Затяжні дощі з похолоданням призводять до надмірного зволоження ґрунту. А надлишок вологи за відсутності тепла провокує виникнення фітофторозу у помідор. Щоб уберегти рослини від хвороби та отримати гарні та неушкоджені плоди, можна взяти на озброєння ці поради.
Фітофтора – це паразитичний гриб, який вражає листя та плоди помідорів і спричиняє найнебезпечнішу хворобу – фітофтороз. На листях та плодах з’являються бурі плями, а самі плоди стають водянистими й непридатними для їжі.
Щоб попередити фітофтороз, досвідчені городники радять обприскувати помідори таким розчином: на 10 л води взяти 20—30 крапель йоду, 1–2 г марганцівки, 5 г борної кислоти (попередньо розчинити її у гарячій воді).
Хороший результат також дає обприскування рослин сироваткою. Це робити досить часто. Переважно поєднувати в обприскуванні сироватку з йодом. На 10 л води додати 20 крапель йоду і 1 л сироватки. Такий розчин містить молочнокислі бактерії, які допомагають боротися з хворобою і прискорюють дозрівання помідорів.
Для більш раннього дозрівання врожаю йодну настоянку можна застосовувати і частіше, тільки концентрацію йоду дещо зменшити (на 10 л води додати 5—6 крапель йоду).
Для підвищення результативності йодну обробку чергувати з обприскуванням настоєм часнику (ефективно, якщо все ж на листях з’явилися бурі плями). Готувати часниковий настій так: 100 г очищених зубчиків часнику подрібнити, залити 2 л води і настоювати добу. Потім водою довести об’єм розчину до 10 л і додати 1 г марганцівки. Обробити і листя і плоди, щоб фітофтора не перейшла на плоди.
Такі обприскування можна проводити 5—6 разів на сезон.
Також для профілактики фітофторозу помідори можна додатково обробити кілька разів за сезон бордоською рідиною або розчином мідного купоросу (1 столова ложка купоросу на відро води). Обприскувати по листочках.
І обов’язково помідорні кущі пасинкувати (вилучати в них частини пагонів) і видаляти нижні листочки, щоб кущі швидше і краще прогрівалися та провітрювалися.
Підготувала Влада ЛИПОВЕЦЬКА