Шполянського району вже немає: чи варто хвилюватися шполянам

Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила в цілому проєкт Постанови «Про утворення і ліквідацію районів», якою визначено укрупнення районів Черкаської області. Шполянщина увійшла до Звенигородського району. На що це впливає насправді та як може позначитися на жителях Шполянщини, дізнавалась «Шполяночка+».

Черкащина матиме 4 райони: Черкаський, Уманський, Звенигородський та Золотоніський. Нові райони утворюються лише для організації системи виконавчої влади (місцеві адміністрації, поліція, фіскальні органи, держземагенство , держстатистика, поліція, прокуратура, суди).

Чинні районні ради припинять свої повноваження ще в 2020 році. Нові районні ради оберуть 25 жовтня цього року. Реорганізація органів виконавчої влади (РДА, територіальних органів та підрозділів ЦОВВ)  відбуватиметься поетапно. Районні державні адміністрації працюватимуть без змін до кінця 2020 року, а з 1 січня 2021 року розпочнеться утворення райдержадміністрацій в нових районах.

Важливо, що рішення про утворення нових та ліквідації (реорганізації) інших державних територіальних органів влади  відбуватиметься з ініціативи відповідних Центральних органів виконавчої влади за рішенням Уряду протягом 2021 року.

Де надаватимуть соціальні послуги

Соціальна інфраструктура залишається незмінною. Державні послуги, які можна делегувати громадам, надаватимуться через виконкоми громад та Центри надання адміністративних послуг. Мета децентралізації – наближення послуг в громади, що і відбувається.

Значна частина кадрів може перейти працювати у новоутворені РДА, органи місцевого самоврядування. Новостворені спроможні громади мають потребу у досвідчених кадрах, щоб бути спроможними якісно надавати весь спектр послуг.

Про місцеві бюджети після утворення ОТГ

Бюджети 1470 територіальних громад, створених в Україні будуть на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом. Вони отримають основний ресурс і повноваження.

 Усі 1470 територіальних громад будуть незалежними – органи влади районного рівня не матимуть на них жодного адміністративного та фінансового впливу.

Про бюджети районів

Основний ресурс і повноваження з нинішніх районів перейдуть у громади.

Як зауважив замміністра розвитку громад і територій Вячеслав Негода, новий адмінтерустрій держави – фундамент справжньої децентралізації.

Мінрегіон планує провести серію публічних обговорень питань розмежування повноважень та ресурсного забезпечення, а вже у вересні – спрямувати законопроєкти на розгляд Верховної Ради.

Для шполян зміниться лише назва району

Шполянський район – це населені пункти: місто, 35 сіл, 1 хутір. Цими населеними пунктами управляли 27 сільських рад, міська рада, районна рада, райдержадміністрація. Після виборів 25 жовтня буде:

Шполянська ОТГ –  місто, 21 село, 1 хутір. Управління – 1 міська рада.

Матусівська ОТГ – 2 села. Управління – 1 сільська рада.

Лип’янська ОТГ – 12 сіл. Управління – 1 сільська рада.

— Тобто села і міста ніде не подінуться, жителі села так і залишаться жителями села, жителі міста так і залишаться жителями міста, але без приставки «райцентр», – пояснює голова Шполянської райдержадміністрації Наталя Коваль.

Повноваження і бюджет (кошти)  колишньої районної ради перейдуть до ОТГ. Повноваження райдержадміністрації в частині виконавчих органів районної ради  перейдуть до ОТГ, в частині державних функцій – виконуватимуть їх до прийняття нових законів про місцеві державні адміністрації.

Всі три громади, розташовані на території нинішнього Шполянського району, будуть у складі Звенигородського району.

Для жителів Шполянщини зміниться тільки назва району. Географічний центр  залишається, адже від зміни назви «Шполянський район» на «Звенигородський» координати не змінюються. Фізично він вже розміщений на території Шполянської ОТГ.

На базі нового району будуть створені нові місцеві органи виконавчої влади (райдержадміністрації або префектури).  На 18 об’єднаних громад досить. Чи існуватиме Звенигородська районна рада і якими будуть її повноваження – питання ще відкрите в Уряді і у Верховній Раді.

Всі представництва центральної влади залишаються у Шполі. Соціальне управління також існуватиме, тільки прийматимуть вже через ЦНАПи (Центри надання адміністративних послуг), які вже повноцінно працюють у Шполянській і Матусівській ОТГ, найближчим часом запрацює і в Лип’янській ОТГ.

Лікарня з 1 квітня 2020 року фінансується за кошти НСЗУ і залежна від коштів районного бюджету тільки в частині оплати енергоносіїв. Ця залежність перейде до ОТГ, які обслуговує лікарня. Розвиток її залежить не від району, а від персоналу і обладнання, відповідно – якості наданих медичних послуг.

– Все майно, установи та організації районних рад перейдуть на баланс громад на території яких вони знаходяться. Перехідний період орієнтовно до липня 2021 року. Ті представники райрад, РДА, які наразі блокують і «оплакують» райони, можуть спробувати знайти своє місце в нових ОТГ, районах, області, а не триматися до останнього за свої крісла. Втрата влади завжди болісний процес, але заради блага людей варто перетерпіти… –зазначає Наталя Коваль.

– Я завжди вболівала за реформу місцевого самоврядування, наближення якої  до стандартів «Європейської Хартії місцевого самоврядування» зараз, як ніколи, близьке.