Минулої п’ятниці два мікроавтобуси вирушили зі Шполянщини у південному напрямку. Волонтери із Шполи, Сигнаївки, до яких приєдналися і ватутінці, везли зібрану від благодійників допомогу Черкаському батальйону територіальної оборони, який дислокується в Одеській області. У ньому несутьвійськову службу 11 добровольців із Шполянщини. У дорозі до шполян приєдналися учасники проекту «Народна філармонія» на чолі з нашою землячкою, народною виконавицею української пісні Русланою Лоцман. Разом з волонтерами у поїздці брали участь представник районного військкомату Олег Капішинський та кореспондент газети «Шполяночка+» Наталія Давиденко.
Цей проект є моментом вияву особистої позиції, активності того чи іншого артиста у суспільному житті країни
Проект «Народна філармонія» — це серія мистецьких заходів, покликаних піднімати бойовий дух Української армії у непростий для держави час. Протягом двох місяців учасники проекту відвідали вже 15 областей. Дали концерти у 40 військових частинах для 15 тисяч військовослужбовців, а також завітали до 4 дитячих будинків, де зараз мешкають переселенці з Криму та Сходу України. До проекту долучились відомі українські митці — Народні артисти України Раїса Недашківська, Фемій Мустафаєв, Володимир Талашко, Заслужені артисти України – Леся Горова, Тарас Компаніченко, гурти «Горлиця», «Тарута» та багато інших. Міністр культури України Євген Нищук, підтримуючи ініціативу митців, вважає, що цей проект є моментом особистої позиції, активності того чи іншого артиста у суспільному житті країни. Проект втілюється за сприяння Міністерства культури України, Міністерства оборони України та за підтримки Благодійного фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну». В рамках відзначення дня Незалежності України плануються урочистий захід у столичному Палаці «Україна», де буде продемонстровано фільм про акцію єдності армії, митців і всього народу України.
У дорозі мобільний телефон Руслани не стихав. Усе працювала над планами на наступний тиждень, узгоджувала графіки поїздок в інші військові частини, домовлялася з відомими артистами про участь у проекті. Разом з Русланою Лоцман батальйон «Черкаси» відвідали співачки Уляна Воробей з Тернополя, Валерія Кисла з Звенигородки, Народні артисти Олесь Харченко, Гурбан Аббасов, бард Юрій Поляков. Благословення військовослужбовці отримали від отця Василя Української автокефальної церкви зі Звенигородки, який вручив солдатам іконки, хрестики та друковані молитви, які передала громада парафії Різдва Пресвятої Богородиці зі Шполи.
У батальйоні «Черкаси» ми відчули високий бойовий дух і рішучу готовність вступати в бій з ворогом
Кожен із них у будь-яку хвилину готовий до переводу зі складу батальйону в одну з військових частин, що беруть участь в антитерористичній операції на сході України. Дух патріотизму та рішучості відчувався з перших хвилин, відколи ми прибули до місця дислокації батальйону. На питання, чи можливе переведення солдат у гарячу точку, командир батальйону відповів, що наказ може надійти у будь-яку хвилину. Підготовка бійців триває безперервно, та особливо приємно відзначити те, наскільки шполянські військовослужбовці користуються рівнем довіри у командування батальйону, отримують серйозні завдання, з якими професійно справляються. Шполянщина має привід для гордості такими патріотами України як Олександр Міцкевич (помічник командира батальйону з правової роботи), Олександр Шпиця (заступник начальника штабу), Андрій Собенніков (заступник командира роти з озброєння), Андрій Гончаренко (начальник контрольно-технічного пункту), Едуард Тимчак (командир відділення), Сергій Нор (начальник продовольчої частини), Богдан Науменко (старший радіотелеграфіст), Артем Воронін (старший водій), Павло Гук (паропровідник-кочегар), Сергій Денисенко (старший водій), Андрій Кулинич (стрілок).
Багато небайдужих шполян, котрі виявили бажання допомогти українським військовим, долучилися до волонтерської акції, яку організувала жителька Шполи Лілія Усик (Лоцман). Пункт прийому допомоги працює постійно при Сигнаївському сільському Будинку культури, яким опікуються її працівники — Галина і Олександр Лоцмани. «Про мене нічого не треба писати, — наголошує у нашій розмові пані Галина. — Мені лиш хочеться в житті хоч якусь часточку докласти на благо наших захисників, підтримати їх і матеріально, і морально, бо це все — заради перемоги народу над ворогами!»
Усе зібране коштом шполянських благодійників було узгоджено з командуванням батальйону, тож везли саме ті речі, яких частина потребувала. Зокрема, всім шполянським військовослужбовцям закуплено 15 бронежилетів з розвантажками вітчизняного виробництва (клас 4+), 6 дощовиків, 2 набори автоключів, 10 рукомийників, 8 кранів для душу, ножовки, ножі , 1000 мішків для укріплення блок-постів на кордоні з Придністров’ям, де наші військові несуть варту. Шполянин Віктор Ярошенко передав 20 національних прапорів, яким солдати особливо раділи, а 3 прапори пошили досить великих розмірів .
«Ці бронежилети ми закупили на кошти, отримані від меценатів готівкою, — розповіла Лілія Усик. — Обов’язково ведемо прозору звітність, намагаємось робити все, щоб надана допомога потрапляла до пунктів призначення, не «губилася в дорозі», як це часто спостерігаємо в нашій країні».
Допомогли зібрати допомогу для цієї поїздки наступні благодійники:
Дмитро Кравченко (Голова наглядової ради Групи компаній «ЛНЗ») — 50 000 грн.;
громада села Скотареве — 7400 грн.; Лога Н.О. — 1200 грн.;
працівники міської ради — 1070 грн.;
Плахотнюк С.М. — 1000 грн.;
ФГ «Першоторавневе» (с. Лозуватка) — 1000 грн.;
Рубіна Л.В. — 1000 грн. (пальне);
Комар П.В. — 720 грн. (товар);
Товариство Червоного Хреста — 600 грн.;
Плохута В.С. — 400 грн. (товар);
Поліщук Ю.П. — 400 грн.;
Дердуга Ю.Л. — 200 грн.;
Міцкевич О.Б. — 100 грн.;
Олійник І.Б. — 100 грн.;
Жидаєв Є.А. — 50 грн.;
Крижній О.М. — 60 грн.;
Богурська О.В. — 20 грн.;
Страшна Л.М. — надала набір засобів гігієни.
Пальним забезпечили Плахотнюк С.М. (50 л), Ляшенко Ю.В. (50 л).
З благодійного рахунку Товариства Червоного Хреста оплачено засоби особистої гігієни на суму 2000 грн.
Репортаж із Котовська Наталії ДАВИДЕНКО (фото автора)