Хто винний, а до чиєї совісті взивали? (із чергової сесії районної ради)

25 червня 2014 року відбулося засідання чергової 34-ї сесії Шполянської районної ради, на якому депутати внесли зміни до районного бюджету на 2014 рік, проаналізували хід виконання ряду програм та затвердили новорозроблені проекти районних програм: вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них на 2014-2015 роки; «Медичні кадри» на 2014-2017 роки. Також надано дозвіл на списання майна відділу освіти райдержадміністрації, та інше.

Пропоновані на розгляд сесії зміни до головного кошторису були викликані необхідністю розподілу цільових трансфертів з державного, обласного та сільських бюджетів, розподілу вільного залишку бюджетних коштів районного бюджету станом на 1 січня 2014 року та перерозподілом кошторисних призначень в межах загальних обсягів по розпорядникам коштів. Зокрема, на відділ освіти райдержадміністрації із вільного залишку бюджетних коштів районного бюджету виділено 604.1 тис. грн. загального та спеціального фондів. Отже, розпорядник коштів, який нещодавно продемонстрував свій, м’яко кажучи, неекономний підхід до бюджетних витрат на освітянські потреби, тепер отримав більш ніж значну суму для освоєння. Тож увага громадськості особливо відтепер має бути прикута до того, чи раціонально витрачатимуться бюджетні кошти, наприклад, на ремонт підлоги та теплотраси в Шполянській ЗОШ №5 на суму 139,3 тис. грн., фарбуватиметься дах у ЗОШ №1 (34 тис. грн.), закуплятимуться 140 колісників для шкільних котелень (13,3 тис. грн.), проводитиметься капітальний ремонт покрівлі СЮТ (150 тис. грн.) чи облаштовуватиметься кабінет психо-медико-педагогічної консультації на суму 32 тис. грн. (!!!) , та решта із запланованого.

Гарячі дискусії виникли навколо пропозиції фінансового управління райдержадміністрації збільшити кошторисні призначення на відділ культури і туризму райдержадміністрації на 200,4 тис. грн., з яких 187 тис. грн. — на оплату робіт по асфальтуванню прилеглої території біля кіноконцертного залу «Космос». Депутат Олексій Пірогов вніс пропозицію вилучити цей пункт з проекту рішення про зміни до бюджету-2014, оскільки роботи біля даного об’єкту проводились рік тому неналежним чином за ініціативи тодішніх керівників району — Черевка і Тимошенка. Перед приїздом в район колишнього губернатора Тулуба, вони прагнули зарекомендувати себе в його очах та розпорядилися про проведення робіт працівниками підприємства «Райавтодор» без затвердження проектно-кошторисної документації, без передбачення коштів на ці роботи у районній програмі економічного розвитку на 2013 рік, без згоди на це депутатського корпусу. Як повідомила на сесії перший заступник голови райдержадміністрації Ірина Береза, ці роботи здійснювалися тоді «в авральному порядку, а документацію робили вже заднім числом». Можна зрозуміти сьогодні Ірину Анатоліївну, яка зацікавлена в закритті цієї проблеми, адже борг за матеріали і роботу працівників «Райавтодору» автоматично ліг на її відповідальність, як виконуючого обов’язки голови райдержадміністрації. Але як у депутатів, так і в представників шполянської громади виникає ряд публічних запитань, на які хотілось би отримати відповіді.

Перше. Після зміни влади в державі суспільство стало на шлях очищення від тотальної корупції та злочинної діяльності серед чиновництва (тяжкий і тривалий процес). Пішли начебто в небуття диктаторські методи, якими намагалися ламати честь і гідність підлеглих колишні керівники району. Рік тому вони змусили керівника «Райавтодору» провести роботи на усних домовленостях, не думаючи про те, як будуть розраховуватися з працівниками та за використані матеріали. Знали, що гроші можна буде в крайньому випадку «вибивати» (такими були методи правлячої на той час Партії регіонів). І справді, не забарився той час, коли пропозиція виділити близько 300 тис. грн. на ці цілі з’явилася в міській раді. Але прискіпливих депутатів міськради ні переконати, ні зламати, на диво не вдалося. Проблема лишалася висіти в повітрі майже рік. То хто ж винен?

Друге. Ніхто не проти того, щоб люди отримували заробітну плату за проведені роботи. Але хіба ці роботи не треба планувати заздалегідь, враховуючи наявний ресурс в бюджеті? І головне — у цієї проблеми є винні — колишній голова Шполянської райдержадміністрації Черевко, колишній голова районної ради Тимошенко, колишній директор «Райавтодору» Варламов. Це з їх вини люди залишились без заробітної плати, а підприємство поставлено під удар фінансової кризи. Але на сесії заступник голови районної ради Олександр Павлов не вгаваючи, критикував саме депутатів, які ніяк не погоджувались прийняти це рішення. Навіть погрожував прізвища всіх «несумлінних» оприлюднити в районній газеті. Можливо, хтось і злякався, адже про справжню суть питання переважна більшість депутатів просто не здогадувалася. Взивали до їх совісті. Неодноразово ставили питання на переголосування, навіть поіменне. Не вистачало голосів. І що цікаво, результати першого голосування за основу, голова ради Скорик зарахував було як «рішення прийнято». Але присутні в залі депутати міської ради голосно обурилися з приводу того, що голоси ніхто ж не рахує! Після перерахування з’ясувалося, що їх не вистачає. Отак нинішній голова ради продовжує традицію ігнорувати регламент і законодавство від свого попередника Тимошенка. Склалось враження, що депутатів ламають з усіх сил. Навіть пропонувалося порахувати голоси від кількості присутніх, а не від загального кількісного складу депутатів, чого не можна було робити згідно регламенту районної ради. Коли торжествуватиме порядність ?  

Третє. А чи не могли б депутати разом з присутньою на сесії громадськістю потребувати у винуватців проблеми, відшкодувати ці 187 тис. грн.. з власної кишені, а не совістити тих, хто не створював цю проблему?                        

Компромісним рішенням стало таки направити все-таки ці 187 тис. грн. цільовим призначенням на заробітну плату працівникам «Райавтодору», а не на погашення боргу перед підприємством.

Багатьом не лише дивно, а й образливо, що після Революції Гідності так легко відбуваються колишні «проффесіонали» — за їх діяння тепер мусимо платити коштами зі спільної скарбниці, яка належить кожному громадянину району. І кожен має право не лише поцікавитися, як розпоряджаються нею, а й тримати цей процес під контролем.

На сесії побувала Наталія СТОРЧАК