Що потрібно знати про сказ

За перше півріччя 2015 року на Шполянщині зареєстровано 25 покусів громадян тваринами, не щепленими проти сказу. Захворювання на сказ є смертельним, його можна лише попередити.

Сказ — заразна хвороба людей і тварин, передається головним чином при покусах хворими на сказ тваринами. При укусах хворою твариною людини або здорової тварини вірус сказу із слиною потрапляє в кров, таким чином відбувається зараження. У хворої на сказ тварини слина є заразною не лише у гострий період захворювання, але і за декілька днів до захворювання. Ось чому слід берегтися від забруднення шкірних покровів слиною навіть здорових на вигляд тварин.

Більшість людей помилково вважають, що тварини можуть захворіти на сказ від спеки, роздратування, від відсутності парування, переохолодження, перегрівання. Тварини не можуть захворіти на сказ із цих причин. Цією хворобою можна тільки заразитися!

Хворіють на сказ хижі звірі, сільськогосподарські та домашні тварини.

Збудник сказу з'являється в слині хворої тварини за 5-7 днів до того, як стало помітно, що тварина захворіла. Отже, іноді цілком здорова на вигляд тварина може при покусах спричинити захворювання на сказ.

Громадяни! Пам'ятайте — запобігти сказу можна за умови виконання таких правил:
1. Всі громадяни зобов'язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу. Утримувати собак лише на прив'язі, або у вольєрах. Категорично забороняється пастухам мати на випасі сторожових собак, не щеплених проти сказу.
2. В жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи тварину! Її треба тримати ізольовано і спостерігати протягом 10 днів. Про це негайно слід повідомити медичному та ветеринарному працівникові.
3. При появі біля гурту сільськогосподарських тварин хижаків (лисиць, вовків та інших) та нанесення ними покусів тваринам необхідно терміново сповістити сільських або міського голову, ветеринарних та медичних працівників.
4. Слід пам'ятати, що кожна дика тварина, яка поводить себе незвичайно (наближається до людей, тварин, населеного пункту) є підозрілою щодо захворювання на сказ. З такої відстріляної тварини не можна знімати шкуру. Про це слід сповістити ветпрацівників.
5. Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження, поїдання сторонніх предметів) потрібно перевіряти щодо захворювання на сказ. До з’ясування причин захворювання при наданні тварині лікувальної допомоги ветпрацівниками слід дотримуватися правил безпеки.
6. Слід уникати зайвого контакту з тваринами, у першу чергу це стосується дітей.

Якщо стався укус
1. Терміново (оскільки вірус втручається в організм впродовж 15 хвилин) промити рану від покусу тварини або місце, куди потрапила її слина, великою кількістю проточної води та натерти шкіру господарським милом до утворення густої мильної піни. Звернутись в медичний заклад та повністю пройти призначений курс щеплень в передбачений строк.
2. Суворо дотримуватись режиму, призначеного лікарем. Вживання будь-яких спиртних напоїв в період вакцинації категорично заборонене.

Мисливцям варто знати:
1. Дотримуватись встановлених правил утримання домашніх собак, щорічно проводити профілактичні щеплення, особливо в період полювання. Тваринам, яким не зроблено щеплення, заборонено брати участь у полюванні.
2. Періодично проводити відстріл бродячих собак і кішок у відповідності з існуючими правилами та при узгодженні з місцевою владою.
3. Знімати шкіри з вбитих тварин (особливо на території неблагополучній по сказу) тільки в гумових рукавичках. Після чого вимити руки в дезінфікуючому розчині і лише після цього зняти рукавички.
4. Проводити постійно роз'яснювальну роботу, попереджаючи всіх оточуючих, а особливо дітей, про смертельну небезпеку, яку несе в собі неправильна поведінка щодо тварин.

Володимир ОВЧАРЕНКО, головний державний ветінспектор району.