Спалювання сухої трави та сміття — категорично заборонено. Таке попередження кожен чув неодноразово. А в умовах воєнного стану, згідно зі змінами, внесеними до Кримінального кодексу, такі дії розцінюють ще й як злочин, який передбачає покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років. Шполянські муніципали кажуть: підпалів нині поменшало, люди бояться. Однак через це з’явилася нова біда — стихійні сміттєзвалища. Чому спалювати сухостій — це незаконно і небезпечно та куди звертатися, щоб оформити «офіційний» спосіб позбавитися сміття — дізнавалася «Шполяночка+».
Одне правопорушення – як альтернатива іншому
Під час патрулювання на території міської громади від початку року зафіксували вісім правопорушень, які стосуються спалювання опалого листя та сміття, розповів інспектор КП «Муніципальна інспекція» Шполянської міської ради ОТГ Богдан Кирдан. Відповідно, склали протоколи.
«Як наслідок, на ініціаторів «несанкціонованого вогнища» очікують значні штрафи. Для фізичних осіб сума коливається від 340 до 1 360 гривень, а для юридичних – від 850 до 1 700 гривень, адже за правилами благоустрою категорично заборонено спалювати сміття, бур’яни та опале листя на території міста і в населених пунктах», — розповів він.
Якщо порівняти з минулим роком, кількість підпалів сухої рослинності зменшилася в рази, додав інспектор:
«Люди бояться і стримуються спалювати сміття у період воєнного стану, бо такі дії прирівнюються до диверсійної роботи і передбачають кримінальну відповідальність. Хотів би відмітити це як позитив. Але, на жаль, поряд із цим більшість знайшла «новий вихід» у негативний бік — якщо немає можливості спалити, значить можна викинути будь-куди, аби з двору. Через таку непорядність, безвідповідальність та низький рівень культури знову почали рости стихійні сміттєзвалища».
У Шполі переважає приватний сектор, тому постійні відходи бур’янів з городини чи присадибних ділянок це «закон життя», зазначив головний інженер КП «Благоустрій» Шполянської міської ОТГ Олександр Приблуда.
«Особливо людей хвилює, як позбутися сміття навесні та восени. Шкода, що більшість продовжує вирішувати проблеми протиправними і свавільними діями. Ми комунікуємо з людьми, закликаємо дотримуватись чистоти і правил благоустрою міської громади», — розповів він.
Для зручності шполян діє послуга з вивозу твердих побутових відходів, якою займається комунальне підприємство «Благоустрій». Люди можуть звертатися щодня (крім суботи та неділі) для укладання договору за адресою: м. Шпола, вул. Юрія Межакова, 23, тел: (04741) 2-08-33. Послуга коштує 371,14 грн (без послуги вантажників).
«Якщо це комусь здається задорого, як вихід — трактор із причіпом можна замовити, скооперувавшись із сусідами чи навіть всією вулицею і вивезти непотрібне сухе листя чи гілля на сміттєзвалище», — додав пан Олександр.
Люди отруюють самих себе
При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється більше восьми кілограмів мікрочастинок диму. До їхнього складу входять пил, окиси азоту, важкі метали та безліч канцерогенних сполук. З димом у повітря надходять діоксини – одні з найотруйніших для нашого організму речовин.
Суттєво посилює забруднення атмосфери різноманітне сміття, яке горить разом із сухою травою та опалим листям. При згорянні поліетиленового пакету в повітря вивільняється близько 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною кашлю та різних захворювань верхніх дихальних шляхів. Дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні речовини. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.
Призводячи до серйозних порушень стану навколишнього природного середовища, випалювання завдає непоправної шкоди здоров’ю. Внаслідок цього за останні роки відбувається катастрофічне поширення ракових захворювань, хвороб легенів, різного роду алергій.
До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди, які можуть бути пофарбовані олійною фарбою, що містить свинець.
Дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. Особливо небезпечним є вплив такого диму на організм дітей.
На присадибних ділянках рослини нерідко окроплюють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згоранні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми окроплюємо від колорадського жука.
Необдумане вбивство
При спалюванні рослинності, зокрема опалого листя, гине безліч дрібних ссавців, комах та молюсків, які не здатні врятуватися через свою малорухливість. Хтось з них згорає, хтось задихається від їдкого диму, а повторне заселення випаленої території відбувається дуже повільно й триває не один рік, залежно від її площі. Надовго покидають місцевість після втрати середовища існування і птахи.
Комахи, равлики, польові звірі, птахи з відкладеними яйцями, кроти під землею, зайці, які заживо горять у норах – ні цифрами, ні фото не передати масштабів цього екологічного лиха.
В інтернеті сотнями викладають мотиваційні ролики, де людей закликають не палити суху траву, бо в ній хтось живе. Питають, чому українці так бездумно знищують тварин на своїй землі, в той час плачуть за коалами, які гинуть у пожежах в Австралії.
Злочин і покарання
3 березня 2022 року внесли зміни до Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану.
У статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема, й сухої рослинності.
Масштабні вогнища можуть розцінювати як подання світлових сигналів ворогу. Водночас задимлення обмежує видимість та огляд місцевості бійцями Збройних Сил України та територіальної оборони.
Відтепер такі дії розцінюються як кримінальний злочин, який передбачає покарання у вигляді ув'язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.
Надто небезпечними є пожежі в межах охоронних зон – поблизу енергетичних об’єктів та ліній електропередачі. ПАТ «Черкасиобленерго» нагадує: під проводами та поблизу енергетичних об’єктів розводити багаття категорично заборонено. Вогонь та висока температура можуть спричинити замикання, а інколи навіть аварійне вимкнення лінії. При цьому може статися обривання проводу і як наслідок – удар струмом, який нерідко закінчується летально.
У разі виявлення загоряння в охоронних зонах ліній електропередачі або на іншому об'єкті енергетики негайно повідомте за телефоном «101» пожежно-рятувальний підрозділ або зверніться за багатоканальними номерами кол-центру ПАТ «Черкасиобленерго» (0472) 33-87-87, (093) 170-40-57, (050) 434-87-87, (067) 690-48-48.
Окрім безпосередньої загрози для здоров'я, спалювання листя і сухої трави призводить до руйнації ґрунтового шару, бо гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Також, як згадувалося вище, дуже часто це призводить до великомасштабних пожеж, в яких гинуть тварини. А іноді й люди. Крім того, вогонь може зіпсувати житло й подвір’я. А ще – стосунки із сусідами.
Бережіть себе і своїх близьких! Не допомагайте ворогу та з повагою ставтесь до роботи рятувальних служб. Нині вони працюють у надскладних умовах, рятуючи людей від пожеж та з-під завалів пошкоджених будинків.
Підготував Сергій Зубатов