Починаючи з травня 2015 року, споживачі Шполянщини отримують квитанції за спожитий природний газ з новою ціною. Нагадаємо, з 1 квітня 2015 року відповідним рішенням НКРЕКП збільшила її майже в шість разів.
Велика кількість людей виявилася не готовою до таких змін, тому споживачі почали масово звертатися до редакції газети «Шполяночка+» з проханням роз’яснити на сторінках видання, чому в платіжному документі відображені ті або інші суми і як взагалі розібратися з новою системою субсидій. Багато літніх людей від розпачу навіть плачуть, бо важко зрозуміти цифри, які вони побачили у інформаційних квитанціях, в яких значиться «НЕ ДО СПЛАТИ!». Як же діє ця система субсидування?
У Шполянському управлінні експлуатації газового господарства ТОВ «Черкасигаззбут» кореспонденту газети таких роз’яснень не надали, посилаючись на документ, який забороняє надавати таку інформацію без погодження з вищим керівництвом. Тож, скориставшись інтернет-джерелами, редакція вирішила прокоментувати квитанцію, щоб хоча б якось допомогти читачам зрозуміти її зміст.
Перше, що потрібно зазначити: в разі помітки у вашій інформаційній квитанції «НЕ ДО СПЛАТИ!» — це означає, що платити за вказаний місяць не потрібно.
Якщо у рядку «Рекомендовано до сплати» стоїть знак мінус перед цифрою, то саме така сума залишається у вас на рахунку в газовому господарстві, яку, згідно з призначеною субсидією норми кубометрів для використання газу, вам перерахувала держава.
У квитанції є рядок, де вказується обсяг використаного газу за місяць, м, куб., а далі — ціна за 1м3, нижче якої: 3,6000 і 7,1880 (три гривні шістдесят копійок і сім гривень вісімнадцять копійок).
Як відомо, для споживачів встановлена пільгова ціна 3,6 грн./м куб., яка діє тільки на обсяг до 1200 м куб. за всі місяці опалювального сезону (в період від 1 жовтня по 30 квітня). Тож за перші 1200 куб. вам нараховують по пільговій ціні. Якщо вже ви використаєте впродовж опалювального сезону більше кубів газу, то тоді вже сума рахуватиметься по ціні 7 грн. 18 коп. тобто, якщо споживач використав за жовтень-квітень 2000 кубів газу, то за перші 1200 з нього вирахують по ціні 3 грн. 60 коп., а за решту 800 нарахують по 7 грн. 18 коп.
Сума коштів, згідно з субсидією, яка приходить від держави на ваш рахунок у газовому господарстві щомісяця опалювального сезону, значиться у рядку «Субсидія, грн.» Якщо на вашому рахунку більше коштів для оплати використаного газу в поточному місяці, то з них вираховується і призначена для вас обов’язкова щомісячна плата, яка вказується у повідомленні про призначення субсидії управління соціального захисту.
Споживачам варто звикнути фіксувати показання лічильників газу в останній день звітного місяця і передавати дані не пізніше 1-го числа місяця, наступного за розрахунковим.
Платежі за спожитий газ виставляються за повний календарний місяць. Тобто, якщо показання лічильника газу були зняті не в останній день місяця, а споживач самостійно не передав в абонслужбу показання за повний календарний місяць, а саме станом на останнє число звітного місяця, підприємство проводить нарахування за послуги з газопостачання на підставі розрахункового методу. У цьому випадку до спожитої кількості газу, зафіксованої в день, коли були зняті показання лічильника, додається прогнозоване використання газу споживачем до кінця місяця.
Слід зазначити, що можна оплачувати або суму, зазначену в рахунку за повний календарний місяць, або самостійно визначити розмір платежу, виходячи зі своїх показників. Для цього в квитанції передбачено спеціальне порожнє віконце. Важливим моментом є проконтролювати обов'язкове внесення показань лічильника касиром банку або відділення зв'язку в платіжний документ (квитанцію), який видається через касовий апарат.
У разі, якщо споживач зніматиме і передаватиме показання лічильника газу в останній день звітного місяця, розбіжностей між розрахунковими показаннями за повний календарний місяць і фактично спожитими кубометрами не виникатиме.