Шполянські АТОвці шукали правди у владних кабінетах

Чому отримання земельних ділянок затягується в часі?

    Минулої п’ятниці члени Шполянської районної спілки учасників АТО зібралися у великій кількості в залі засідань районної ради, аби обговорити актуальне для них питання — виділення земельних ділянок.

  Відомо, що законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.

    Як зазначає голова спілки Віктор Савчук, точною інформацією про число АТОвців, які вже отримали у приватну власність земельні ділянки, він не володіє. Лише є приблизні дані: близько 30%, серед яких є і учасники бойових дій з інших районів. Тому розібратися в цьому важко. Існує нині проблема: більшість шполянських захисників свідоцтва про право на власність не отримують вже тривалий час після написання заяви. Процес тягнеться вже рік-півтора. Проблеми існують, зокрема, на рівні територіальних громад, де місцеві ради вишукують вільні ділянки із земель запасу, ведуться домовленості із орендарями земель про розірвання угод на користь учасників бойових дій. Результати перемовин є різними.

   На зібранні АТОвців був присутній виконуючий обов’язки начальника відділу у Шполянському районі Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області Олександр Матвійчук, який відповідав на запитання учасників зборів. Зокрема, хлопці цікавилися, чому при наявності у багатьох наказів Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою далі справа не рухається. Відповідей на свої питання АТОвці не знайшли, багато з них впродовж засідання покидали залу, махнувши рукою від зневіри. А всі, хто лишилися, прийняли рішення їхати до Черкас з мирним протестом до стін будівлі  Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, щоб вимагати пришвидшення процесу надання землі учасникам АТО.

   У середу, 2 серпня, шполянські учасники АТО дійсно приїхали до обласного управління Держгеокадастру. Сільський голова села Товмач, доброволець АТО, член спілки учасників АТО в Шполянському районі, так прокоментував візит шполян під час спілкування з кореспондентом «Шполяночки+»:

   — Сьогоднішня акція шполян змотивована тим, що блокується надання учасникам АТО земель по 2 га на  різних стадіях. Не зрозуміло де саме. Обласний Держгеокадастр каже, що це в районі недопрацьовують, а районний переконує, що, навпаки, — обласні винні. Як ви знаєте, 7 червня вийшла постанова КМУ «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Вона передбачає те, що якщо орендар відмовляється від держземлі, то вона йде на аукціон і лише 25% з таких земель можуть бути передані АТОвцям. Немає гарантій, що після цього земля перепаде АТОвцю. Орендарі не хочуть відмовлятися від землі, бо втрачають на цьому і не впевнені, що такий вчинок піде на користь саме АТОвцям.

   Сергій Валентинович також повідомив, що до 50-ти учасників АТО зі Шполянщини вийшов поспілкуватися заступник начальника управління, якому вони озвучили свої вимоги: створити комісію по Шполянському району і розібратися по кожному АТОвцю, чому хлопці отрмують необґрунтовані відмови, чому постійно губляться документи, чому більше року вони чекають і безрезультатно носяться з папірцями. Найбільше перепон на шляху мають одноосібники, які самі хочуть обробляти землю та цим забезпечувати свою родину. Якщо їх не почують, забиватимуть кілки на полях, таким чином, вдаючись до радикальніших дій.

   Цього ж дня шполянські фронтовики побували і в облдержадміністрації. З ними зустрівся заступник губернатора Віталій Коваль.

   Наскільки переконливими здалися для обласних чиновників вимоги шполянських учасників АТО, дізнаємося, уважно слідкуючи на наступними подіями.

Офіційні цифри

   У Шполянському відділі Держгеокадастру повідомляють, що Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області надано 239 наказів про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою на загальну площу 473,05 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності Шполянського району. Головне управління прийняло 69 наказів про затвердження документації із землеустрою та надання у власність земельних ділянок загальною площею 136,17 га. В цілому по району із числа вільних (ненаданих) земельних ділянок пропонуються учасникам АТО 22 земельні ділянки на площі 336,7 га із числа ненаданих земель державної власності.

Наталія ДАВИДЕНКО