Терешки перед великим вибором

ГОСПОДАРЮВАННЯ НА СЕЛІ

Зважаючи на кардинальні зміни у місцевих суспільно-господарських процесах, останній рік став для Терешок знаковим. Рік тому вперше за понад 20 років селяни обрали іншого сільського голову, змінився власник сільськогосподарського підприємства ПрАТ імені Шевченка, яке увійшло до складу Групи компаній «ЛНЗ».

А ще декілька років тому депутати сільської ради змушені були з’ясовувати свою роль у місцевому самоврядуванні, адже на сесії сільської ради їх не скликали, натомість рішення про розподіл бюджетних коштів дивним чином ухвалювалися самостійно. Терешки – єдине село на Шполянщині, де відсутній заклад культури, а приміщення сільської ради останній не належить. На щастя, життя не стоїть на місці, і вже сьогодні у селі можна помітити цілий ряд позитивних змін, які радують самих жителів села і надихають на подальше реформування.

ЖИТТЯ
ПО-СОЦПАРТНЕРСЬКИ
Влітку за ініціативи Групи компаній «ЛНЗ» у Терешках (які і у всіх селах, де компанія орендує землі) було впроваджено механізм соціального партнерства, за яким громада села почала отримувати від ЛНЗ додаткові виплати у сумі 100 грн за 1 гектар орендованої землі на території села. Загалом ця сума склала близько 180 тис. грн. На що витратити соцпартнерські гроші, вирішували на загальних зборах села.

В першу чергу за додаткові кошти громаді нарешті вдалося зробити ремонт у Терешківському ФАПі. За словами сільського голови Валентини Драчової, на всі потреби сільського закладу охорони здоров’я соцпартнери витратили 46 тис. грн. Завдяки додатковому фінансуванню у приміщенні ФАПу відремонтовано старий дах, проведено систему водопостачання, встановлено умивальники, зроблено косметичний ремонт у кімнатах, придбано два холодильника, замінено старі дитячі ваги на нові сучасні. За кошти районного бюджету в сумі близько 40 тис. грн. придбано і новий твердопаливний котел. Тож тепер остаточно вирішено і питання належного температурного режиму у ФАПі, де також знаходиться і кімната сільської бібліотеки.

Завзяті молоді батьки теж внесли свою пропозицію в розвиток інфраструктури села. І вже незабаром за підтримки соціального партнерства з ЛНЗ у Терешках, на вигоні, по вулиці Молодіжній, заяскравіло справжнє казкове містечко, новенький дитячий майданчик. Діти чи не щодня радіють власному острівцю розваг, де оселилися різноманітні тварини, машини та гойдалки, створені фантазією їхніх батьків та коштом соцпартнерів.

Не залишили без уваги і школу. За пропозицією сільської ради та керівництва загальноосвітнього закладу соцпартнерські кошти в сумі 27 тис. грн. спрямували на будівництво водопостачання до їдальні, встановлення умивальників та мийок для кухні, нових вхідних дверей для будівлі молодших класів.

Завдяки фінансовій допомозі ЛНЗ у розмірі 25 тис. грн. нарешті відзначило новосілля і поштове відділення. Його переселили у нову відремонтовану кімнату в будівлі контори. До цього ж установа знаходилася на задвірках у чагарниковій гущі, куди, за словами місцевих жителів, було моторошно навіть наближатися.

НА ПОРОЗІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ
РЕФОРМИ
Якими ж подальшими планами нині живе село? За словами сільського голови Валентини Драчової, сільський бюджет поточного року склав 800 тис. грн, а також додатково розподілили 600 тис. грн. вільних коштів. Не густо, але відвідувачі сільської ради запевняють, що й так задоволені всіма реалізованими справами за останній рік та сподіваються й надалі змінювати Терешки на краще. Але можна цього досягти повільними темпами, а можна й задати їм стрімкості.

Як відомо, в наступному році на завершальну пряму в Україні вийде адміністративно-територіальна реформа, яка призведе до зміни системи управління, яке не омине жодне село України. Тож нині саме час визначатися і терешківцям, у якому форматі існувати далі, щоб забезпечувати ефективне функціонування громади, покращувати якість життя кожної людини, формувати «бюджети розвитку» на довгострокову перспективу. Відкинувши всі страхи, розповсюджені міфи та плітки, наразі селянам вкрай важливо взяти активну участь у прийнятті спільного рішення.

Яким же є геостановище Терешок? Чи мають вони ґрунтовні підстави сподіватися на власну спроможність?

Чи знають пересічні селяни, які насправді вигоди та ризики можуть бути для них самих? Очевидно, що ні.

Деякі «спритні» сільські активісти вже прорахували свої особисті інтереси і взялися збирати підписи по селу проти пропозиції Шполи об’єднатися з містом. Але чи свідомо люди ставлять свої підписи у цих листах? Чи знають вони, що зміниться для кожного з них при виборі того чи іншого варіанту?

У першому варіанті — об’єдання зі Шполою — орієнтовна цифра майбутнього бюджету Шполянської ОТГ подвоїться, і якщо нині на одного жителя Терешок припадає близько 1400 грн, то в разі об’єднання зі Шполою ця цифра збільшиться до 2500 грн. До того ж, таке об’єднання дасть поштовх розвитку гуманітарної сфери, адже сільська школа й ФАП перейдуть на утримання багатомільйонного міського бюджету. Як і раніше функціонуватиме сільська рада, просто по-новому називатимуть сільського голову (при об’єднанні він стане «старостою»).

У другому варіанті — Терешки й Сердегівка залишаться сам на сам зі своїми амбітними планами й невеликими можливостями.

Та містяни, як вже зрозуміло, нікого не вмовлятимуть об’єднуватись, адже їм вистачить й одного села, щоб утворити Шполянську ОТГ. Тож, вибір у кожного свій.

Наталія ДАВИДЕНКО
(фото автора).

ДОВІДКА.

У 2015 році в Україні було утворено 159 ОТГ.

Впродовж 2016 року перші вибори відбулися у 25 ОТГ. Станом на 7 жовтня 2016 року в ЦВК надійшло 171 звернення від облдержадміністрацій про призначення перших місцевих виборів в об’єднаних громадах.

У 25-ти з них перші місцеві вибори не могли бути призначені в зв’язку з їх приналежністю до суміжних адміністративно-територіальних одиниць.

11 грудня 2016 року відбулися перші місцеві вибори ще у 41 ОТГ, а 18 грудня відбудуться у 143 громадах.

Таким чином, 209 ОТГ з 1 січня 2017 року зможуть вступити прямі міжбюджетні відносини, отримати додаткові повноваження та ресурси, передбачені діючим законодавством, а загалом в Україні буде 368 об’єднаних територіальних громад: 205 сільських, 113 селищних та 50 міських.