Піст — це в, першу чергу, чистота серця,чистота помислу.
Постити від поганих думок у бік інших людей,
не допускати подібних проявів в собі та
активувати все найкраще і найсвітліше,
що є в нас самих, — ось справжній піст.
Різдвяний або Пилипівський піст (таку назву він отримав на честь Святого апостола Пилипа) — один із чотирьох щорічних багатоденних православних постів. Ці сорок днів призначені для духовної підготовки віруючих до превеликого християнського свята — Різдва Христового. До цього часу сільськогосподарські роботи вже закінчені, продукти перероблені та прибрані в льохи і засіки, тому у людей з’являється можливість принести Богу подяку за всі зібрані плоди.
Початок Різдвяного посту припадає на 28 листопада і триває він аж до 6 січня. Впродовж шести тижнів православні християни повинні утримуватися від вживання їжі тваринного походження (м’яса, яєць, молочних продуктів), та й вживання рослинної їжі буде суворо регламентоване. Так, щопонеділка, щосереди і щоп’ятниці, якщо на цей день не припадає церковне свято, наказане сухе вживання їжі, тобто куштування тільки невареної їжі. Щовівторка і щочетверга, як правило, дозволяється гаряча (варена) їжа з олією, а щосуботи і щонеділі до неї додається риба.
Повноправною господинею столу в цю пору стає каша — розварені у воді зерна злакових культур або крупи з них, одна з найдавніших страв на Землі і, звичайно, одна з основних і улюблених страв національної кухні. Не дарма їй присвячено стільки слов’янських прислів’їв та приказок: «Гречана каша — матінка наша», «Якщо про кашу не забудеш, здоровим будеш», «Коли каша в печі стоїть, не страшний і мороз, що на дворі тріщить».
Варять кашу з різних круп: пшеничної, вівсяної, пшоняної, гречаної, перлової, ячної, рисової, кукурудзяної і навіть з гороху та сочевиці.
Варіантів приготування кашів теж безліч. Перш за все, з будь-якої крупи можна зварити кілька видів каші: розсипчасту, в’язку, а іноді і рідку. Крім того, до кожної з круп можна додавати інші продукти: гриби, овочі, свіжі, сушені або консервовані фрукти, горіхи, мед, а також можна варити кашу відразу з декількох видів круп, і щоразу ви отримуватимете іншу страву.
Тому при всіх обмеженнях, які піст накладає на харчування віруючих, одноманітність їжі їм не загрожує.
ГРЕЧАНА КАША З ГРИБАМИ І СЕЛЕРОЮ
Інгредієнти: крупа гречана — 1склянка, печериці — 400 г, корінь селери — 300 г, цибуля ріпчаста — 2 головки, яблука кислі — 2 шт., зелень петрушки подрібнена — 3 ст. ложки, сік лимонний — 6 ч. ложок, олія— 6 ст. ложок, перець чорний мелений і сіль за смаком.
Спосіб приготування:
Селеру наріжте невеликими кубиками, додайте дрібно нарізані гриби, посоліть, поперчіть.
Цибулю теж дрібно наріжте. Яблука очистіть від шкірки та насіння, наріжте кубиками, додайте цибулю та зелень петрушки. Посоліть, поперчіть, влийте лимонний сік і перемішайте.
У горщики насипте промиту крупу, укладіть гриби з селерою, потім — яблучно-цибулеву суміш. Влийте по столовій ложці олії і по півсклянки окропу, горщики накрийте кришками і поставте в холодну духовку. Розігрійте її до 180°С і готуйте кашу протягом години.
При подачі оформіть зеленню.
ПШЕНИЧНА КАША З МОРКВОЮ ТА ЯБЛУКАМИ
Інгредієнти: морква — 80 г, яблука — 200 г,вода — 600 г, пшоно — 300 г, мед — 60 г, сіль за смаком.
Спосіб приготування:
Крупу залийте гарячою водою, посоліть і поставте варитися. Коли крупа вбере всю воду, закрийте кришкою і поставте на водяну баню зі слабко киплячою водою на 20 хвилин.
Додайте в кашу нарізані фігурно яблука, моркву, мед і прогрійте.
КАША ПЕРЛОВА З СУХОФРУКТАМИ
Інгредієнти: крупа перлова — 200 г, вода — 700 г, сухофрукти — 200 г, 1 апельсин, сік лимонний — 1 ст. ложка, кориця мелена — 1/4 ч. ложки, цукор за смаком, цедра лимона та апельсина за смаком.
Крок 1. Крупу замочити в холодній воді. Промити спочатку теплою, потім гарячою водою. Крупу зварити до напівготовності.
Крок 2. Додати сухофрукти, сіль, цукор та варити до загустіння, помішуючи.
Крок 3. Наприкінці варіння додати цедру, корицю та лимонний сік. При подачі оформити кашу часточками апельсина.
КАША РИСОВА З ЧОРНОСЛИВОМ
Інгредієнти: мед — 80 г, цукор — 40 г, вода, чорнослив — 160 г, рис — 300 г, родзинки — 50 г, цукати — 30 г, горіхи — 30 г, сіль за смаком.
Спосіб приготування:
Родзинки замочіть у воді на 30 хвилин. Чорнослив відваріть у воді з цукром. Відвар злийте, процідіть, додайте в нього воду, доведіть до кипіння. Посоліть, всипте рис і варіть кашу до готовності. Покладіть в кашу чорнослив, родзинки, мед і перемішайте.
При подачі оформіть страви цукатами, посипте горіхами або гарбузовим насінням.
ПІСНИЙ ПИРІГ З МАКОМ ТА МЕДОМ
Інгредієнти: мак — 10—12 ст. ложок, сіль, ванілін, коріандр мелений, чай солодкий — 1 ст. ложка, олія — 1 склянка, дріжджі — 50 г, вода тепла — 2 склянки, борошно пшеничне — 1,2 кг, мед — 6 ст. ложок.
Спосіб приготування:
Для тіста дріжджі розведіть у теплій воді, всипте 2 склянки борошна, розмішайте і поставте в тепле місце для бродіння. Коли тісто підніметься, вимісіть його, додайте сіль, олію, прянощі, ще раз вимісіть і дайте піднятися.
Для начинки мак з’єднайте з медом і варіть, помішуючи, 5—8 хвилин, після чого охолодіть.
Тісто розкачуйте в пласт товщиною 1 см, краї змастіть солодким чаєм, перекладіть на деко. На тісто викладіть начинку, поверх якої зробіть малюнок з тіста, сформуйте бортик. Змастіть поверхню чаєм. Випікайте пиріг до готовності.
Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.