ЗГУБНЕ ЛИХО

Наскільки загрозливою є комп’ютерна залежність?

Пристрасть до віртуальних ігор і соціальних мереж легко переростає у хворобливість психіки. Виборсатися з цієї пастки без допомоги психолога дуже складно.

Уявити сучасне життя без комп’ютера — неможливо. Послухати музику, знайти цікавий фільм, книжку і взагалі «покопатися у нетрях Інтернету» — здається, кожного торкнувся цей цікавий, корисний і... підступний світ. Підступність у тому, що звичка «дружити» з комп’ютером дуже легко і швидко переростає у невідворотну залежність. І подолати її без фахової допомоги непросто. Психологи жартома навіть означили новий термін — «електронний героїн». Проблема взаємодії людини й комп’ютера сьогодні неабияк актуальна.

І передусім — для молодого покоління. Саме молодь найчастіше підпадає під комп’ютерну залежність. У «віртуальну пастку» найчастіше потрапляють діти, які потерпають від конфліктів у школі, живуть в атмосфері постійних родинних чвар, не мають серйозних захоплень.

Для підлітка дуже важливий момент — освоєння особистісного простору. Його межі він підкреслює по-різному: захопленням новими музичними напрямами, облаштуванням — на власний розсуд — своєї кімнати тощо. Підліток не визнає життєвого стилю дорослих — тож створює свій. Він хоче виділитися, заявити про себе, хоче всім своїм виглядом показати: він дорослий, самостійний, не такий, як усі. Для самоствердження вже не треба демонструвати витривалість і фізичну силу звичними методами. І компетентність у комп’ютерній сфері нині дуже важлива для «статусу», для завоювання «авторитету» серед однолітків.

Як застерегти дитину від надмірної любові до комп’ютера?
Сучасні діти фактично не захищені від інформаційного і розважального непотребу. Те, що раніше було заборонено через низку причин, сьогодні доступне кожному. І розібратися, що саме варте уваги, а від чого треба тікати подалі, — непросто. «Головна порада для батьків: не вдавайтеся до деспотичних заходів. Просто поставте обмеження на відкриття деяких сайтів, самі пошукайте повчальні й корисні матеріали. Покажіть їх дитині, навчіть користуватися доречними програмами і додатками. У ваших силах захистити незміцнілу психіку своєї дитини від лавини ігор, розваг та іншого комп’ютерного ширвжитку.

Більше уваги приділяйте своїй доньці чи сину. Сучасний ритм життя залишає менше часу на родину. Але не забувайте: для дітей значно важливіша ваша увага і час, який ви проведете разом, ніж кількість грошей, які зможете заробити».

Психологи звертають увагу на те, що найчастіше дитині просто нічим зайнятися, крім комп’ютера. І тут завдання батьків — організувати їй цікаві заняття. Запишіть сина чи доньку на спортивну секцію: і користь для здоров’я, і спілкування з однолітками.

Дослухайтеся до своєї дитини — чого саме вона хоче.

Знаходьте час для спільного відпочинку. Під час відпустки чи на вихідних поїдьте родиною на екскурсію, покажіть дітям цікаві місця і пам’ятки в околицях. Такі мандрівки зближують.

Аби відучити дитину від комп’ютера, психологи рекомендують показувати їй... погані приклади з життя. Є ролики, в яких ідеться про випадки комп’ютерної залежності у дітей, коли доводиться вже звертатися по допомогу в профільні медичні заклади. Скажімо, у Південній Кореї для реабілітації дітей, залежних від комп’ютера, організовують спеціальні табори.

Обмежуйте купівлю нових електронних ігор та гаджетів (смартфони, плеєри тощо). Від засилля електронних «цяцьок» та новітніх технологій діти стають пасивними, у них розсіюється увага. І найголовніше — приділяйте більше уваги своїй малечі. Втратите дорогоцінний час для налагодження довірливих стосунків із дитиною — шкодуватимете все життя.

Скільки часу можна приділяти роботі на комп’ютері?
На думку психологів, дітям до 7 років узагалі не слід знайомитися з віртуальним світом. Дитина молодшого шкільного віку може приділяти комп’ютеру не більш як півгодини, дитина середнього шкільного віку — 30—45 хвилин, старшокласники — близько години.
Доросла людина стомлюється приблизно через три-чотири години після роботи біля монітора. У підлітків утома настає набагато швидше — через дві години, але вони абсолютно її не помічають, оскільки цілковито захоплені віртуальним світом.

Найбільше під час тривалої роботи за комп’ютером виснажується зір. Офтальмологи радять зменшити в такому випадку яскравість або контрастність монітора. До речі, стандартна норма роботи за комп’ютером для дорослої людини — три години на день. Якщо ви змушені весь робочий час проводити перед монітором — робіть регулярні перерви, відпочивайте хоча б по 10—15 хвилин на годину. Не завадить просто пройтися по кабінету, а ще краще — вийти на вулицю, вдихнути свіжого повітря, зробити гімнастику для очей.

Мирослава КРУК («Україна молода»).