Заразне вірусне захворювання: що шполянам потрібно знати про кір

Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання.Чим небезпечне воно для дітей та дорослих, та як убезпечити себе від нього, розповідаєлікар ЗПСЛ Надія Василівна Бульда.

Вірогідність підхопити інфекцію при контакті з інфікованим становить 100%. Вірус передається при прямому контакті, а також повітрям. Навіть більше, він здатний долати значні відстані й потрапляти у приміщення через вентиляційні шахти, вікна, замкові щілини, східці, коридори, тому заразитися можна просто перебуваючи в одному будинку із хворим.     

Як відбувається зараження кором?

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим, проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться.    Потім інкубаційний період завершується, і вірус починає швидко поширюватися всередині, вражаючи всі органи й тканини.

Підступність хвороби в тому, що перші її прояви легко сплутати зі звичайною ГРВІ.

 Як протікає кір?

- висока температура тіла (до 39°C), яка тримається 4–7 днів;

- погіршення сну, примхливість – вірус впливає на нервову систему малюка;

- нежить і біль у горлі – ознаки того, що вірус «господарює» у верхніх дихальних шляхах;

- сухий кашель – коли збудник кору дістається до голосових зв’язок, з’являється характерний «гавкальний» кашель;

- кон’юнктивіт – набряк повік через зниження імунітету призводить до зростання кількості хвороботворних бактерій;

- загальна набряклість обличчя – наслідок проникнення вірусу в лімфатичні вузли;

- втрата апетиту, біль у животі, пронос, нудота й блювота – можливі симптоми кору в дитини.                                                                                                                            

На 4–5 день хвороби з'являється висип – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня він поширюється на тулуб, ще через день – на руки і ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипів, стан дитини різко погіршується – знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.                                               

Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань настає поліпшення стану. Висипка або зникає зовсім, або змінюється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному його появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища – вона поступово видужує.

Чим небезпечний кір у дитини

Кір – захворювання, яке небезпечне своїми ускладненнями. Найвищому ризику піддаються діти до 5 років. Кір у немовлят особливо небезпечний, адже маленький організм ще не здатний впоратися з важкими проявами хвороби через відсутність міцного імунітету, оскільки вакцинація проти кору проводиться у віці 12 місяців.

Найсерйозніші ускладнення після кору: втрата слуху – часткова або повна; погіршення зору; енцефаліт – небезпечний стан, що викликає набряк мозку; пневмонія; діарея та зневоднення організму.

Перебіг кору у дорослих

Крім загальної схожості симптомів кору у дорослих, симптоми мають відмінні особливості: температура тіла дуже висока 40℃ – 40,5℃. Різке погіршення самопочуття, людині потрібно миттєво постільний режим; висипання дуже інтенсивні, покривають все тіло, етапність появи висипу зберігається, як і у дітей.

У дорослих кір протікає важко, найчастіше з ларингітом, бронхітом, іноді ускладнюється пневмонією і менінгоенцефалітом. Більш повільне одужання і відновлення, ніж у дітей.  Кір у дорослих в більшості випадків вимагає госпіталізації хворого, тоді як дітей найчастіше лікують вдома.                                                                              

Профілактика кору в дитини

Основним методом боротьби з кором була та залишається вакцинація.   

Щеплення проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію – у шість років.

Імунізація проти кору також проводиться раніше нещепленним дітям та підліткам; дітям, батьки яких не пам’ятають, чи робили дитині щеплення від кору і не мають документальних підтверджень..

Тому, хто контактував із хворим на кір, і при цьому раніше не хворів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Уведення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити більш легкий її перебіг.

Охоплення 95% населення імунізацією  унеможливлює виникнення спалаху кору та  є захистом від небезпечної  інфекції  дітей  та дорослих із важкими захворюваннями, щеплення яким протипоказано  за станом здоров`я.

Останнім часом частішають випадки відмови батьків від щеплень проти кору, що призводить до періодичних спалахів захворювання.

Серед хворих в останні роки, близько 80% дітей не були щеплені від кору. Серед захворілих дорослих 70% також не були вакциновані. Остаточно перемогти цю небезпечну хворобу можливо завдяки вакцинації.