Що вживати під час Пилипівського посту

Піст — це в, першу чергу, чистота серця,чистота помислу.

Постити від поганих думок у бік інших людей,

не допускати подібних проявів в собі та

активувати все найкраще і найсвітліше,

що є в нас самих, — ось справжній піст.

 

 

 

 

 

Різдвяний або Пилипівський піст (таку назву він отримав на честь Святого апосто­ла Пилипа) — один із чотирьох щорічних багатоденних православних постів. Ці со­рок днів призначені для духовної підготовки віруючих до превеликого християнського свята — Різдва Христового. До цього часу сільськогосподарські роботи вже закінчені, продукти перероблені та прибрані в льохи і засіки, тому у людей з’являється можливість принести Богу подяку за всі зібрані плоди.

Початок Різдвяного посту припадає на 28 листопада і триває він аж до 6 січня. Впродовж шести тижнів православні християни повинні утримуватися від вживання їжі тваринного по­ходження (м’яса, яєць, молочних продуктів), та й вживання рослинної їжі буде суворо регламенто­ване. Так, щопонеділка, щосереди і щоп’ятниці, якщо на цей день не припадає церковне свято, наказане сухе вживання їжі, тобто куштування тільки невареної їжі. Щовівторка і щочетверга, як правило, дозволяється гаряча (варена) їжа з олією, а щосуботи і щонеділі до неї додається риба.

Повноправною господинею столу в цю пору стає каша — розварені у воді зерна злакових культур або крупи з них, одна з найдавніших страв на Землі і, звичайно, одна з основних і улюблених страв національної кухні. Не дарма їй присвячено стільки слов’янських прислів’їв та приказок: «Гречана каша — матінка наша», «Якщо про кашу не забудеш, здоровим будеш», «Коли каша в печі стоїть, не страшний і мороз, що на дворі тріщить».

Варять кашу з різних круп: пшеничної, вівсяної, пшоняної, гречаної, перлової, ячної, рисової, кукурудзяної і навіть з гороху та сочевиці.

Варіантів приготування кашів теж безліч. Перш за все, з будь-якої крупи можна зварити кілька видів каші: розсипчасту, в’язку, а іноді і рідку. Крім того, до кожної з круп можна додава­ти інші продукти: гриби, овочі, свіжі, сушені або консервовані фрукти, горіхи, мед, а також можна варити кашу відразу з декількох видів круп, і що­разу ви отримуватимете іншу страву.

Тому при всіх обмеженнях, які піст накладає на харчування віруючих, одноманітність їжі їм не загрожує.

ГРЕЧАНА КАША З ГРИБАМИ І СЕЛЕРОЮ

Інгредієнти: крупа гречана — 1склянка, печериці — 400 г, корінь селери — 300 г, цибуля ріпчаста — 2 головки, яблука кислі — 2 шт., зе­лень петрушки подрібнена — 3 ст. ложки, сік ли­монний — 6 ч. ложок, олія— 6 ст. ложок, перець чорний мелений і сіль за смаком.

Спосіб приготування:

Селеру наріжте невеликими кубиками, додай­те дрібно нарізані гриби, посоліть, поперчіть.

Цибулю теж дрібно наріжте. Яблука очистіть від шкірки та насіння, наріжте кубиками, додайте цибулю та зелень петрушки. Посоліть, поперчіть, влийте лимонний сік і перемішайте.

У горщики насипте промиту крупу, укладіть гриби з селерою, потім — яблучно-цибуле­ву суміш. Влийте по столовій ложці олії і по півсклянки окропу, горщики накрийте кришками і поставте в холодну духовку. Розігрійте її до 180°С і готуйте кашу протягом години.

При подачі оформіть зеленню.

ПШЕНИЧНА КАША З МОРКВОЮ ТА ЯБЛУКАМИ

Інгредієнти: морква — 80 г, яблука — 200 г,вода — 600 г, пшоно — 300 г, мед — 60 г, сіль за смаком.

Спосіб приготування:

Крупу залийте гарячою водою, посоліть і постав­те варитися. Коли крупа вбере всю воду, закрийте кришкою і поставте на водяну баню зі слабко ки­плячою водою на 20 хвилин.

Додайте в кашу нарізані фігурно яблука, моркву, мед і прогрійте.

КАША ПЕРЛОВА З СУХОФРУКТАМИ

Інгредієнти: крупа перлова — 200 г, вода — 700 г, сухофрукти — 200 г, 1 апельсин, сік лимонний — 1 ст. ложка, кориця мелена — 1/4 ч. ложки, цукор за смаком, цедра лимона та апельсина за смаком.

Крок 1. Крупу замочити в холодній воді. Про­мити спочатку теплою, потім гарячою водою. Крупу зварити до напівготовності.

Крок 2. Додати сухофрукти, сіль, цукор та вари­ти до загустіння, помішуючи.

Крок 3. Наприкінці варіння додати цедру, кори­цю та лимонний сік. При подачі оформити кашу ча­сточками апельсина.

КАША РИСОВА З ЧОРНОСЛИВОМ

Інгредієнти: мед — 80 г, цукор — 40 г, вода, чорнослив — 160 г, рис — 300 г, родзинки — 50 г, цукати — 30 г, горіхи — 30 г, сіль за смаком.

Спосіб приготування:

Родзинки замочіть у воді на 30 хвилин. Чор­нослив відваріть у воді з цукром. Відвар злий­те, процідіть, додайте в нього воду, доведіть до кипіння. Посоліть, всипте рис і варіть кашу до готовності. Покладіть в кашу чорнослив, родзинки, мед і перемішайте.

При подачі оформіть страви цукатами, посипте горіхами або гарбузовим насінням.

ПІСНИЙ ПИРІГ З МАКОМ ТА МЕДОМ

Інгредієнти: мак — 10—12 ст. ложок, сіль, ванілін, коріандр мелений, чай солодкий — 1 ст. ложка, олія — 1 склянка, дріжджі — 50 г, вода теп­ла — 2 склянки, борошно пшеничне — 1,2 кг, мед — 6 ст. ложок.

Спосіб приготування:

Для тіста дріжджі розведіть у теплій воді, всипте 2 склянки борошна, розмішайте і поставте в тепле місце для бродіння. Коли тісто підніметься, вимісіть його, додайте сіль, олію, прянощі, ще раз вимісіть і дайте піднятися.

Для начинки мак з’єднайте з медом і варіть, помішуючи, 5—8 хвилин, після чого охолодіть.

Тісто розкачуйте в пласт товщиною 1 см, краї змастіть солодким чаєм, перекладіть на деко. На тісто викладіть начинку, поверх якої зробіть малю­нок з тіста, сформуйте бортик. Змастіть поверхню чаєм. Випікайте пиріг до готовності.

Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.