29 СІЧНЯ ШПОЛЯНИ ВІДЗНАЧАЛИ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ

Із цієї нагоди в читальній залі районної бібліотеки відбувся вечір вшанування пам’яті молодих захисників Української Народної Республіки, які 95 років тому власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. На вечорі вшанування були присутні представники влади, районного військового комісаріату, громадськість, демобілізовані воїни АТО.

Працівники бібліотеки, перегортаючи сторінки історії, розповіли, що 29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.
Бій тривав лише п'ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради Михайло Грушевський (1917—1918 рр.) назвав вчинок київської молоді героїчним. Після цього про подвиг молодих звитяжців забули на більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано.

Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

На вечорі виступили голова райдержадміністрації Володимир Потапенко, голова районної ради Олександр Кузуб, учасник АТО Віктор Чайка, громадські активісти — шполяни Віктор Свердел, Віктор Слюсар та Олексій Пірогов. Заступник районного військового комісара Сергій Кільченко вручив медалі «Учасник АТО» демобілізованим воїнам, які проходили службу в зоні АТО.

На вечорі звучали тематичні пісні у виконанні солістів районного будинку культури ― Герої Крут є прикладом для сучасних воїнів — тому що були такими ж завзятими тоді, у 1918-му, як ті, кого ми назвали кіборгами в 2014—2015 роках. Вони були першими кіборгами у нашій історії, написав у своєму блозі на «Українській правді» голова Українського інституту національної пам’яті історик Володимир В’ятрович. ― Даючи оцінку цього бою, ми повинні розуміти, що це був бій не за станцію Крути. І навіть не за Київ 1918 року. Це був бій за Україну, за її майбутнє, — пише історик.

— Лише в такому контексті ми можемо по-справжньому зрозуміти значення того, що сталося в січні 1918-го під Крутами, — наголошує Володимир В’ятрович.

Лариса БАЧИНСЬКА.