відкрита секс-працівниця та директорка обласної черкаської філії БО «Легалайф-Україна». Благодійну організацію створили для захисту прав секс-робітниць, яких дискримінують за родом праці. Незважаючи на поширеність роботи, надання платних сексуальних послуг досі вважають кримінальним чи адміністративним правопорушенням. Допомогу одна одній секс-працівниць правоохоронці кваліфікують, як сутенерство та звідництво.

Мета «Легалайф-України» – розповісти секс-працівницям про їхні права, допомогти, якщо ті потребують допомоги, а також забезпечити підтримку та оточення жінкам, яких постійно дискримінують у сучасному суспільстві.

Ніка каже, що більшість працівниць дотримуються правил карантину завдяки фінансовим накопиченням. Однак на Черкащині є й ті, для яких робота – це шматок хліба у прямому сенсі.

Конкуренцію можна порівняти з магазинною

Професійну конкуренцію, за словами Ніки, можна порівняти з магазинами – кожен «заклад» повинен мати індивідуальний метод приваблення покупців. Конкуренція, за словами дівчини, така ж, як і в СПА-салонах. Кожен намагається надавати такі послуги, за якими приходитимуть лише до них. 

– Є групи дівчат, які товаришують попри те, що всі надають секс-послуги. Однак традиції ділитися контактами немає – пошук замовників у дівчат клопіткий, а «дружня допомога» не вітається через потенційну кримінальну відповідальність. Іноді дівчата навпаки ні з ким не контактують із тієї ж причини. Ризики також пов'язані з тим, що раніше міліцейські робили неприпустимі речі з секс-працівницями, – розповідає черкащанка.

Чорний список клієнтів

Потрапляють у нього клієнти, які замовляють секс-послуги. Підстава – порушення правил дівчини або спроба не заплатити. Як дізнатися, хто перебуває в ньому?

У Черкасах створити цей список доволі легко – насамперед Ніка повідомляє про це місцевих секс-працівниць, аби не було повторення ситуації.

– До «чорного списку» клієнти потрапляють із різних причин. У когось це намагання не заплатити або дати меншу суму, ніж домовлялися. Хтось – навпаки – платить, а потім намагається гроші відібрати, аргументуючи це власним незадоволенням тощо. Інколи ж потрапляють у цей перелік ті, які «бронюють» час, але не з'являються, а дівчина витрачає час, який у нашому випадку – гроші. Номер телефону такого замовника відразу розсилаю дівчатам, аби він не зміг скористатися послугою і недобросовісно вчинити, – розповідає Ніка.

Черкащанка розповідає, що в мережі є багато загальнодоступних сайтів із відгуками та коментарями й номерами телефонів таких клієнтів.

Секс-працівники лише жінки?

Ніка каже, що чоловіки себе секс-працівниками не вважають – насамперед вони називають себе «гарними хлопцями» і цим пояснюють вид діяльності.

– У Черкаській області є чоловіки, які надають секс-послуги. Вони не дуже йдуть на контакт, тому точну кількість назвати важко. Багато чоловіків із професії їдуть до Києва й позиціонують себе іншим чином – називають себе не секс-працівниками, а просто гарними хлопцями, – каже Ніка.

Точна кількість жінок, які задіяні у сфері, невідома, але приблизно 800 черкащанок заробляють на життя наданням секс-послуг. Цифри приблизні, бо спираються на жінок, які отримували профілактику. Однак кількість насправді більша – не всі звертаються по допомогу. Причина – секс-праця для них або тимчасова, або ж консультуються вони у приватних клініках.

– Ми можемо стверджувати про цифри завдяки кількості жінок, які пройшли профілактику – тестування на ВІЛ, сифіліс і гепатит В, та отримали засоби захисту й лубриканти. Спираючись на офіційні цифри, 810 секс-працівниць перебувають у Черкаській області. Із них близько 300 – у Черкасах, – розповідає дівчина.

Секс-працівниці мають власні сім'ї, дітей і чоловіка

Мати вільний час і жодних зобов'язань – такі стереотипи у суспільстві щодо жінок, які надають послуги платної близькості.

