Ставок розбрату: як на Шполянщині водні об’єкти орендують

З бійками, погрозами та звинуваченнями. У Лип’янці розгорівся справжній скандал навколо оренди центрального Ясівського ставка, на який тривалий час не оформлена оренда. Оскільки оренда водоймів приносить додатковий прибуток місцевому бюджету сільська рада вирішила легалізувати оренду ставка і провести аукціон. Втім, у місцевих жителів таке рішення місцевої влади одразу викликало невдоволення, селом поповзли пересуди про нібито «переділ ласого пирога». Чому сільська рада пішла на такий крок та що обурило громаду, дізнавалася «Шполяночка+».

Відомо, що оренда різноманітних водойм з метою розведення риби набула широкого поширення ще на зорі незалежності нашої держави. Впродовж багатьох років відпрацьовувався правовий механізм користування водними об’єктами. Водно-земельні відносини виступають нині єдиним комплексним об’єктом правового регулювання. Вони регулюються як Водним, так і Земельним кодексами України, а також Законом України «Про охорону навколишнього середовища», оскільки земля і води одночасно є об’єктами природокористування і виступають предметом екологічних відносин.

Кожне село Шполянщини багате на водойми — як у межах населеного пункту, так і за ними. Якщо ставками, що знаходяться за межами села, нині розпоряджається обласний Держгеокадастр, то ставками у межах села розпоряджається сільська рада. Переважна більшість ставків у Шполянському районі перебувають в оренді. А договори оренди мають обов’язково пройти державну реєстрацію,  без чого оренда вважається недійсною.

Користування ставками є чи ненайболючишим предметом сварок місцевих жителів практично кожного села в районі. Проте у Лип’янці дійшли вже і до бійок.

Усі договори на оренду ставків у межах села мають державну реєстрацію, від чого лип’янський сільський бюджет постійно отримує дохід. Однак один ставок – центральний, який місцеві жителі називають Ясівським, вже довгий час офіційно в оренді не перебуває. Справа в тім, що попередній орендар помер, а для визначення нового орендаря потрібно провести аукціон. Механізм його проведення довго не затверджувався на вищому державному рівні, і останні років із 10 практикувалося укладення тимчасових угод, котрі у нинішній час є юридично не дійсними. Тому, аби уникнути закидів щодо корупційних дій, сільська рада вирішила легалізувати оренду Ясівського ставка та провести аукціон.

А тим часом серед місцевих потенційних учасників конкурсу почали розгортатись справжні пристрасті. Дійшло до прямих погроз та навіть до бійки, яка здійнялася під час нещодавніх святкувань у центрі села. Серед місцевих жителів поповзли пересуди про нібито «переділ ласого пирога», звинувачень на адресу влади у зацікавленості сприяти одним і відштовхнути інших від конкурсу тощо.  

Прокоментувати такі чутки кореспондент «Шполяночки+» попросила  сільського голову Лип’янки Сергія Іщенка, який розповів наступне.

— Враховуючи той факт, що місцева скарбниця втрачає дохід від можливої оренди Ясівського ставка, в цьому році сільською радою розпочато процедуру проведення аукціону. Вже виготовлено технічну документацію та проведено тендер на обрання ліцензованої організації, яка проводитиме аукціон, — розповідає Сергій Юрійович. — Ніхто в процес проведення аукціону не може втручатися, у тому числі — сільський голова. Мені зовсім однаково, хто саме виграє конкурс, я нічию сторону не приймаю і жодних визисків не маю з цього, окрім бажання поповнити сільський бюджет. І я це намагаюся пояснити односельцям, щоб розвіяти усі непотрібні домисли. В першу чергу я зацікавлений у законності оренди та відсутності всіх приводів для звинувачень у корупції, а також — у збільшенні джерел доходів до бюджету. Розумію, що люди по-різному можуть це сприймати. Зараз, наприклад, сільська рада отримала усну інвестиційну пропозицію від немісцевого підприємця, який планує в селі відкрити пташину ферму. Дехто в селі тривожиться, що це піде на шкоду екології. Але, на мій погляд, було б не погано, коли в нас з’явилися б додаткові робочі місця та збільшення надходжень до бюджету із ПДФО. Але наголошу, що це поки що на рівні задумів. Дуже б хотів, щоб напруга навколо Ясівського ставка розрядилася, і, йдучи на конкурс, усі бажаючі учасники аукціону перестали з’ясовувати між собою стосунки, звинувачувати при цьому мене особисто. Сварки й погрози ні до чого доброго ніколи не призводять. І до того ж, для всіх спорів існує суд.  

Отже, залишається зачекати на результати аукціону, який буде проведений нинішньої осені. Хочеться сподіватися, що це не переросте у ще більший конфлікт. Адже цивілізованого підходу до всіх процесів функціонування нашої держави, звичайно, хотілося б усім. І при цьому аби правові процеси не ставали сумнівними, а людські стосунки більше ніколи не нагадували бурхливі 90-ті.

Наталія ДАВИДЕНКО