Подолати страхи, виховати характер і силу волі: як діти Шполянської громади відпочивають без гаджетів у наметовому таборі (ФОТО, ВІДЕО)

Наприкінці липня в лісовому урочищі Дар’ївське у місті Шпола стартував літній дитячий табір в особливому форматі, орієнтований на спортивний відпочинок, насичений різновидами тренувань зі скелелазіння, плавання, спортивного орієнтування. Найголовнішою умовою для учасників — є таборування без гаджетів. Що ж так приваблює дітлахів та чому цей унікальний табір став свіжим подихом літнього відпочинку для маленьких мешканців Шполянщини, дізнавались журналісти “Шполяночки”.

Такий проєкт на Черкащині для дітей військовослужбовців, ВПО, постраждалих від війни вдалося втілити завдяки грантовій підтримці неприбуткової українсько-американської організації Благодійного фонду “Разом для України” у спільнодії з громадською організацією “За розвиток Шполянщини”,  Шполянською міською радою територіальної громади  та інструктором табору, тренером зі спортивного туризму Дмитром Сиваком.

Наразі завершилася третя зміна, і досвідчені інструктори табору зустрічають четвертий заїзд —  юнаків та дівчат від 14 до 17 років. Цікаві історії та враження дітей, які вже побували у таборі, а також  позитивні відгуки батьків зашкалюють. 

Як зазначає Олена Сивак, дружина організатора, інструктора табору Дмитра Сивака, разом із командою досвідчених фахівців зі спортивного туризму вирішили створити табір відпочинку для дітей  у поєднанні з природою. Обрали атмосферне місце у лісопарку поруч зі Шполою. 

Там розмістили намети на дерев’яних піддонах, де вночі діти відпочивають у спальних мішках. Вдень зручно проводити тренування на скеледромі, сконструйованому у лісі, та займатись іншими видами фізичних активностей. Поруч розташована санаторна школа, там є спортивні майданчики і укриття, яким користуються у разі повітряної тривоги. 

Окрім спортивного туризму  у таборі вчать самостійності, як виживати у різних умовах, адже життя — це не завжди комфорт і зручності, забезпечені батьками.

Учасники табору тиждень живуть незалежно від батьків, повністю самостійно доглядають за собою — миють свій посуд, перуть білизну,  проводять без нагадувань ранкові процедури з гігієни”, — розповідає Олена, — а також, акцент інструкторів спрямований на те, щоб відволікти дітей від гаджетів, навчити їх бути незалежними від мобільних телефонів”.

      Під час заїзду на зміну діти залишають телефони батькам. Увечері є відведений час для розмов, але зазвичай діти, захоплені насиченою програмою, телефонують додому рідко. Тому у Viber створена група для батьків, де інструктори щодня залишають фотозвіт про події у таборі.

“О 7:00 ранку починається день - підйом і гігієнічні процедури, — продовжує Олена, — далі о 7:30 — ранкова зарядка. Потім сніданок і обов’язково ранкове чергування, діти допомагають у приготуванні їжі, яку  у таборі теж готують на природі, — каже жінка. —  Так діти вчаться користуватися кухонним приладдям, а також прибирати стіл після сніданку, обіду чи вечері”.

Кожна зміна поділена на команди, назву діти обирають самі. Відповідно і чергування відбувається командно — вони вчаться  працювати на спільний результат. Кожна команда під час заїзду працює і заробляє свої бали, за що потім отримує нагороди. Учасникам вручають заохочувальні призи, які потім стають корисні у туристичних походах чи експедиціях — це металеві миски (за найвищі результати), далі — кружки і за найменшу кількість балів — ложки.

Поряд із фізичним гартуванням історія кожної табірної зміни поєднується із цікавими зустрічами. З дітьми працюють психологи та коучі, організовують різні тренінги, що дозволяють їм звільнитися  від м’язових і психологічних затисків, знайомлять їх ближче один з одним у творчій, оригінальній формі.

Важливим у програмі табору є відвідування водойм, де дітлахи вчаться веслуванню, плавати і пірнати, долати страхи на воді і розуміти, як правильно поводитись у надзвичайних ситуаціях.

Максим, учасник третього табірного заїзду розповідає, що зумів перебороти свій страх до глибини.

“Раніше дуже боявся втратити під ногами ґрунт у воді, просто панікував, — каже хлопчик, — зараз завдяки інструкторам-наставникам я все подолав, і дуже радію, що навчився різним видам плавання (не лише “по-собачому”) і справляюсь з цим швидше ніж колись”, — розповів із захопленням Максим. 

А ось Ірина у таборі навчилася вставати зранку без проблем, займатися ранковою пробіжкою і спортом.

“Це дуже корисно для нашого здоров’я, тому ставлю “лайк” нашому табору”, — наголосила дівчинка.

Знайшла багато друзів і навчилася готувати їжу ще одна учасниця табору Вероніка.

“Тепер нескладно буде допомагати мамі по господарству!” — зазначає Ніка.

Для батьків такий табір теж виявився корисним у вихованні своїх дітей. Альона Курінна, мама Богдана, пояснила, чому відправила свого сина саме сюди.

“Хотіла, щоб він спробував нестандартні умови перебування, вийшов із зони комфорту, тим більше без телефона, зараз це як в іншій реальності, —  наголошує пані Альона, — а ще спокусило свіже повітря, їжа на вогні, ночі у наметах. Ми самі створюємо зручні умови нашим дітям, а потім не знаємо де зупинитись. А ще, нові знайомства, вожаті — це навчає адаптуватися у незнайомому соціумі”, — зазначила Альона Курінна.

Зараз жінка не шкодує, каже, син повернувся у захваті і запевнив, що тиждень без телефону - нескладно, а у такий табір можна і на два тижні їхати. 

Організатор табору Дмитро Сивак розповів, що оздоровили вже 78 діток і стартувала четверта зміна.

“Ми рухаємось далі, вчимо дітей самостійності, готувати їжу, доглядати за собою, самоорганізовуватись, вчимо безпечному перебуванню на природі і воді, а також навичкам першої медичної допомоги. Ну, звичайно ж, проводимо цікаві ігри і забавки”, — підсумував Дмитро.



За відгуками батьків всі дуже задоволені, адже після тижня на природі діти навчилися долати страхи і забули про гаджети. Хтось навчився плавати, а хтось їсти борщ. Хтось почав цінити прості речі у житті, а хтось побачив  прекрасне, яке раніше не помічав. Тож, і діти, і батьки,  чекають наступного літа з надією на подібний проєкт.

Коментарі