– Багато дівчат і жінок, які знаходяться у стосунках або заміжні, але працюють секс-робітницями. Вислів про те, що секс-працівниці – вільні – це міф. Половина жінок у професії мають чоловіків, половина – ні. Те саме й стосується того, чи знають законні чоловіки, що їхня жінка займається наданням секс-послуг – тут 50% на 50%, – каже дівчина.

Трапляються випадки, що родина приймає спільне рішення: або надавати жінці послуги комерційної близькості, або ж продати майно, яке є. Ніка згадує випадок: колись жінка прийшла працювати у секс-індустрію для того, аби віддати кредитний борг.

– Сім'я могла втратити усе майно, яке було. Жінка ж, коли почала працювати, заробила більше, ніж було потрібно, і врятувала фінансове становище родини. Чоловік хвилювався, коли вона їхала, але рішення вони прийняли разом, – розповідає Ніка.

Інколи ж дівчата змушені працювати, стаючи заручниками власних сімей. Наприклад, коли працює лише дівчина, а коштами забезпечує всіх членів родини. Тоді про спосіб заробітку знають і батьки, й інші рідні люди.

«Прайс» місцевих секс-працівниць

Ціни відрізняються, бо жінки по-різному оцінюють вартість послуг, які надають.

– Іноді оплата може сягати і ста доларів за годину – зважаючи на місто роботи, секс-працівницю і її «ставку» та період надання послуг – чи це свята, чи звичайні будні, – розповідає дівчина. – В Умані, наприклад, ціни вищі, якщо порівняти з Черкасами та областями. Причина – велика кількість туристів-іноземців.

У Черкасах «єдиного прайсу» нема. За словами Ніки, секс-працівниці можуть працювати і за 300 гривень, і за півтори тисячі за годину. Кожна жінка сама називає ціну, яку ставить за послуги. Також вартість її часу та сексуальних практик може змінюватися за домовленістю з клієнтом.

Дрес-код секс-робітниць: поширені бажання клієнтів та одяг, за який доплачують

У сучасному кінематографі секс-робітниці завжди нафарбовані яскраво, вдягнені відверто та поводяться розкуто. Але чи так насправді?

– Яскравий макіяж, короткий одяг і підбори – це так індивідуально. Я знаю дівчат, які дуже гарні з таким мейкапом і в подібному одязі, вони справжні красуні, – розповідає Ніка Бердишева. – Подібні випадки підбору одягу в дівчат рідкісні, із 10-х лише одна так одягається. Або й рідше.

Не забезпечені секс-робітниці не можуть дозволити собі надягати дороге вбрання на роботу, а підробляють для оренди квартири та їжі дітям.

– Частіше дівчата одягаються відверто та гарно тоді, коли можуть отримати від цього доплату за послуги – наприклад, за танець клієнту, – розповідає пані Бердишева.

Бувають випадки, що замовники просять секс-робітницю вдягтися гарно. Це обговорюється по телефону, і бажання має бути озвучене клієнтом. Наприклад, коли він просить надягнути панчохи.

– Якщо клієнт хоче, щоб дівчина вдягнула їх, то може самостійно придбати панчохи. Можливий варіант, коли він купує такі аксесуари, їх надягають, а після панчохи залишаються секс-робітницям як подарунок, – каже Ніка. – По домовленості вартість якогось одягу клієнт може доплатити. Те ж стосується і використання якихось девайсів.

Іноді клієнти навпаки просять дівчат одягатися скромніше, аби не привертати уваги. Наприклад, якщо вони йдуть у людне місце. Тоді й мейк-ап просять зробити неяскравий, і вдягтися звичайно. Подібні прохання звучать частіше, аніж бажання побачити екстравагантно вдягнену дівчину.

Місця, де надають секс-послуги в Черкасах та області

За надання послуг удома поліція може притягнути до відповідальності за Кримінальним кодексом, як за організацію борделю. Тому працівниці секс-індустрії здебільшого працюють на «території» клієнта.

