Гуркіт тулумбасів, посвист шабель та патріотичні пісні: «Товмацький курінь» вчетверте зібрав однодумців

Пороховий дим та хижий блиск гвинтівок, патріотичні пісні відомих виконавців та зустрічі бойових побратимів—учасників АТО, творче спілкування з українськими письменниками та смачна козацька каша і усе це у колі близьких по духу людей. Таку різнобарвну палітру запропонував цьогоріч історико-культурний фестиваль «Товмацький курінь». Уже вчетверте він пройшов у рідному селі двох отаманів Холодного Яру, двох Іванів – Лютого-Лютенка і Черноусова, легендарного «Чорного ворона». Усе дійство спрямоване насамперед, аби пробудити в українців історичну пам’ять про буремні події Коліївщини, Української революції 1917—1921 років, визвольних змагань ХХ століття.

Знаковим для початку фесту, який відбувся 14 червня, став показ фільму «Чорний козак». Над його створенням автори та натхненники працювали майже 10 років!

Другий день фестивалю його учасники відкрили ходою з демонстрацією сорокаметрового державного прапора. Усі бажаючі мали змогу долучитись до його пронесення перед гостями та учасниками дійства. Молитвою за Україну розпочали офіційну частину фестивалю церковники Православної церкви України. У зверненні до вищих сил згадали усіх, хто мужньо і героїчно боронив та наразі охороняє українську землю від іноземних загарбників. Хвилиною мовчання вшанували захисників, які віддали своє життя у війні з агресором.

До усіх присутніх з вітальним словом звернувся голова громадської організації «Товмацький курінь» Дмитро Вовк.

— Я радий, що ми вчетверте зустрічаємось у цьому історичному селі, славному селі Товмач. Хочеться, щоб усі були мирними людьми, але пам’ятали, що від ворога потрібно боронитись тільки своєю зброєю.

Традиційно до фестивалю завітали почесні гості – народний артист України, кобзар Тарас Компаніченко, письменник, дослідник та публіцист Роман Коваль, письменник, автор українських бестселерів «Чорний Ворон», «Чорне сонце», «Троща» та ін. Василь Шкляр, кобзар, заслужений артист України Тарас Силенко, виконавець головної ролі у кінофільмі «Чорний Козак» — Василь Середенко.

«Запалювали» зі сцени фронтмени відомого рок-гурту «Тінь сонця». Не відставали від них кращі аматорські колективи району та області, курінь «Чорних запорожців» та «Козачанський курінь» с. Козацьке. Усі вони своїми талантами об’єднували гостей та підтримували пануючу атмосферу патріотизму та єдності.

Паркова галявина була наповнена цікавими майстер-класами народних майстрів, виставками-продажами виробів народних умільців, тематичних сувенірів від підприємця Віктора Криська. Біля книжкових полиць Романа Коваля та Василя Шкляра було людно від бажаючих придбати книги та отримати автографи письменників.

Родзинкою цьогорічного фестивалю стала реконструкція бою між повстанцями та «червоними», яка захопила абсолютно всіх глядачів. Від наймолодшого до найстаршого – ніхто не міг бути байдужим, адже демонстрація боротьби холодноярівських повстанців тримала у постійній напрузі та зацікавлювала розвитком подій. Мурашки по шкірі від залпів гвинтівок, затамований подих від акторської гри учасників реконструкції, емоції, які пережили глядачі неможливо передати словами.

— Реконструкція бою – це не лише театралізоване дійство. У ньому прокидається бойовий дух холодноярівських повстанців, який «совєти» всіляко намагались приспати та фізично знищити. Національна свідомість та патріотизм мають бути головними цінностями для нашої молоді. А ми – прикладом для них у відстоюванні державності та цілісності України. Бо за українську незалежність полягло скільки достойного люду, що ми не маємо права зганьбити пам’ять про них, – своїми враженнями від дійства поділилась одна із гостей заходу, громадська діячка Ірина Ванникова, яка сприяла проведенню фестивалю.

Також під час історико-просвітницького фестивалю «Товмацький курінь» відбулося урочисте вручення премії імені Івана Лютого-Лютенка. Як уже повідомляли раніше, 23 травня відбулося засідання конкурсної комісії з присудження премії імені Івана Лютого-Лютенка.

Переможцями конкурсу у 2019 році стали лише два кандидата. Отже, за підсумками голосування переможцем у номінації «Громадська діяльність» став Дмитро Кравченко, голова наглядової ради ГК «ЛНЗ», меценат. А у номінації «Література, музичне і вокальне мистецтво» – Тарас Силенко, український кобзар, заслужений артист України. Кандидати отримали премію у сумі 10 тисяч гривень на кожну номінацію. Дмитро Кравченко свою премію віддав на потреби Товмацької школи.

Незабутні враження залишатимуться в усіх, хто завітав до Товмача на цей фестиваль. Головне, що такий, уже щорічний захід, допомагає пам’ятати минуле, популяризувати українську історію та спонукає до об’єднання українців у боротьбі із зовнішнім та внутрішнім ворогом.

ЮЛІЯ ЗАРУДНІЦЬКА