Ще стародавні греки говорили, що біль – сторожовий пес здоров'я. Цей симптом є природним сигналом тривоги, який повідомляє про неполадки в організмі. За визначенням, біль – це неприємні сенсорні та емоційні відчуття, пов'язані з фактичним або потенційним пошкодженням тканин.
Медики розрізняють 10 видів фізичного болю: гострий, хронічний, шкірний, соматичний, внутрішній, фантомний, нейропатичний, біль при злоякісних пухлинах, психогенний і патологічний. Окремо виділяють біль душевний. Він не пов'язаний з органічними порушеннями, однак приносить людині не менші страждання, ніж біль фізичний.
Значення цього симптому настільки велике, що в медицині з'явився окремий напрямок – альгологія, наука, яка вивчає феномен і природу болю.
Вічний сторожовий
Біль – явище багатовимірне. Він виникає в результаті подразнення рецепторів тканин, внутрішніх органів, нервових закінчень, які передають імпульс по нервових волокнах до спинного мозку. Звідти сигнал про неблагополуччя, що виникло, потрапляє на «панель управління» – до головного мозку. Розумовий орган реагує моментально, включаючи колосальні захисні і компенсаторні механізми: напружуються різні групи м'язів, щоб не допустити пошкодження внутрішніх органів, збільшується кількість лімфоцитів у крові для захисту організму від інфекції, підвищується згортання крові – на той випадок, якщо біль пов'язаний з кровотечею.
За таких обставин біль є помічником. Але якщо він набуває інтенсивного характеру, то починає спричиняти руйнівний вплив.
У кожної людини свій больовий поріг. Багато хто схильний перебільшувати страждання, інші, навпаки, недооцінюють серйозність цього симптому. Як одні, так і інші ведуть себе неправильно. Біль ніколи не турбує без поважної причини, тому важливо розібратися у власних відчуттях.
Чому розколюється голова
Головний біль переважно виникає через перевтому: у мозку накопичуються недоокислені продукти розпаду, вони отруюють організм, провокують розвиток набряку, який чинить тиск на больові рецептори в судинах і оболонці мозку. Такий біль локалізується в лобовій або тім'яній ділянці.
Біль у потиличній частині голови або шиї сигналізує про підвищення артеріального тиску. Коли біль охоплює половину голови: лоб, тім'я, скроню чи потилицю, – це свідчить про наближення нападів мігрені. При перших симптомах необхідно вжити знеболювальне, оскільки на більш пізніх етапах купірувати біль буде складніше.
Проконсультуватися у невролога необхідно, якщо напади мігрені почастішали після 40 років.
Щемить і тисне в грудях
Біль у грудях – підступний симптом, який не можна залишати без уваги. Адже в цьому випадку він може бути іррадіюючим (від лат. іrradiare – випускати промені). Подразнення поширюється з однієї гілки чутливого нерва на іншу, а неприємні симптоми з'являються в тих частинах тіла, які не пов'язані з хворим органом. Ось чому бувають випадки, коли хворі приходять на прийом до стоматолога зі скаргою на біль в нижній щелепі зліва, а їх відвозять в кардіологічний стаціонар.
Живіт скрутило
У животі зосереджена найбільша кількість органів. Проблеми з травною, серцевою, видільною, ендокринною системами можуть відображатися болями в животі.
Головне правило: гострий біль у животі не можна блокувати знеболювальними, які стирають симптоми, і тому можна припустити такі грізні стани, як перитоніт, холецистит і навіть інфаркт міокарда.
Ломить кістки
Біль у спині і суглобах виникає в результаті дегенеративних процесів в хрящовій тканині, а також через обмеження нервових корінців хребта. Як правило, людина страждає від скутості рухів, може відчувати слабкість. Іноді такі стани супроводжуються підвищенням температури тіла, в місцях запалення нерідко виникає набряк.
Помножити біль на нуль
Терапія больового синдрому включає в себе три основних методики: фармакологічну, фізіотерапевтичну і психологічну.
Застосовувати будь-які знеболювальні препарати потрібно з великою обережністю, адже вони відрізняються великим діапазоном побічних ефектів. Перед початком прийому необхідно вивчити інструкцію.
Небезпечно вживати лікарські засоби разом з алкогольними напоями.
Лікувальна фізкультура, мануальна, фізіо- та рефлексотерапія дають позитивний ефект при комплексному лікуванні.
Головна біда в тому, що люди намагаються придушити біль, але при цьому навіть не намагаються з'ясувати причину його походження. Однак що швидше і правильніше ми зреагуємо на біль, то більше шансів позбутися його і зберегти своє здоров'я.