«Візове» ошуканство: будьте пильними

Не секрет, що сучасні реалії життя змушують велику кількість українців шукати заробітку за кордоном. Як правило, наші співгромадяни їдуть до ближньої Польщі, де пропонується широкий спектр робочих місць із набагато вищою заробітною платою, порівняно з Україною. Тож, нашого брата нині в Польщі можна зустріти частіше ніж поляків, а мова наша там лунає на кожному кроці.

Як довго українці будуть масово мігрувати — передбачити важко. Але нинішню ситуацію поки що не змінити і все більше наших земляків вдаються до оформлення робочих віз.

«Шполяночка+» вже висвітлювала тему наших у Польщі, де українські заробітчани повідомляли про таке негативне явище як шахрайство. Шкода, що навіть у такій ситуації треба остерігатися недобросовісних співвітчизників, які прагнуть легких грошей на отриманні віз.

У Шполі також виявилися шахраї, які користуються безвихіддю людей і наживаються на цьому.

Днями до редакції звернулася жителька Шполи Наталія Ласота, яка розповіла свою історію.

Сімейні обставини змусили пані Наталію прийняти рішення їхати до Польщі на роботу. Ця країна не чужа для неї, адже був період, коли жила там декілька років. З чого починати оформляти документи, не знала. Звернулася до друзів і знайомих, які порекомендували їй скористатися послугами такої собі Лариси. Жінка запевнила, що за певну плату допоможе.

— Я заплатила майже три тисячі гривень за відкриття візи, — розповідає Наталія Ласота. — Потім поїхала до Києва, де мені повідомили, що я не заплатила за страховку. Знову йду до Лариси, яка на це відповіла, що мені ще потрібно заплатити 800 грн. Я заплатила їй вказану суму. А потім ще декілька разів їздила до столиці. Але мої документи не були готові. Коли все ж таки конверт надійшов, то дізналася, що мені відмовлено в отриманні візи у зв’язку з фальшивими документами. Таким чином я залишилася і без грошей, і без шансу на поїздку до Польщі. Заяву про шахрайство з боку цієї Лариси я планую написати до поліції. А до вас звернулася тому, що хочу застерегти своїх співгромадян, щоб не потрапили на гачок до такої «помічниці». Бо, як з’ясувалося, від її «допомоги» постраждали й інші шполяни.

Чи розберуться з цією ситуацією правоохоронці та правосуддя, покаже час. Але ми вирішили пролити світло на справу самі.

За коментарем ми звернулися до Галини Лозової — представника приватної фірми з відповідною ліцензією, яка офіційно надає послуги з працевлаштування в Польщі.

— Ми знаємо, що трапляються випадки, коли люди звертаються до нечесних осіб, витрачають кошти на оформлення візи і отримують відмову. Після цього розчаровуються і вже не довіряють нікому. Коли ми беремося надати послуги людині, то вивчаємо всю її справу та попереджаємо про можливі перешкоди, наприклад, негативні фактори у біографії, котрі можуть стати на заваді, — пояснює пані Галина. — Але досі всі наші клієнти залишалися задоволеними, відмови ніхто ще не отримував. У випадку з пані Наталією ми можемо проаналізувати, що стало причиною відмови та, виключно за її бажання, посприяти отримати очікуваний результат.

Наталія ДАВИДЕНКО

ДО ТЕМИ
З 1 січня вступили в силу нові положення Євросоюзу, які посилюють контроль і працевлаштуватись українцям стало важче. Демографічна криза, міграція, брак кадрів на ринку праці і бюрократії в державних установах Польщі є основними проблемами держави сьогодні — про це йшлося на варшавському симпозіумі «Легальна міграція — можливість і виклик для польського ринку праці. Легалізація громадян України в Польщі». Під час обговорень констатувалося, що до Польщі прибуває рекордне число українців і ситуація на ринку праці змінюється на користь працівника. Вже з 1 січня 2017 року запрошення на роботу для українців видаються за новими правилами.

За словами директора агенції з працевлаштування за кордоном «Євроцентр-Україна» Олександра Оськіна, нововведення, яке набрало чинності з 1 січня 2017 року, — збільшення зарплати для трудових мігрантів. Дозволений законом мінімум збільшився з 8 до 12 злотих (78,9 грн) за годину. При цьому передбачається, що польська держінспекція з питань праці буде жорстко контролювати дотримання нового правила.

Раніше, якщо роботодавець в Польщі хотів запросити до себе на роботу українця, він повинен був отримати дозвіл на це. Такі документи видавали безкоштовно і за спрощеною процедурою.

Вони не передбачають жодних санкцій, якщо в результаті людина, для якої отримували дозвіл, не приступить до роботи. «Українець на підставі цього документа міг отримати візу і поїхати працювати не в Польщу, а, наприклад, в Німеччину, Нідерланди або Чехію. Таких випадків чимало і, природно, країни ЄС дорікали Польщі в тому, що через неї відбувається постійний потік мігрантів у Європу», — говорить Оськін. Тепер дозвіл на прийняття на роботу іноземців видаватимуть тільки підприємствам, які існують як мінімум рік, і за нього роботодавці повинні будуть сплачувати державний збір.

Оськін вважає, що нововведення не вплинуть на затребуваність трудових мігрантів з України. «Попит на працівників у цій країні вищий, ніж пропозиція. Українцям не варто хвилюватися, адже поляки, які могли б займати популярні серед українців вакансії в будівельній сфері або в легкій промисловості, їдуть на аналогічну роботу в Німеччину, Нідерланди або Британію. Там заро-бітна плата в 2—5 разів вища, ніж у Польщі», — упевнений Оськін. За його словами, нововведення сприяють легалізації ринку праці для українців за кордоном, адже агентства з працевлаштування тепер шукатимуть офіційні шляхи для тих, хто хоче поїхати на роботу в ту ж Німеччину, а не просто робити людям польські візи і відправляти їх незаконно.