– Якщо жінка працює у квартирі, то, згідно з українським законодавством, це ризикована робота – поліція у разі виявлення скарг може приписати створення місць розпусти – і тоді розпочнеться судова тяганина. Мало секс-працівниць ідуть на такий крок (ред. – працювати у квартирі) – частіше жінки приїжджають на територію клієнта, – ділиться Ніка.

У такому випадку, якщо клієнт пропонує зустрітись у готельному номері, то всі витрати покладає на себе – і оплату послуг дівчини, і плату за номер, у якому відбувається зустріч.

– Є варіант, що жінка вийде працювати на трасу – раніше так заробляли багато дівчат, зараз менше. Структура заробітку на вулиці така: декілька разів секс-працівниця виходить на відкрите місце, знайомиться з чоловіками, які можуть стати потенційними клієнтами, дає їм свій номер і в подальшому ті їй телефонують, – розповідає Ніка Бердишева.

Як змінився обсяг роботи секс-працівниць із запровадженням карантину?

Ситуація дуже різна через те, що багато жінок, які надавали послуги платної близькості, повернулися з-за кордону і тут принципово не працюють, а живуть лише на фінансові збереження.

– Деякі секс-робітниці працюють за кордоном – тобто фінансове становище різне. Ті, у кого є певні збереження, дотримуються карантину. Однак не завжди такі жінки мають великі суми. Проте дівчата та жінки, яким необхідні гроші на проживання, послуги надають, – розповідає Ніка Бердишева.

Були жінки, у яких через введення карантинних заходів та зменшення кількості клієнтів не було грошей на їжу. Волонтерські організації допомагали їм, забезпечували необхідними продуктами.

– Відомі ситуації в Черкасах та області, що дівчата надають послуги, бо їм потрібно оплатити житло. Дівчатам орендодавці назустріч не пішли і ті вимушені працювати, аби оплатити своє ліжко-місце, кімнату чи квартиру, – розповідає Ніка. – Якщо не заплатити – можуть вигнати й людині просто буде ніде жити. Тому під час карантину працюють ті, хто може опинитися на вулиці.

Секс-працівниці потерпають від насилля?

Ніка розповідає, що випадки, коли над дівчатами чинять насильство, бувають. Спричинене це у більшості тим, що надання секс-послуг незаконне, тому зловмисники сподіваються залишитися непокараними.

– Клієнти, які чинять насилля над секс-працівницями – це зловмисники. У клієнта на меті отримати послугу та розрахуватися за неї. Він по взаємній домовленості та згоді це отримує. Мета зловмисника – завдати шкоди здоров'ю чи життю працівниці, – пояснює Ніка Бердишева.

Раніше секс-працівниці, за словами Ніки, частіше потерпали від сексуального чи фізичного насильства. Нерідко їх грабували самі клієнти. Однак зараз створено багато методів протидії насиллю над робітницями комерційного сексу.

– Адміністративне правопорушення про проституцію ще потрібно довести, оскільки штраф можна виписати лише за наявності доказів. А оскільки види насильства врегульовані законом, то для зловмисників подібне безкарним не залишиться, – каже директорка черкаської філії «Легалайф-України». – Зараз кількість нападів на секс-робітниць прирівнюється до тієї ж, яка зафіксована на продавчинь чи інкасаторів.

Ніка розповідає, що спілка «Легалайф-Україна» наголошує на декриміналізації секс-послуг, що значно полегшить роботу дівчатам. Якщо відповідне рішення приймуть, то вони можуть бзепечно працювати в парах.

– Дівчата працюють у парах для власної безпеки: одна приймає виклики та записує, за якими адресами їде її подруга, а потім вони змінюють одна одну. У випадку небезпеки про ймовірне місце перебування і клієнта зможе сказати та, яка приймала виклики. А в рамках закону, якщо дівчата працюють удвох, одну з них можуть затримати за статтями «сутенерство» і «звідництво», – пояснює Ніка Бердишева.

Підготувала Аліна ЄВИЧ