Боремося з амброзією!

Рослина, яка потрапила на нашу територію з Північної Америки, стала бідою для вітчизняного сільського господарства, благоустрою міста і здоров’я людей. Рослина з’являється на полях і вулицях наприкінці весни, а в липні починає квітнути. До жовтня під прицілом її шкідливого впливу знаходяться подвір’я і вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, залізничні насипи, береги водойм, посіви на полях і полезахисні смуги.

Амброзія — це небезпечний карантинний бур’ян що з’явилась на території України майже століття тому, але цього часу вистачило, щоб поширитись на нашому ґрунті, пригнічувати культурні рослини та маскуватись під звичайний полин та чорнобривці. Амброзія висушує землю і тим самим витісняє культурні рослини. Виникає дуже гостра необхідність у тому, щоб люди вели боротьбу з цією шкідливою рослиною. Це справа кожного представника громади. Головне завдання — не допустити бутонізації і цвітіння амброзії, тому що тільки одна рослина здатна утворити і розповсюдити до 40 тисяч насінин. Цим самим уже на наступний рік буде не одна рослина, а виросте 40 тисяч рослин, здатних шкодити нашому довкіллю. Восени, під час масового цвітіння, вона утворює мільярди пилкових зерен розміром 10-50 мікрон, котрі піднімаються з потоком повітря і переносяться, особливо на відкритій місцевості, вітром до двох кілометрів. Потрапивши в органи дихання людей, пилок здатний викликати алергічні захворювання різного ступеня важкості. В період цвітіння страждає велика кількість населення. Люди втрачають працездатність, у них набрякають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, з’являються нежить і сльозотеча.

Боротьба з цим небезпечним для здоров’я бур’яном повинна бути безжальною. Його потрібно скошувати 3—4 рази за сезон. Насіння амброзії розповсюджується з відходами, соломою, транспортом, тваринами, людьми. Розноситься вітром, водою при зрошенні чи при поливах. Тому щодня карантинний бур’ян може з’явитись там, де його не чекали. Єдиний спосіб не допустити епідемії — бути уважними, обережними та небайдужими. Не штрафи можуть допомогти у вирішенні даної проблеми, а участь кожної людини в ліквідації карантинного бур’яну амброзії полинолистої.

Закликаю жителів міста Шпола та сіл району не бути байдужими до поширення даного шкідливого бур’яну і прийняти участь у знищенні його поблизу своїх осель та в інших місцях методом скошування та виривання з корінням з подальшим його спалюванням.

Василь ОСТАПЕНКО,
державний фітосанітарний інспектор Шполянського району